Без рубрики
Банки почнуть блокувати видачу готівки з карток після нововведення НБУ

Фінансові установи отримали телеграму від Національного банку України, в якій зазначено, що потрібно більш ретельно проводити моніторинг карткових операцій компаній і фізосіб. Якщо виникають найменші підозри по цілях операцій, НБУ пропонує заморожувати рух грошей по рахунках і блокувати зняття готівки в банкоматах і касах.

Про це йдеться в телеграмі НБУ №25-0004/31760 «ПРО фінансові операції з отримання готівки», – повідомляє UBR.

Нацбанк назвав систематичні зняття готівки з рахунків ризиковою операцією. Банки не мають права не зупиняти такі операції, інакше це загрожує штрафами і навіть відкликанням генеральної ліцензії.

Реклама

У НБУ заявили, що зафіксували нову хвилю переведення грошей в готівку. За четвертий квартал 2015 р. з карткових рахунків було вилучено на 18% більше, ніж в третьому – 250,7 млрд грн. При цьому зросли суми, що знімаються з рахунків юросіб: з карткових рахунків компаній зняли 36 млрд грн. Ще 19,1 млрд грн бізнесмени зняли в банкоматах і 16,7 млрд грн в терміналах відділень банків. Активно для переведення в готівку грошей використовувалися приватні особи. За допомогою фізосіб було знято з рахунків 214,7 млрд.

При виникненні підозр банк повинен спочатку зупинити рух по рахунку – не дати людині, яка отримала велику суму грошей ні перевести її далі, ні зняти в банкоматі або через касу. Потім зв’язатися з власником рахунку і запитати у нього детальну інформацію про мету такої проводки.

В якості прикладу центробанк навів у своїй телеграмі випадок з регулярним зняттям грошей з карткових рахунків фізособи, які надійшли до нього у вигляді «поворотної фінансової допомоги». Компанія зі свого розрахункового або карткового рахунку постійно переводить людині певні суми грошей у вигляді матеріальної допомоги, і той їх переводить вже з рахунку фізособи.

«Після надходження з рахунків юридичної особи на рахунки фізичних осіб кошти (99%) виходили з цих рахунків готівкою через касу банку в той же день або найближчі операційні дні після їх зарахування», – наголошується в документі Нацбанку, і такий підхід регулятор вважає неприпустимим. Чиновники хочуть, щоб банки виявляли подібні операції, і блокували їх.

«Тобто банк повинен спочатку зупинити рух по рахунку – не дати людині, яка отримала велику суму грошей ні перевести її далі, ні зняти в банкоматі або через касу. Потім зв’язатися з власником рахунку і запитати у нього детальну інформацію про мету такої проводки. Якщо людина повідомить, що компанія надала йому матеріальну допомогу для лікування, то від нього потрібно надати напрямок медустанови і рахунок за послуги. Тільки якщо банк отримає всі ці документи, то він зможе «відпустити» рахунок: дозволить перевести гроші за призначенням або зняти їх готівкою», – пояснив UBR.ua практичне застосування вимог НБУ директор департаменту казначейства Євробанку Василь Невмержицький.

Також Нацбанк назвав схемними і ризиковими перерахування компаній на рахунки фізосіб, які проходять з призначенням платежу «під звіт», тобто кошти виділяються під конкретні покупки. І зазначив, що і в цьому разі відбувається миттєве зняття грошей.

«За результатами аналізу руху грошових коштів на рахунках юридичних осіб встановлено, що понад 90% всіх надходжень на їх рахунки у вигляді сплати за товар або переуступки боргу, юридичні особи перераховували на карткові рахунки фізичних осіб», – йдеться в документі регулятора. Там же зазначається, що дуже часто для переведення в готівку грошей використовуються рахунки тих, кого НБУ відніс до соціально вразливих верств населення: студенти, пенсіонери, тимчасово непрацюючі, перебуваючі у декретній відпустці та інше.

Чиновники запевняють, що нерідко для переведення в готівку грошей через рахунки населення використовуються фірми-одноденки. І навіть описали банкам кілька ознак компаній, за якими фінансисти повинні будуть перевіряти операції своїх клієнтів:

– Період діяльності компанії, яка не перевищує одного року з дня її державної реєстрації.

– Дату сплати учасниками статутного капіталу, який іноді становить незначну суму (наприклад, 1000 грн), передбачено до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.

– Незначна порівняно з обсягами коштів, отримана юридичною особою готівка або перерахований іншій особі з подальшим одержанням готівки, статутний капітал суб’єктів господарювання.

Загрузка...

– Одна особа є засновником і одночасно керівником та/або бухгалтером, інші працівники підприємства, крім керівника, відсутні.

– Перед відкриттям рахунку в банку у суб’єкта господарювання відбулася зміна власників.

– За даними Єдиного державного реєстру судових рішень щодо клієнтів або їх контрагентів здійснюється кримінальне провадження.

Читайте  тут: Банки почали заманювати до себе клієнтів, блокуючи їм картки

«Банки звичайно ж будуть виконувати нові детальні інструкції регулятора. Тому клієнтам потрібно бути готовим до того, що їм стануть ставити більше питань. І на звичні проводки може знадобитися трохи більше часу. Але якщо операції не схемні і пройдуть фінансовий моніторинг, то будуть проводитися банком», – запевнив UBR.ua член правління Промінвестбанку Владислав Кравець.

Однак це точно подовжить час операції. «Платежі і видачі готівки будуть займати більше часу. Власне, також як в Європі і США, в яких Україна зараз переймає практику «знай свого клієнта», – зазначив Василь Невмержицький.

Як повідомлялось, Нацбанк має намір скасувати для громадян вимогу про необхідність пред’явлення громадянами паспортів при здійсненні валютообмінних операцій на готівковому ринку.

Джерело.

Реклама

Реклама

Реклама

Related Post

facebook