fbpx
Без рубрики
Вчителі Церкви про виховання дітей

12 лютого християни відзначають Свято трьох святителів і вчителів Церкви: Василія Великого, Григорія Богослова, Івана Золотоустого.

В центрі релігійно-морального виховання Святі Отці та Вчителі Церкви завжди ставили сім’ю, яку вважали домашньою церквою. Батьки своїм прикладом і словом закріплюють у серцях своїх дітей християнську віру, любов до чесноти та життєву мудрість. Тому праці цих святих подвижників можуть стати для батьків та педагогів джерелом педагогічної мудрості як в християнській педагогіці, так і в плануванні здорової системи виховання у сфері освіти, побудованої на духовності та моралі. Істина моральність не може існувати без релігійної основи.

Виховання добрим прикладом

«Ви, батьки, є апостолами своїх дітей, а ваш дім – це ваша церква»
«Діла батьків немов книжки, з яких навчаються діти» (Св. Йоан Золотоустий).

icon_shigri_ioann_zlatoust2«Слухайте це, батьки! З великою старанністю виховуйте своїх дітей та навчайте Господньої науки. Юність є непокірною і тому має потребу у наставниках, вчителях, керівниках, наглядачах та вихователях. І лиш за таких умов можливо її підкорити. Юність подібна до незагнузданого коня, до неприборканого звіра. Тому, якщо на початку, із раннього віку, ми визначимо для неї належні межі, то в майбутньому не матимемо потреби у великих зусиллях. Не дозволяймо дітям робити те, що є приємним і одночасно шкідливим. Не догоджаймо, тому що вони діти, але постійно навчаймо їх праведності. Наше прагнення задовольняти будь-яке бажання свого чада зашкодить юності найбільше. Особливо ми маємо піклуватися про їхню цнотливість. Хто був цнотливим до шлюбу, той залишиться таким і у шлюбі, й навпаки, хто до шлюбу навчився перелюбу, той і в шлюбі буде чинити те саме. (Св. Йоан Золотоустий, Про виховання дітей).

CSC_0493_zpsb9d2522a

 

«Якщо хочеш, щоб твій син був слухняним, то з дитинства виховуй його «у послусі й напоумлені Господньому» (Еф 6,4). Не думай, що слухання Святого Письма для нього буде зайвою справою. Звідти він дізнається для себе корисні слова: «шануй батька свого і матір свою». Не кажи: «Слухання Святого Письма – справа монахів; невже я повинен сина свого зробити монахом?». Це страх опанував тобою. Чому ти боїшся того, що є дуже вигідним? Зроби сина християнином. Адже і мирянам украй необхідно навчатися жити згідно із вчення, яке міститься у Святому Письмі. Особливо це стосується дітей, оскільки у своєму юному віці вони ще багато чого не знають. (…) Саме цей ніжний вік і потребує навчання Божої справи. В такий період швидко засвоюється і, як печатка на воску, карбується в душу дітей усе те, що вони чують. В цей час також формується їхня схильність або до зла, або до доброчинності». (Св. Йоан Золотоустий, Про виховання дітей)

4e68894f3f2948f305bb1f9d0638b997

Як виховувати дочок?

«Ви, матері, найбільш за все наглядайте за дочками. Ця турбота для вас не буде важкою. Дбайте про те, щоб вони перебували вдома. Перш за все, навчайте їх бути благочестивими, скромними; учіть їх зневажати гроші і не занадто піклуватися про одяг. Саме так ви приготуєте свою дочку до подружнього життя. Якщо виховуватимете їх саме такими, то спасете не лише дочку, але й чоловіка, який одружиться з нею, їхніх дітей та внуків. Бо якщо корінь буде досконалим, то гілки гарно зміцнюватимуться – і ви за все це отримаєте винагороду». (Св. Йоан Золотоустий, Про виховання дітей)

1440880965_11013127_10153077831798412_4251248781119643658_n

Як виховувати синів?

«Сини також повинні бути скромними настільки, щоб найшвидше їх можна було впізнати за благочестям та цнотливістю і щоб вони стали гідними великої похвали як від людей, так і від Бога. Нехай сини навчаться підкоряти черево, утримуватися від надмірності, бути поміркованими, ніжно люблячими та коритися владі» (Св. Йоан Золотоустий, Про виховання дітей).

Джерело.