fbpx
Політика
Українцям готують ряд серйозних санкцій за борги по компослуги

Комунальні підприємства активно готуються до зими. Крім підготовки снігоприбиральної техніки і соляних запасів, в їх планах – суди з неплатниками за комунальні послуги навіть за незначний борг, пишуть “Вести”. Експерти вважають, що пік “репресій” припаде на лютий, коли споживачі накопичать борги і не матимуть можливості платити за новими тарифами за опалення.

За прогнозами економістів, астрономічні рахунки не зможуть оплатити близько половини українців серед тих, кому не вдалося оформити субсидію. “Якщо навіть в Кабміні середній розмір платіжки називали в 2200 грн, а середня зарплата – 5500 грн, зрозуміло, що близько 50% українців просто фізично не зможуть платити за житлово-комунальні господарства”, – говорить економіст Олександр Охріменко.

Постачальники послуг мають намір жорстко боротися з боржниками. “Теплокомуненерго, водоканали вже давно стали приватними структурами, і вони оголосять війну навіть дрібним боржникам. Мені відомо, що отримати першу тисячу ліцензій приватних виконавців домовилися банкіри і представники сфери ЖКГ, – розповів юрист Вадим Хабібуллін. – Це “кредитні” юристи і ті, хто раніше займався комунальними боргами для Держвиконавчої служби “.

Читайте також: У БОРЖНИКІВ ЗА КОМУНАЛКУ ДОЗВОЛЯТЬ СПИСУВАТИ ГРОШІ З КРЕДИТОК

“НБУ підготував зміни в інструкції, якими передбачається право такого виконавця на накладення арешту і примусове списання коштів на підставі виконавчих документів, завірених нотаріусом”, – сказано у відповіді НБУ на запит Радіо Вести.

Правда, за словами Андрія Авторгова, адвоката, партнера агентства з питань боргів та банкрутства, весь рахунок не арештовується – банк спише тільки суму боргу. “Але можуть зняти і з кредитного рахунку, якщо там є сума, що перевищує розмір боргу. Заарештовувати з кредитки гроші в “мінус” (навіть якщо дозволяє ліміт) банк не має права “, – пояснює експерт.

Важливі зміни відбулися і в інших “боргових” санкціях. Держава збільшила суму боргу, після якої починається процедура вилучення житла у “комунальних” боржників. “Раніше втратити житло можна було, якщо борг перевищує 10 мінімальних зарплат (зараз 14 500 грн – ред), а в нинішній редакції закону цю суму збільшили до 20 мінімальних зарплат (зараз 29 тис грн – ред)”, – говорить Авторгов.

Читайте також: БІЛИК ДУЖЕ ОБУРИЛАСЬ ЧЕРЕЗ ДОРОГУ КОМУНАЛКУ – ГОТОВА ЙТИ НА МАЙДАН

Мабуть, це єдине послаблення для боржників. В іншому заходи стали набагато жорсткіше. “Раніше після рішення суду боржнику давалося до семи днів на погашення боргу. Зараз він повинен трохи не вийшовши із залу суду розрахуватися за компослуги “, – пояснив Авторгов.

Справа в тому, що якщо раніше у держвиконавців було до шести місяців, щоб накласти арешт на майно, то приватні виконавці повинні відкрити виробництво не пізніше наступного дня після рішення суду. “І якщо у боржника виявлено майно, то не пізніш як на п’ятий день проводиться його арешт і опис”, – пояснили комунальні юристи.

З боргами, але без закордону

Ще один запобіжний захід у відношенні боржників – звернення комунальників до суду з проханням заборонити боржнику виїжджати за межі України. До нього, судячи з Реєстру судових рішень, стали вдаватися все частіше. Причому сума боргу значення не має. У Реєстрі судових рішень значиться вердикт від 13 жовтня райсуду селища Томаківка Дніпропетровської області: “обмежити в праві виїзду” місцевого жителя за борг за послуги Дніпрообленерго в 2260 грн.

Читайте також:  ОПЛАЧУВАТИ “КОМУНАЛКУ” МОЖНА БУДЕ У РОЗСТРОЧКУ – ГРОЙСМАН

“Суди дуже активно приймають подібні рішення, якщо мова йде про комунальну заборгованість”, – підтвердили в прес-службі УКРІНФОРМ України (в їхніх повноваженнях – реалізація рішень). “Невиїзними зробили вже тисячі українців. Більшості за великим рахунком все одно – на поїздки немає грошей. А заможні неплатники швидко закрили ці питання, – каже Хабібуллін. – А ось коли приватні виконавці будуть приїжджати вечорами під будинок, чергуватимуть, а якщо побачать вашу машину, то завантажать на евакуатор і відвезуть, – все буде по-справжньому серйозно”.

На думку комунальників, “активна фаза” у приватних виконавців почнеться десь в лютому. Поки до 5 січня йде набір в їх ряди, плюс стажування та навчання. Якраз до лютого з’являться і перші боржники: окремі домогосподарства вже накопичать заборгованості (санкції застосовуватимуть до тих, хто недоплатив за рахунками понад 1700 грн).

Читайте також: СТАЛО ВІДОМО, КОЛИ ЧЕРЕЗ БОРГИ ЗА КОМУНАЛКУ МОЖУТЬ КОНФІСКУВАТИ ЖИТЛО

Правда, комунальні юристи зізнаються, що особливо старатися приватні виконавці будуть лише в разі значної суми боргу. “Займатися боргами по ЖКГ приватникам буде цікаво, тільки якщо сума досягне певних обсягів – від 10-15 тис грн. Винагорода виконавця становить 10% від суми заборгованості, а метушні з “комунальними” боржниками буде багато “, – вважають юристи.

Джерело.

facebook