fbpx

Як дурять наших у Польщi

60 вiдсоткiв заробiтчан, якi їдуть працювати до сусiдньої країни, стають жертвами шахраїв Стiльки ж людей платять за те, аби знайти роботу в Польщi. Однак, як то кажуть, купують кота в мiшку, адже робота виявляється зовсiм iншою, нiж їм обiцяли. Поширенi випадки ошуканства, пов’язанi iз зарплатою, коли обiцяних грошей мiгранти так i не бачать. Буває й таке, що роботодавцi в українцiв навiть вилучають паспорти.

Обiцяли золотi гори, а залишили нi з чим

“Мiй знайомий уперше їхав до Польщi. Не знав нi мови, нi самої країни, — описує ситуацiю свого друга Iрена Кобель, яка нинi мешкає в Познанi. — Посередник, до якого звернувся хлопець, оформив йому за грошi запрошення та зареєстрував заявку на вiзу. I ось товариш приїхав до Польщi. Прочекав на вокзалi п’ять годин, доки посередник таки прийшов. Наступного дня — на роботу. Ще в Українi знайомому обiцяли роботу пакувальника на фабрицi з оплатою 8,5 злотого за годину. Працювати треба було шiсть днiв на тиждень, за мiсяць хлопець мав би отримати до 2000 злотих.

Однак справжня робота, яку довелося йому виконувати, полягала не в пакуваннi товарiв, а в тяганнi мiшкiв вагою 50 — 60 кiлограмiв. Вручну з одного цеху в iнший. Зважаючи на те, що робочий день тривав то три години, то п’ять, а вихiднi були тричi на тиждень, мiсячна зарплата була далеко не такою, як обiцяли. Меншою на 700 злотих”.

  Активiст акцiї “Не плачу за працю” в Польщi Микола Шишкiн розповiдає, що багатьох працiвникiв з України ошукують у Польщi. “Близько 60 вiдсоткiв осiб стверджують, що їх обманули посередники, — каже Микола Шишкiн. — Дуже часто шахраями виявляються українцi, якi колись також були заробiтчанами, а тепер прагнуть заробляти на трудових мiгрантах, своїх спiввiтчизниках. Бувають, звiсно, випадки, коли польськi бiзнесмени ошукують українцiв. Люди платять за вакансiї, бо насправдi не знають, який ринок працi в Польщi”.

За те, щоб знайти роботу в Польщi, люди платять вiд 2000 до 10 000 гривень. “Додатково ще сплачують за те, щоб стати в чергу на вiзу, орiєнтовно 3000 — 5000 гривень”, — додає Микола. — Однак єдине, за що повиннi заплатити українцi, якi хочуть працювати в Польщi, це вiза — 35 євро. Усе”.

Читайте також: Список поповнився: українці зможуть відвідувати без віз ще одну країну

Вимагайте трудовий договiр!

“Українських трудових мiгрантiв у Польщi стає щораз бiльше, — розповiдає Дмитро Горбань, перший секретар iз консульських питань посольства України в Республiцi Польща. — Збiльшилася й кiлькiсть звернень українцiв у зв’язку з порушенням їхнiх прав недобросовiсними працедавцями. Найчастiше такi скарги стосуються невиплати заробiтної плати”.

Що ж робити, аби не опинитись у такiй ситуацiї?

“Українцям треба ретельно пiдходити до пошуку роботи, отримувати документи, що є пiдставою для оформлення робочої вiзи, лише вiд роботодавця, у якого планують працювати, — вiдповiдає пан Горбань. — Обов’язково треба уважно ознайомитися з трудовим договором. Навiть варто звернутися до перекладача, аби зрозумiти його суть. Без укладеного трудового договору не можна виконувати роботу. Договiр, до речi, стане в пригодi, коли вашi права порушать”.

Нещодавно в польських ЗМI повiдомляли про українського робiтника, який не змiг через незнання польської мови прочитати свiй трудовий договiр i, вiдповiдно, не знав, що насправдi йому платитимуть менше, нiж обiцяли посередники.

“Якщо ви потрапили у схожу ситуацiю або вас ошукали в будь-який iнший спосiб, то повиннi звернутися до територiальної iнспекцiї працi за мiсцем виконання роботи iз заявою про порушення, — каже Дмитро Горбань. — Якщо у вас немає трудового договору, то вiдновити порушенi права можна лише через суд. Однак за умови, що у вас є документи, якi пiдтверджують факт виконання працi. Наприклад, пiдписанi представником компанiї документи щодо кiлькостi робочих годин”.

   Бувають i значно серйознiшi порушення прав українських працiвникiв у Польщi, нiж ми описали. У людей забирають документи, i вони фактично стають заручниками роботодавцiв. “У посольство України також звертаються люди, у яких роботодавцi забрали паспорти, — каже пан Горбань. — Це порушення фактично межує зi злочином у сферi торгiвлi людьми, оскiльки таким чином працедавець порушує право громадянина на вiльне пересування та вiльний вибiр мiсця працi”.

Юлiя ЛОЗИНСЬКА

Джерело.

You cannot copy content of this page