fbpx

Знову гряде світова економічна криза?! Щоправда, вона матиме менш негативні наслідки, ніж 2008 року

Десять років тому розпочалась світова економічна криза. Її відправною точкою стало банкрутство 15 вересня 2008 року четвертого за величиною інвестиційного банку США Lehman Brothers, пише Gazeta.ua

Американський банк інвестував гроші в ринок нерухомості. Видавав дешеві кредити. За кілька місяців до банкрутства квартальний збиток Lehman Brothers перевищив $2,8 млрд. У вересні 2008-го становив майже $4 млрд. Акції банку швидко знецінювалися. Інвестори масово позбувалися цінних паперів.

Криза США швидко розрослась у глобальну. Банкрутували європейські банки, падали біржові індекси, зростало безробіття і скорочувалися державні доходи. Деякі країни вимушені були звернутися за кредитами до Міжнародного валютного фонду.

Україна 2008 року зустріла світову фінансову кризу не підготовленою. Після проголошення незалежності ми довго перебували у стані квазі-державної ринкової економіки. Тобто справжнього ринку не було. Існувала значна частка державного управління, державних підприємств. Після Помаранчевої революції 2004 року Україна почала активно розкриватися перед зовнішнім світом. Вступила у Світову організацію торгівлі.

Внутрішні активи почали швидко зростати”, – розповів Gazeta.ua фінансовий експерт Олексій Кущ.

У 2004 році частка банків з іноземним капіталом перевищила 40%. Фінустанови масово видавали споживчі кредити, на купівлю імпортних автомобілей. Почала розвиватися валютна іпотека.

“Через світову фінансову кризу відбувся великий відтік капіталу в іноземних банках. Це призвело до девальвації гривні, точкових корпоративних банківських дефолтів, сильного напруження в соціальному сегменті через валютні кредити. Крім того, Україна переважно опиралися на експорт сировини. Під час кризи ціни і попит на неї впав”, – наголошує Кущ.

Читайте також: Стало відомо на скільки здорожчає газ для населення з 1 жовтня

Під час кризи 2008-2009 років Україна втратила 15% ВВП. У 2014-2015-му — більше 16%.

Криза 2008 року мала глобальний масштаб. Постраждали не тільки країни, що розвивалися, а й розвинені. Наприклад, США, країни ЄС. У цій ситуації потрібно було розробити антикризовий план і протриматися близько року. В принципі у 2010 році Україна повернулася до економічного зростання. Криза 2014-2015 років носила внутрішній характер. Вона була спровокована втручанням з боку Російської Федерації. Крім того, відбувалось суттєве перелаштування зовнішніх ринків нашої економіки. Частково закрилися ринки країн СНД, майже повністю – ринок РФ”, – зазначив експерт.

2014-2015-го разом з антикризовою програмою потрібно було проводити структурні перетворення в економіці, щоб адаптувати її до європейського ринку.

“У 2008-2009 роках Нацбанку вдалося зберегти банківську систему, стабілізувати курс національної валюти на прийнятному рівні – з 5 до 8 гривень за долар. У 2014-2015 роках уряд працював за трафаретами нав’язаними ззовні. Переважно з Міжнародного валютного фонду. У результаті ми втратили більше 100 українських банків. Глибина девальвації гривні була катастрофічна — з 8 до 30 гривень за долар. Те, що зараз ситуація покращилася, відбулося за рахунок саморегулюючого потенціалу внутрішнього ринку і національної економіки”, – підсумував Олексій Кущ.

У 2020 році світу загрожує нова фінансово-економічна криза. За даними JPMorgan, акції ринків, що розвиваються подешевшають на 48%, їх валюти – на 14,4%, американські акції втратять у вартості 20%, а ціни на енергоресурси впадуть на 35%. Щоправда криза матиме менш негативні наслідки, ніж події 2008 року.

You cannot copy content of this page