fbpx
Політика
Як з шахрая перетворитися в “героя” або забрати в «СБЕРБАНКУ РОСІЇ» (відео)

Це – Євген Пухальський. Йому тридцять три роки. Колись Євген займався бізнесом, згодом став чиновником. Боровся із контрабандою на митниці та з відмиванням доходів у податковій. У січні, під час подій Майдану, пішов з державних органів.

– Я очолював невеличкий час невеличке підприємство, декілька місяців, а потім мені запропонували посаду першого заступника генерального директора «Української геологічної компанії». Да, я там теж не дуже довго працював, а потім перейшов туди де зараз знаходжусь.

Нині Пухальський знову держслужбовець – помічник свого товариша, нардепа від Блоку Петра Порошенка Андрія Гордєєва. Та прославився Євген як благодійник, який вирішив пожертвувати 8,5 мільярдів гривень.

Історія українця, який втратив мільярди у «Сбербанку Росії», виринула восени 2015 року. Євген Пухальський розповідав, що він поклав на валютний депозитний рахунок у Луганському відділенні банку №2 300 мільйонів євро. За тодішнім курсом – більше чотирьох мільярдів гривень. Згодом, через події на Донбасі, відділення припинило роботу, а гроші горе-вкладнику повернути не вдалося.

ЄВГЕН ПУХАЛЬСЬКИЙ, помічник народного депутата:

– Потім, коли звернувся, тобто, отримав відповідь ту, яку в принципі уже всі знають. Тобто, ви там їх вкладали, ви там їх і забирайте.

Курс євро відтоді зріс удвічі. Щоб повернути вісім з половиною мільярдів гривень, чоловік звернувся до суду, втім безуспішно.

– Коли я звернувся до Печерського суду, це було у вересні 2015 року. Тобто, декілька місяців по тому. І на першому засіданні я зрозумів, що шансів взагалі немає.

Та надії виграти екс-податківець не втратив: зареєструвався у Рівному та почав подавати позови до місцевого суду, де шансів виграти, на його думку, було значно більше. Нарешті, 13 січня 2016 року, суддя Рівненського міського суду Наталія Діонісьєва відкрила провадження у справі. А потім – задовольнила заяву про арешт коштів «Сбербанку Росії». За три дні суддя своє рішення змінила – за зверненням банку. Та оскільки Євген Пухальський подав на апеляцію, наразі діє перша ухвала.

Розуміючи, що просто так кошти йому не повернути, Пухальський оголосив про широкий жест. Заявив, що пожертвує усі 324 мільйони євро різними частинами чотирьом організаціям: львівському благодійному фонду «Крила надії», київському фонду «Допомога заради майбутнього», рівненській «Скарбниці надії» та «Раді голів ОСББ м. Рівне та Рівненської області».

ЄВГЕН ПУХАЛЬСЬКИЙ, помічник народного депутата:

– Я звернувся там до різних людей там на Рівненщині, впливових, яких я поважаю, яких я дуже хорошо знаю, які мені подсказали, які це можуть бути фонди на Рівненщині, які це фонди можуть бути.

Народу ідея сподобалася, і симпатиків у позивача різко побільшало. Ми запитали у представників ощасливлених рівненських організацій, як на них вийшли з таким щедрим подарунком.

ІГОР МІЧУДА, екс-керівник ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне та Рівненської області»:

– Нас познайомили в 14-му році. Ми бачились два чи три рази. Восени цього року він зателефонував, ми зібралися в… ресторані «Манхетен», де були присутні ще інші керівники громадських організацій. Він сказав, що має таку ситуацію на даний момент, що він вклав у свій час гроші і прийняв рішення надати допомогу в тому числі і «Раді голів ОСББ».

Походження коштів цікавило керівників організації значно менше ніж те, що банк – російський.

ІГОР МІЧУДА, екс-керівник ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне та Рівненської області»:

– Сто відсотків згідний з тим, що «Сбербанку» цьому немає що робити на українській землі, а гроші він мусить повернути. Я знаю одне: що то є країна агресор, а це є кошти, які використали б, бо є багато чого зробить в місті Рівному.

Відомий у Рівному благодійний фонд «Скарбниця надії» вже протягом шести років допомагає онкохворим дітям та відділенню обласної дитячої лікарні. Керівництво фонду теж не хоче відмовлятися від казкового подарунку.

ЮЛІЯ КУТИК, голова БФ «Скарбниця надії»:

– Якщо ці гроші дійсно потраплять на рахунок благодійного фонду, то це буде використано максимально для цього закладу. Це ремонти, утеплення, автономне опалення, енергозбереження, обладнання, ну тобто все, чим ми зможемо допомогти, покращити умови перебування маленьких рівненчан…

Всього за кілька місяців досі невідомий громадськості помічник нардепа заробив слави щедрого благодійника. Пожертвував вісім з половиною мільярдів гривень – щоправда, лише на папері. Але пан Пухальський забув попередити, що коштів від «Сбербанку» фонди, швидше за все, не побачать.

Ми звернулися до прес-служби «Сбербанку Росії» з переліком запитань, щоб зрозуміти позицію фінансової установи. Нам відповіли короткою заявою і відмовилися від подальших коментарів.

«Претензії Є.І. Пухальського до ПАТ «СБЕРБАНК» про повернення коштів за нібито укладеним із банком депозитним договором на суму 300 млн євро не відповідають дійсності. За ініціативою банку, за фактом підробки вказаного депозитного договору відкрито кримінальне провадження за статтями «шахрайство в особливо великих розмірах» та «підробка документів».

ОЛЕНА КУРБАШНОВА, прес-секретарка ПАТ «СБЕРБАНК»:

– Оскільки в нас триває, да, провадження, ми змогли вам надати ту інформацію, в об’ємі, яку ми наразі змогли це зробити і не плануємо, в принципі, ні аудіодані, ні відеозаписи з цього приводу коментувати щось.

Отже, «Сбербанк Росії» називає депозитний договір Пухальського підробкою і відмовляється повертати йому нібито вкладені в банк гроші. Аналіз документів покаже, хто каже неправду. Та постає логічне питання: звідки взяв 300 мільйонів євро екс-працівник митниці і податкової, який боровся із відмиванням незаконних коштів? З його слів у ЗМІ, це – кошти офшорної компанії. Якої саме, Пухальський не каже. «Слідство.Інфо» спробувало їх відшукати. І знайшло щонайменше дві фірми, з якими він пов’язаний.

За цим парканом було прописане ТОВ «Софітек Холдінг Україна» із 40-мільйонним статутним фондом. Воно проіснувало лише рік. За позовом податкової фірму припинили через неподання фінзвітності. Директором тут був Євген Пухальський, а одноосібним засновником – його молодший брат Роман. Експерт Центру Протидії Корупції Андрій Савін підтвердив наші припущення, що це схоже на використання якоїсь схеми.

АНДРІЙ САВІН, експерт Центру протидії корупції:

– ООО «Софитэк Холдинг Украина» было, скорее всего, предположительно, было создано и существовало для конкретной какой-то финансовой операции, ну, краткосрочной, после чего ее надобность в юридическом лице отпало.

Екс-податківець пояснив, що фірму створили для будівництва у Рівному базару. Але після її зникнення у 2015-му виникає інша – ТОВ «Біне групе Україна». Її засновники – Роман Пухальський і… Андрій Ющенко, син екс-президента України. Статутний фонд – 150 мільйонів гривень. Помічник нардепа каже, що це кошти інвесторів, а займатися товариство буде експортом меду.

ЄВГЕН ПУХАЛЬСЬКИЙ, екс-податківець, помічник народного депутата:

– Це питання, я зараз вирішую таким чином, щоб виробництво світового класу меду відбувалося саме у місті Рівному.

Пухальський каже, що його депозит у «Сбербанку» до цих підприємств стосунку не має. А 300 мільйонів євро належали його другу дитинства.

ЄВГЕН ПУХАЛЬСЬКИЙ, помічник народного депутата:

– Належали моєму товаришу, вже покійному Олексію Шишкову. Наскільки я знаю, вони видобували вугілля там різними шляхами.

Євген Пухальський каже, що поки не може надати документи, які підтвердили б походження коштів. Чому його товариш не поклав їх у банк сам, він також не пояснює. Втім, детально розповідає, як клав гроші у Луганську, де вже хазяйнували сепаратисти.

ЄВГЕН ПУХАЛЬСЬКИЙ, помічник народного депутата:

– Це десь дванадцять спортивних сумок, тобто, там забитих грошима. Цілий день зайняв, щоб це порахувати. Там шість тисяч пачок було.

На думку адвоката Олександра Бражнікова, самі по собі документи, що надав екс-податцівець, не підтверджують і не спростовують факт укладання договору. Аналогічні печатки ставлять у будь-якому відділенні «Сбербанку». Правник каже: суддя, ймовірно, призупинить розгляд справи на час досудового розслідування. А слідчі навряд чи зможуть встановити, чи надійшли гроші на рахунок.

ОЛЕКСАНДР БРАЖНІКОВ, адвокат:

– Доведеться слідчим вдатися до таких складних конструкцій, як призначення спеціальних експертиз, які пов’язані з моніторингом електронної системи документообігу і грошового обігу у цьому банку.

Та зрештою, суду доведеться ухвалити якесь рішення. Юристи не беруться прогнозувати, отримає Пухальський 324 мільйони євро, чи його, по суті, назвуть шахраєм. Та вони вказують на інше – в разі задоволення позову помічник депутата не зобов’язаний буде ні з ким ділитися цими грошима. Він може просто забрати їх собі.

ОЛЕКСАНДР БРАЖНІКОВ, адвокат:

— Якщо таке рішення суду набере законної сили, то власником цих коштів стане теперішній позивач, і цей договір абсолютно не передбачає право стягнення з нього якихось коштів.

Отож, ця справа, ймовірно, триватиме ще не один рік. Але навіть якщо суд прийме рішення стягнути кошти зі «Сбербанку», навряд чи всі обіцяні 324 мільйонів євро перейдуть громадським і благодійним організаціям.

Дмитро Бондар, Рівненське агентство журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»

Джерело.