fbpx
Світ
У Києві продемонстрували найстаріший прапор України в національних кольорах, що зберігся до наших часів

Про це повідомляється на офіційній Facebook-сторінці Національного музею історії України у Другій світовій війні.

Широкому загалу й представникам ЗМІ був представлений найстаріший збережений прапор України в національних кольорах. Він використовувався під час проведення ІІ Всеукраїнського військового з’їзду 5–10 (18–23) червня 1917. Стяг був свідком перших кроків України на шляху розбудови власного війська та державності.

Одним із 2500 делегатів з’їзду був полковник армії УНР, політичний діяч Володимир Кедровський. Він зберіг раритет, а його син Юрій передав пам’ятку на зберігання до скарбниці Українського музею у Нью-Йорку Ukrainian Museum.

Презентував реліквію генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, кандидат історичних наук, куратор виставки «За волю України!» Юрій Савчук. Відбулася подія у просторі українсько-американського виставкового проєкту «За волю України!», організованого Музеєм та Фонд Богдана Губського “Україна – ХХІ століття”.

Нагадаємо, 30 років тому, 28 січня 1992, Постановою Верховна Рада України «Про Державний прапор України» було затверджено національний прапор із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього й жовтого кольорів. Подія увінчала споконвічні прагнення українського народу утвердити національні традиції та ідентифікувати власну територію.

Юрій Савчук наголосив, що в ХІХ ст. синьо-жовте полотнище було символом боротьби за волю українців. Коли в 1917 було проголошено Українську Народну Республіку, прапор у національних кольорах уперше став державним.

Прапор гарно зберігся, бо Володимирові Кедровському вдалося виїхати у Сполучені Штати ще в 1923. Відтоді реліквія зберігалась у добрих умовах і не зазнала долі переміщених культурних цінностей періоду Другої світової війни. Кольори (особливо синій) вицвіли, тому автентичний колір прапора можна побачити на його внутрішніх частинах.

На цьому прапорі синій колір міститься знизу, а жовтий – згори, що, за словами Юрія Савчука, нетипово для тих часів. Подібна реліквія, прапор 1-го пішого запорізького полку, зберігається у Військовому музеї Польщі. Але вона була в набагато гіршому стані й потребувала реставрації.

У просторі виставкового проєкту «За волю України!» представлено 250 артефактів із 20 музеїв, архівів і бібліотек України та США, які охоплюють період Визвольних змагань (1917–1921 рр).

фото: Національний музей історії України у Другій світовій війні, Facebook