Технології
Ученi нарештi з’ясували, чому в жирафи така довга шия

Дослiдники з унiверситету Пенсiльванiї (США) порiвняли генетичний матерiал жираф i їхнiх найближчих родичiв — окапi, якi не мають довгої шиї. I виявили в жирафи кiлька десяткiв генiв, що, як вважають науковцi, й вiдповiдають за довгу шию, пише газета “Експрес“.

Було порiвняно геноми двох видiв i встановлено 70 генiв, якi мутували в жирафи в процесi природного добору. 46 iз них беруть безпосередню участь у формуваннi скелета, серцево-судинної та нервової систем (адже довга шия передбачає пришвидшення росту кiсток, змiну роботи серця, кровоносних судин i нервiв).

“Нинi жирафа єдина тварина на планетi з такою довгою вiдносно тiла шиєю, — каже Олексiй Василюк, молодший науковий спiвробiтник Iнституту зоологiї I.I. Шмальгаузена НАН України. — Як i всi форми сучасних тварин, такий вигляд є результатом еволюцiї та природного добору. Жирафа харчується листям високих дерев i, якби мала коротшу шию, просто зникла б як вид”.

Крiм того, вченi порiвняли геном жирафи з генами iнших тварин i знайшли ключовий ген, який вiдповiдає за довжину шиї, — FGFRL1. Проте в жирафи вiн спiвпрацює з кiлькома десятками генiв гомеобоксу, якi становлять певну послiдовнiсть ДНК, що вiдповiдає за регуляцiю розвитку, а також iз кiлькома генами, що вiдповiдають за розвиток скелета й зумовлюють iнтенсивний розвиток саме шийного вiддiлу хребта. Тепер бiологи спробують впровадити ген FGFRL1 в ДНК мишi й простежити, як змiниться скелет гризунiв.

Читайте також: Сигарети дорожчатимуть і надалі

Джерело.

Реклама

Related Post

facebook