fbpx
Історія
Голодомору 1932-1933 років передувало 5 тисяч повстань – історик

У 1927-1932 роках в Україні відбулося майже 5 тисяч селянських повстань проти радянської влади.

Про це повідомляє ipress із посиланням на історика Ігоря Дерев’яного, старшого наукового співробітника Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”.

За словами історика, це були повстання селян, котрі виступали проти репресій та колективізації. Супротив починався з демонстрацій, часто протести закінчувались повстаннями з використанням зброї.

“Наприклад, проти збройного повстання у 1931 році використовували армію, – зазначив Дерев’яний. – Українські селяни були озброєні, вони зберігали зброю ще з часів Першої світової війни та Революції в Росії, тож при наближенні заготівельних загонів часто відкривали по них вогонь”.
Найбільшим таким повстанням було Павлоградське повстання 1930 року, організатори якого планували усунення більшовиків від влади.

“Вони виступали за комунізм та соціалізм, але проти більшовицької партії, – сказав історик. – Адже розуміли, що більшовицька партія – це непрофесіонали, які захопили владу і чинили репресії щодо людей”.

До придушення повстання намагалися залучити курсантів Полтавського військового училища, проте вони відмовились брати участь у репресіях. Тоді для боротьби з повстанцями було залучено інші підрозділи, а курсантів депортували в концтабори.

“Навіть найбідніші селяни не хотіли працювати в колгоспах, адже вважали це своєрідною панщиною, – наголосив Дерев’яний. – Справа у тому, що людина отримувала не фінанси, а трудодні. Тобто на папері відзначалась кількість відпрацьованих днів і вкінці року за ці дні їй давали певні продукти”.

Джерело.

Реклама