fbpx
Світ
Найдорожча в Європі: чому ціна на олію в Україні продовжує рости і може найближчим часом становити 100 грн. за літр

За даними Держстату України з початку 2021 року ціна соняшникової олії зросла на 61,2% проти аналогічного періоду 2020 року.

На даний момент держава не контролює зростання ціни на один з найважливіших продуктів для населення, проте планує вдатися до державного регулювання цієї ціни.

“На жаль, ринок не зміг врегулювати ціну. Сьогодні ми отримали багато підтверджень, що і держава не змогла врегулювати вартість цього важливого товару”, – наголосила голова підкомітету з питань регуляторної політики Ганна Лічман.

За останній рік соняшникова олія побила всі рекорди по зростанню ціни. Олія дорожча в середньому на 26-30% від цін у Польщі, Франції, Румунії і РФ. Середня ціна становить 63 грн., в той час як у Польщі – 46 грн., Румунії – 48 грн., Франції – 59 грн., РФ –  43 грн. за літр.

Як так сталося, що в Україні – одного з найбільших виробників та експортерів соняшникової олії у світі ціна встановила “антирекорд”?

Директор Департаменту досліджень та розслідувань ринків виробничої сфери АМКУ Юлія Янова розповіла, що 5 найбільших виробників в Україні контролюють до 75% ринку.

“З точки зору антимонопольного законодавства, така структура містить ознаки стабільної олігополії”, – зазначила вона.

-прим. Олігополія — структура ринку, при якій в одній галузі домінує невелика кількість конкуруючих фірм, при цьому хоча б одна або дві з них, виробляють значну долю продукції даної галузі, а поява нових продавців ускладнена чи неможлива.

Незважаючи на це, виробники все ж таки конкурують між собою, і тут недоречно говорити про монополію на ринку.

“АМКУ стежить за ринками соціально значущих товарів. Враховуючи структуру ринку, найбільш ймовірне порушення конкуренції – антиконкурентні узгоджені дії у вигляді схожих дій”, – пояснює Янова.

Антимонопольний комітет України планує провести аналіз ситуації на ринку та провести пошук шляхів стримування цін.

Проте, екперти прогнозують, що найближчим часом ціна соняшникової олії може продовжити зростати і може становити щонайменше 100 грн/літр. Причина – подорожчання енергоносіїв та газу.