fbpx

У Польщі проклали першу в країні люмінесцентну велодоріжку

Це перша у Польщі велодоріжка, що сама світиться вночі завдяки поглинутому вдень сонячному світлу.

Впродовж останніх кількох років велосипедну інфраструктуру у Польщі невтомно вдосконалюють і, хоча в багатьох польських містах ще слід чимало зробити у цьому напрямку, вже з’являються дуже цікаві проекти. Неподалік містечка Лідзбарк-Вармінський у Вармінсько-Мазурському воєводстві проклали першу у Польщі велосипедну доріжку, що допомагає велосипедисту подолати шлях вночі.

Випробувальний відрізок велодоріжки розробила компанія Strabag. Її незвичайна поверхня в нічний час відбиває накопичене вдень сонячне світло і світиться у темряві. Інноваційний відрізок має поки що 100 м довжини і 2 м ширини, а його вартість склала 120 тис. злотих (30 тис. євро).

«Матеріал, з якого ми зробили велосипедну доріжку, може відбивати світло протягом десяти годин. Це означає, що впродовж усієї ночі доріжка випромінює світлову енергію та знову нагромаджує її наступного дня. Важливо відзначити, що такому результату ми завдячуємо виключно застосованим агрегатних властивостей щебеню, без необхідності використання додаткових джерел енергії. Для побудови доріжки поблизу Лідзбарка-Вармінського ми вибрали люмінофори, що світяться блакитним кольором, аби зберегти гармонію з мазурськими краєвидами», – розповів директор Інституту технічних досліджень TPA у Прушкові, доктор-інженер Іґор Руттмар.

Strabag  TPA вже тривалий час вивчає можливість використання кольорової асфальтної дороги, що також відбиває світло. Найбільша проблема полягала у тому, аби забезпечити стійкість використаних матеріалів та оптимізацію коштів їх вироблення. В Інституті у Прушкові Мазовєцького нині розробляють також запахові асфальти – цитрусові, полуничні та трояндові.

Властивість матеріалу, з якого зроблена доріжка, пов’язана із явищем люмінесценції. Воно полягає у поглинанні електромагнітного випромінювання з видимого простору, ультрафіолету та інфрачервоного випромінювання. Поглинена енергія після цього виділяється у вигляді світла, як правило меншої сили енергії, ніж енергія збуджуючого світла. Це не лише безпечний винахід, завдяки ньому підвищується безпека велосипедистів після настання темряви.

Читайте також: Про транслітерацію імен, прізвищ українців та географічних назв України з української мови на англійську

Джерело.

You cannot copy content of this page