fbpx

В Антарктиді на українській станції встановлять артінсталяцію за підтримки мережі “Сільпо”

Артінсталяція «Дім. Спогади» має з’явиться на станції «Академік Вернадський» у 2022 році. Її дизайном займаються архітектори balbek bureau, а виконанням — дослідно-конструкторське бюро «Майстерня Чудес» і “Сільпо”.

На території станції розташований виведений з експлуатації старий паливний бак. Він — чи не перше, що бачать відвідувачі, і потрапляє на більшість туристичних фото. Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) уже кілька років хотів переосмислити естетику цієї індустріальної споруди: зробити суворий пейзаж приємнішим для полярників, і презентувати Україну для міжнародної спільноти. Мережа «Сільпо» запропонувала здійснити цю мрію науковців, щоб подарувати радість гостям, коли вони найбільше сумують за рідною домівкою. До реалізації проєкту залучили balbek bureau і «Майстерню Чудес».

«Дім. Спогади» — це ескіз з металу, що ніби малює обриси українського будинку навколо паливного баку. Для наших дослідників — це живий спогад про дім. Для туристів — можливість познайомитися з Україною через рідний для нас, але не банальний, візуальний образ. Навколо будинку можна буде прогулятися та побачити цікавинки про Україну — адже більшість антарктичних туристів дізнаються про нашу країну під час візиту на станцію «Академік Вернадський». Тому на стінах баку розмістять борди з фактами про Україну та станцію, а також символічними предметами на кшталт грудки чорнозему чи фрагменту вишиванки.

«Ми запропонували створити інсталяцію, натхненну типовим українським будинком — таким, що асоціюється з теплом, затишком і канікулами в бабусі, — розповідає Слава Балбек, засновник balbek bureau і автор ідеї артінсталяції. — Ми проаналізували будівлі в різних областях і склали збірний образ українського будинку — з шиферним дахом, димарем і характерними вікнами. Відтворити цей образ вирішили за допомогою тонкого деталізованого каркасу навколо баку. За нашим задумом, інсталяція має нагадувати ескіз олівцем: ніби хтось пригадує свій дім і робить замальовку по памʼяті».

«Коли ми вперше побачили ідею, ми були в захваті. Це доповнена реальність дому, за яким так тужать, і водночас радіють спогадам про нього, — ділиться Євген Дикий, директор НАНЦ. — Вдячні команді, що вони врахували всі наші побажання. Адже артінсталяція має нести красу в максимально несприятливих умовах: морози до -30 С, шквальні вітри, метрові замети снігу і тисячі надзвичайно допитливих представників антарктичної фауни. Крім цього, вона має досить легко монтуватися з мінімальним обладнанням і персоналом, а також бути простою у догляді».

Архітектори та інженери конструюють інсталяцію «Дім. Спогади» з урахуванням суворої погоди, обмежених ресурсів на станції, а також довгої дороги на криголамі в Антарктиду.
«Ми працюємо над тим, аби зробити конструкцію простою для транспортування та монтажу, — розповідає Мітя Зінов’єв, керівник «Майстерні Чудес». — Деталі будуть чітко промарковані та скомпоновані за секціями, тож будиночок буде легко відтворити за інструкцією. Металеві труби, виконані з неіржавної сталі, складатимуться в легкий, але міцний каркас. Додаткову стійкість до негоди забезпечать троси, якими ми укріпимо конструкцію. Щоб переконатися у стійкості арту, ми попередньо протестуємо його в Україні разом з полярниками».

На сьогодні завершені конструкторські роботи і розпочато збирання. Після тестового монтажу за участі полярників в Україні, інсталяція знову буде розібрана, а усі матеріали будуть завантажені на криголам «Ноосфера», щоб відправитися до Антарктиди у січні 2022. Учасники 27-ї Української антарктичної експедиції на станції будуть вже самостійно споруджувати красу за кресленнями.

Національний антарктичний науковий центр

You cannot copy content of this page