fbpx
Політика
Школярка-переселенка придумала пристосування, що заважає ворогу виявляти бліндажі бійців АТО

Понад рік тому, винахід дев’ятикласниці Анастасії Лівочки увійшов в число десяти кращих розробок для фронту, створених вихованцями Малої академії наук України

Ще в минулому році серед сотень винаходів, які талановиті діти демонстрували на творчому конкурсі Малої академії наук України, практично не було розробок з оборонної тематики. Тепер їх дуже багато. Десять найцікавіших з них продемонстрували журналістам.

«Якби я була трохи старшою, пішла б на фронт»

– До війни і переїзду до Львова технічною творчістю я не займалася, – каже дев’ятикласниця Анастасія Лівочко, яка разом з мамою була змушена покинути окупований Донецьк. На всеукраїнському конкурсі Малої академії наук України вона представила пристосування, яке покликане перешкодити противнику визначати, де знаходяться бліндажі наших бійців, по диму від печей-буржуйок. – Мої батьки в розлученні, але коли рік тому почалися події на Донбасі, обидва брали участь в акціях на підтримку єдності України. На жаль, зупинити сепаратистів не вдавалося, на вулицях з’явилися озброєні люди. Втративши роботу, мама вирішила поїхати. Вона любить Львів, тому вирушила туди. Поки мама шукала у Львові роботу, я була з батьком в Донецьку. У нашому районі сепаратисти зробили склад зброї, який з якоїсь причини вибухнув. На щастя, нашому будинку це не завдало шкоди, але ми пережили сильний стрес. Канонада і звуки автоматних черг з часом стали буденною справою. Батьки намагалися вивезти дітей з міста. Спочатку я поїхала з подругою на дачу, а потім – на море.

Через два місяці мамі вдалося влаштуватися на роботу фармацевтом. І на початку серпня я поїхала до неї до Львова. Пам’ятайте, тоді українські війська визволяли один за іншим міста Донбасу. Вся наша сім’я жила надією, що недалекий той день, коли над Донецьком знову підніметься синьо-жовтий стяг. Впевнена, це сталося б уже в минулому році, якщо б в День незалежності України не почалося вторгнення російської армії, наслідком якого стала Іловайська трагедія, здача Новоазовська та інші сумні події. Було ясно, що в рідне місто повернемося не скоро. Я через Інтернет шукала, де продовжити навчання, і вибрала Львівський технологічний ліцей. З перших днів стала спілкуватися з хлопцями по-українськи. Спочатку це було нелегко, адже все життя говорила російською. Перш ніж щось сказати, в розумі переводила фрази. А тепер не тільки говорю, але і думаю українською. До речі, в цей же ліцей поступила дівчинка, якій довелося виїхати від війни з-під Маріуполя. Ми разом займалися в гуртку науково-технічної творчості.

У той час близька мені людина пішла воювати добровольцем в АТО. Якби я була старшою, може була б поруч з ним. Я ламала голову над тим, чим реально можу йому допомогти. Ідея прийшла, коли дізналася про таку проблему: за допомогою тепловізорів по гарячому диму від печей-буржуйок ворог може гранично точно обчислювати, де розташовані бліндажі наших бійців. У противника є новітнє російське озброєння з боєголовками, самонавідними на джерела тепла. Уявляєте, як це небезпечно! Шукала рішення, як зробити так, щоб дим максимально швидко охолоджувався і розсіювався. Прийшла до абсолютно простій ідеї: беремо металеву бочку (на передовій їх багато – в цих ємностях доставляють паливо), вирізаємо дно і кришку. З кришки виготовляємо розсіювач диму. Зараз покажу, як це робиться.

Настя одягла рукавички і кілька разів зігнула шматок бляхи. Вийшла геометрична фігура з шістнадцятьма гранями.

* Анастасія Лівочко: «Таке нехитре пристосування змушує дим з грубок розсіюватися і швидко охолоджуватися, тому противнику складніше його засікти» (фото Сергія Тушинського, «ФАКТИ»)

– Бачите, навіть у мене, тендітної дівчини, вистачило сил впоратися з цією роботою, – продовжує Анастасія. – Чим більше граней, тим краще розсіюється і охолоджується дим. Ця геометрична фігура (я її умовно називаю конусом) вставляється всередину бочки. А сама бочка ставиться поверх димової труби. Важливо, що дим не тільки швидко втрачає тепло, але і відразу ж як би розповзається по місцевості. Тому, думаю, навіть дуже хороший тепловізор не зможе точно засікти місцезнаходження бліндажа. Цінно, що зробити таке пристосування можна в польових умовах, причому швидко – не більше ніж за годину. Одне з його достоїнств в тому, що воно жодним чином не знижує тяги в печі.

– У місті Стрию Львівської області у мене є майстерня, там ми виготовили дослідний зразок розсіювача диму, – вступає в розмову Віктор Колдун, науковий керівник гуртка, в якому займається Настя. – Волонтери відвезли його на одну з ділянок фронту. Бійці сказали: річ стоїть.

– Я, звичайно ж, повідомила про пристосування своїй близькій людині, який воює в АТО, і він теж каже, що це дуже корисний винахід, – продовжує Анастасія. – У Донецьку у мене залишилося багато друзів. Продовжую спілкуватися з ними по інтернету. Вони пишуть про жахливу дорожнечу, порожні прилавки, безробіття і невиплати зарплат. Так що дякувати «ДНР» людям нема за що.

«Мій захист для бронетехніки складається з 50 шарів»

Сконструювати спеціальні модулі для захисту бронетехніки від снарядів дев’ятикласницю Юлію Сенюту з Тернопільської області підштовхнуло те, що її дядько Василь Бобик отримав важке поранення на фронті.

– Він був водієм бронетранспортера, – говорить Юлія Сенюта. – У лютому, коли дядько виконував бойове завдання в районі Донецького аеропорту, в його бойову машину потрапив снаряд, який прошив корпус БТРа. Осколок пробив стегно, пошкодив пряму кишку. Побратими зуміли оперативно доставити дядька в тил. Першу операцію зробили в Дніпропетровську, знадобилося ще кілька хірургічних втручань, які виконали лікарі госпіталю в Вінниці. Якби БТР був оснащений захистом, то він, можливо, зупинив би боєприпас. Поки що бронетраспортери в кращому випадку обшиті гратами проти кумулятивних протитанкових гранат.

Броня

Я створила захисні модулі, кожен з яких розміром з цеглину. Пропоную покривати ними БТРи і танки. Усередині кожен модуль подібний до листового пирога: зверху гума і силіконовий наповнювач. Потім йде 25 шарів цементованої  сталі і стільки ж – полістиролу. Згідно з розрахунками, така конструкція ефективно гасить пробивну силу кумулятивних снарядів і протитанкових гранат. Щоб довести розробку до готового виробу, потрібна підтримка спонсорів. Хоча перший зразок модуля вже готовий, його зробив мій батько. Тепер потрібно випробувати цей захист.

Ми поки не говорили дядькові Василю про мою розробку – не хочемо нагадувати йому про пережите на війні. Хоча він сам раз у раз заводить розмову про фронт. Коли трохи підлікується, збирається знову йти на передову. Родичі заперечують: після такого серйозного поранення про армію треба забути і не рипатися. Тим більше що у нього двоє маленьких дітей – дочка шести років і півторарічний синочок.

Читайте також:  Бійцям на блокпосту доводиться спати під дощем у болоті (відео).

Джерело.

 

Related Post