fbpx
Світ
Проше пана, я – поляк

За допомогу в оформленні карти поляка, що відкриває широкі можливості в Європі, підприємливі люди просять декілька тисяч євро.

Таких, що хочуть отримати цей документ, який дає чимало пільг, багато. Навіть дуже! За 2015 рік карту поляка оформив 17 851 українець. А вже у 2016-му власників документа стало майже на 2700 більше. Так, карту поляка оформило вже 20 547 громадян, пише газета Експрес.

“Допоможу зробити карту поляка”, “Оформлю польське коріння”, “Карта поляка “під ключ” — оголошень про такі послуги сила-силенна: і в громадському транспорті, і на зупинках, інколи навіть буклет з такою пропозицією можна отримати прямо на вулиці. А в інтернеті таких пропозицій хоч відбавляй! “Бізнесмени” не соромляться створювати спільноти у соціальних мережах, розробляти веб-сайти та форуми з продажу карт поляка. Ціла індустрія!

Чому ж так багато українців хоче “ополячитися”? Поясню: карта поляка буквально відчиняє двері в Європу. З цим документом можна безплатно здобувати освіту на території Польщі. Згодом без усіляких зборів оформити довгострокову візу на багаторазовий перетин кордону й не шукати додаткові папірці, щоб знайти роботу в сусідній країні. Громадяни України з картою поляка мають такі ж права, як і самі поляки. Тут тобі і дозвіл на підприємницьку діяльність, і вільне відвідування державних музеїв. Приємним бонусом є й те, що українці з картою поляка у першочерговому порядку отримують кошти, призначені на підтримку поляків за кордоном. Одне слово, карта поляка — документ, що просто стирає всі бар’єри для гідного життя, здобуття освіти та роботи у Євросоюзі.

…Заходжу на одну з таких сторінок у неті, які гарантують виготовлення омріяної багатьма карти поляка. “Гарантія”, “якість”, “10% знижки за оплату готівкою” — бачу перші слова. Телефоную на номер, вказаний нижче. Розповідаю, що польського коріння не маю, але хочу переїхати жити до Польщі за допомогою карти поляка.

“Це не проблема, можемо “знайти” корені за певні фінанси, — каже Костянтин Сабецький, власник бізнесу в Полтаві. — Ціна? Вона залежить від консульства, у якому ви хочете оформляти документ”.

Зі слів співрозмовника, найлегше отримати карту поляка у Вінниці, Києві, Харкові та Одесі. Там на співбесіді від українців вимагають лише один документ — свідоцтво про народження батьків, інших близьких родичів на території Польщі. Найтяжче — у Львові та Луцьку. Через велику кількість охочих тут для оформлення карти поляка обов’язково потрібно мати ще й витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. “Свідоцтво коштуватиме вам дві тисячі доларів, а витяг — тисячу євро, — додає пан Костянтин. — Обидва документи виробимо приблизно за місяць. Однак я рекомендую спростити процес й оформити документ не у Львові, а деінде”.

Цікаво! Я вчуся і працюю у Львові. То як же мені пройти співбесіду в консульстві, наприклад, Харкова? Виявляється, щоб пройти співбесіду в іншому місті, хтось підробляє довідку про навчання, а хтось — про проходження лікування чи про працевлаштування. Мій співрозмовник розповідає, що його клієнти із західних областей часто вдаються до таких махінацій.

“Повірте мені, так простіше, — переконує бізнесмен. — Я керую цією справою вже чотири роки, на моєму рахунку — сотні документів та карт поляка, вироблених з моєю допомогою”.

Аякже, вагомий аргумент від афериста!

Але мене цікавить ще один важливий нюанс — знання польської мови для проходження співбесіди. І тут з’ясовую, що іноземну вчити таки доведеться.

“Є такі компанії, що пропонують оформлення карти поляка, як мовиться, під ключ, — каже Костянтин Сабецький. — Проте, найімовірніше, вони шахраюють та видають недійсні карти поляка”.

Що це означає? Усе просто: такі фірми пропонують допомогу не в підроблянні документів, які дають шанс отримати дійсну карту поляка. Вони підробляють сам документ, який підтверджує належність до польського народу. Утім прикордонники чи працівники поліції вже у Польщі можуть попросити документи на перевірку. Так, після того, як введуть серійний номер у базу даних, стане зрозумілим, що карта поляка — підробка.

“Перевірити самостійно, чи не надурили вас, неможливо, — додає чоловік. — Ніхто не знає, як називається ця база. Тому доцільніше сфальшувати свідоцтво і самому отримати документ з рук консула”.

Цікаво, а яка схема підробляння документів? Не можна ж документи просто роздрукувати на кольоровому принтері. Виявляється, перший-ліпший цього не зробить. Щоб створити документ, потрібна спеціальна апаратура.

“Для друку свідоцтва я маю ще радянський поліграфічний верстат і старий папір, — каже пан Костянтин. — Від справжнього не відрізниш! Це найкращий спосіб підробити документи. Українські архіви часто горіли в радянський період. До того ж не всі вони оцифровані. Так що ніхто не зможе довести, справжній це документ чи ні”.

Найважливіше, за словами чоловіка, бути впевненим у собі та на співбесіді твердо стояти на своєму.

“Вас будуть провокувати, казати, що свідоцтво — фальшивка, — попереджає він. — Така тактика консульства, але треба триматися своєї позиції, тоді справа вдасться”.

Що ж, майже переконав! Та чи справді панові Констянтину вдалося працівників консульства пошити в дурні?

Відкриваю сторінки людей, що вподобали його веб-сайт. По черзі пишу кожному та розпитую, чи Костянтин Сабецький — надійна особа.

“Так, я замовляла документи в нього, — відписує мені Вікторія Деменко. — Він якісно виконує свою роботу. Все вдалося, карту поляка я отримала без жодних затримок та підозр”.

Тепер дівчина живе та навчається у Польщі. Додає, що таким чином документ оформлювали і її друзі та родичі.

Вражена відкритістю такого бізнесу, шукаю далі. І одразу виявляю ще один цікавий нюанс: деякі підприємства пропонують допомогу навіть у проходженні співбесіди!

“Ми гарантуємо, що цей етап отримання карти поляка ви пройдете успішно, — каже Максим, керівник компанії з оформлень візових документів. — Однак співбесіда обов’язково має відбуватися у київському консульстві. Ми співпрацюємо саме з ним. Там мову знати не потрібно”.

Тим, хто не має польського коріння, бізнесмен пропонує виробити документи про належність до польської громади. Активна участь у польській волонтерській організації, особливі заслуги перед країною-сусідом та допомога польському народові — папірці на всяк смак. А щоб все узаконити та гарантувати покупцеві отримання свого “квитка в Європу”, підприємство пропонує підписати договір. У разі відмови — стовідсоткове повернення грошей.

“Над розробленням договору працюють наші кваліфіковані юристи, — каже Максим. — У нас не буває невдач, але справу про всяк випадок страхуємо”.

Оце так рівень обслуговування! За усе це задоволення доведеться заплатити 1200 євро.

Однак якщо у консульстві щось запідозрять, то напевно відмовлять у виданні карти поляка. Повторне прохання можна подати не раніше як за рік. Тим, хто таким чином таки отримав документ, теж розслаблятися не варто. Консульство застерігає за собою право повторної перевірки паперів.

“Це великий ризик, — каже Юрій Мінкін, юрист. — У разі виявлення підробки громадянин відповідатиме перед українським законодавством”.

Так, відповідальність настає як за самостійну підробку документів, так і за використання підробленого документа, виготовленого іншою особою. Тож те, що свідоцтво про народження “куплене”, не врятує заявника від відповідальності. Карою за такий злочин, за словами юриста, є обмеження волі на строк до двох років або ж чималий штраф. Та найгірше — судимість, яка ставить хрест на виїзді за кордон на час до її зняття.

“Якщо ж те, що документи сфальшовано, не виявлять на співбесіді, це спливе пізніше, — додає Юрій Мінкін. — Усі махінації стають очевидними під час процесу отримання карти постійного перебування”.

Польські фунціонери прискіпливо ставляться до претендентів на здобуття права постійного проживання у їхній країні. Уже на тому етапі документи підлягають експертизі. Якщо виявлять, що вони підроблені, громадянину загрожують депортація, величезні штрафи та, можливо, навіть довічна заборона на в’їзд до Польщі.

Отакої! Кількадесят тисяч гривень — і ви назавжди персона нон грата у Європі. Видно, в Україні купується майже все. Однак ціна питання — репутація, яку потім відбілити вже не так-то просто.

Олена АСТАХОВА

Читайте також: На Волині ще одну школярку врятували від груп смерті

Джерело.