fbpx
Світ
Саміт ЄС завершився схваленням декларації, що містить компромісне визнання перспективи членства України в ЄС

Як відомо, у четвер , присвячений питанням російської агресії проти України. Утім одним з найбільш спірних положень, що обговорювалися на ньому стало питання щодо прагнення України вступити до ЄС.

Дискусія за закритими дверима щодо цього тривала 5 годин. Ухвалене рішення щодо європерспективи звучить наступним чином:

“Європейська Рада визнала європейські прагнення та європейський вибір України, як зазначено в Угоді про асоціацію. 28 лютого 2022 року президент України, реалізуючи право України обирати свою долю, подав заявку України на вступ до Європейського Союзу.

Рада ЄС без зволікань запропонувала Єврокомісії подати свій висновок щодо цієї заяви відповідно до відповідних положень Договорів ЄС. До винесення цього висновку вже відтепер ми будемо ще більше зміцнювати наші зв’язки та поглиблювати наше партнерство, щоб підтримати Україну на її європейському шляху. Україна належить до нашої європейської родини”.

Повідомляє Європейська правда.

У рішенні є низка позитивних зсувів у порівнянні з попередніми формулюваннями, однак в ньому немає посилань на статтю 49 Договору ЄС щодо процедури приєднання, а також немає ані позитивних, ані негативних згадок про “пришвидшену процедуру”, вступу якої прагнула Україні.

Проте президент Литви Гітанас Науседа, який брав участь у саміті та є одним з найбільших адвокатів вступу України до ЄС, задоволений рішенням, про що написав на своїй сторінці в ФБ: «5 годин важких та насичених дискусій, які зайшли в глибоку ніч і нарешті результат – по суті початок української євроінтеграційної процедури.

Сьогодні ввечері на Європейській Раді Лідерів ми зобов’язалися ефективно підтримувати шлях євроінтеграції України, і ми надали повноваження Європейської Комісії подавати запит України стати членом ЄС за оцінкою чинного Союзу домовленостей.

Поки процес триває – побачимо, є багато речей, які треба вирішити, але головне, що політична воля є.

Україна сьогодні є символом боротьби за свободу і демократію не словами, а вчинками показує рішучість обрати свій західний шлях. Я впевнений – український народ заслуговує знати, що його чекають в Євросоюзі».

Колишній міністр МЗС Павло Клімкін теж настроєний позитивно: «Саміт ЄС вчора це ще не перемога, але точно шлях до неї. І припиніть розганяти зраду, що не дали статус кандидата. Нашу заявку розглядатиме Європейська комісія за прискореною процедурою. Це, звісно, не пару тижнів, але й не пів року, як завжди це буває. Україна є членом Європейської родини – це означає, що ніхто в Євросоюзі не піде на компроміси і “договорняки” з РФ. Не буде віддавати нас в сферу впливу Росії.

Нашу заявку розглядатимуть окремо від Грузії та Молдови. Українці, що готові гинути за свої гідність, свободу та майбутнє, заслужили на особливе ставлення до себе. На повагу та довіру.

Згадую Асоціацію та безвіз: після перемоги в нас буде дуже багато роботи і ми її зробимо. Ми всі побачимо Український прапор у Брюсселі!»

Як повідомляла Європейська правда, це рішення є проміжним, розвиток події суттєво залежить від того, чи зможуть суспільні настрої змінити позицію урядів.

Фото ілюстративне.