fbpx
Світ
Унікальна статуя святої Анни з дерева липи зберігається у храмі на Горі святої Анни у Польщі

За однією з легенд, статуетка святої Анни була серед трофеїв одного іспанського принца, який повертався додому з війни. Аж раптом біля гори воли, які тягли воза, зупинились, мов вкопані. І ані руш! Принц розцінив це як знак із неба, наказав збудувати на Горі храм і розмістив у ньому фігурку святої Анни.

Де знаходиться унікальна статуетка святої Анни?

Сьогодні святу Анну – маму Богородиці та бабусю Ісуса шанують в усьому світі. Поблизу села Ополе, що у Польщі, є Гора Святої Анни – головна святиня регіону, одне з найбільших місць релігійного паломництва. Це чудове мальовниче місце приваблює паломників тим, що на вершині знаходиться монастир з базилікою, а у ньому є чудотворна статуя святої Анни, виготовлена з липового дерева. Статуя унікальна: Анна тримає свою доньку Марію та її сина Ісуса. Фігура була зроблена з одного шматка дерева приблизно у другій половині 15 століття.

За легендою, статуетка святої Анни була серед трофеїв одного іспанського принца, який повертався додому з війни. Аж раптом біля гори воли, які тягли воза, зупинились, мов вкопані – і ані руш. Принц розцінив це, як знак із неба, наказав збудувати на горі храм і розмістив у ньому фігурку святої Анни.

Що означає дерев’яна фігура святої?

Статуетка святої Анни вирізана з липового дерева і має висоту приблизно 54 см. На ній – три персонажі. У центрі – бабуся Ісуса – свята Анна з двома дітьми на руках. Свята тримає на лівій руці свою доньку – Пресвяту Діву Марію, а на правій – онука – Господа Ісуса.

Дивлячись на розташування фігури, можна сказати про святу Анну що «вона третя», тому що на передньому плані зображені Ісус і Марія.

Марія зображена з двома золотими кулями. Одну вона дає Ісусу, а іншу тримає на колінах. Звертаючись до християнської символіки, можна сказати, що золота куля, яку Марія дає Ісусу, є «яблуком життя». Марія – «Нова Єва», Христос – «Новий Адам».

Як гріх з’явився у світі через яблуко, дане Євою Адаму в Раю, так через яблуко нової Єви – Марії, дане новому Адаму – Ісусу, у світ прийшли благодать і життя. Отже у цьому символі виражена ідея передачі життя.

На цьому наголошував і святий Іван Павло ІІ під час свого паломництва до цієї святині у 1983 році: «У образі св. Анни материнство наголошується перш за все. Син Божий став людиною, тому що Марія стала Його Матір’ю. Вона сама навчилася бути мамою від матері».

Друга золота куля, прикрита лівою рукою Марії, виражає повноту і досконалість чеснот Марії – «благодатної». У сучасній іконографії це виражає послух Марії.

Свята Анна одягнена у зелену сукню: колір надїі і червоний плащ – колір любові. Марія також одягнена в довгу сукню, а Ісус не покритий.

Однак ці кольори та деталі невидимі для паломника, який приходить до святилища. Фігура в базиліці прикрашена сукнею, що закриває всі три постаті. Видно лише їхні голови та частину золотого яблука життя. Сукні підібрані за кольором до відповідного літургійного періоду.

Значення статуетки святої Анни для паломників

На переконання поляків, статуетка святої Анни здатна зцілювати недуги і допомагати всім хто потребує, якщо щиро про це попросити.

Оскільки свята Анна вважається покровителькою матерів, породіль, моряків, пекарів, вдів, сімейних пар та бідних, паломників тут завжди багато. Дуже цінними тут є обітні приношення, залишені паломниками, вдячними святій Анні за те, що вислухала їхні прохання. Також на Горі святої Анни зберігаються і мощі святої.

Підготувала Галина Андрусів

Фото: lesnica.pl
goraswanny Instagram