fbpx
Політика
Надання чергового траншу знову відкладено, що чекає Україну без кредиту МВФ

Надання чергового траншу від Міжнародного валютного фонду в розмірі 1,9 млрд доларів, необхідного для стабілізації курсу гривні, який перед вихідними впав нижче психологічної позначки, знову відкладено на невизначений термін. Про це повідомив міністр фінансів Олександр Данилюк. Причина: Радою досі не прийнятий закон про створення Антикорупційного суду, не завершена пенсійна реформа, а ціни на газ для населення не підвищено до ринкових. Експерти побоюються, що якщо не виконати вимоги МВФ, то траншу нам не бачити аж до виборів, які відбудуться в 2019 році, а за цей час гривня істотно ослабне, пише “Сегодня”.

Влада. Данилюк вважає, що нещодавній візит місії МВФ був продуктивним.

“З деяких питань ми просунулися, з деяких, наприклад антикорупційного суду, енергетичної реформи, є певний прогрес, але остаточна домовленість не була досягнута. Якщо будемо затягувати, буде затягуватися і отримання траншу. Передумовою отримання є навіть не створення самого суду, а прийняття закону про нього. Якщо закон не буде відповідати вимогам МВФ (суд повинен бути незалежним) або ці вимоги не будуть змінені, транш не нададуть”, – зазначив міністр фінансів.

Що стосується ціни на газ для населення, то спікер Ради Андрій Парубій назвав “гарячою стадією” переговори по газу і пообіцяв, що рішення приймуть ближче до травня. За його словами, наша сторона запропонувала підвищувати тарифи на газ поетапно на 2-3% в квартал, щоб не викликати різкого збільшення числа претендентів на субсидію. Фонд поки проти, вимагаючи одноразового зростання ціни газу на 10%. А щодо пенсійної системи МВФ найбільше турбує дефіцит Пенсійного фонду – майже 140 млрд грн, запланованих в держбюджеті.

Експерти. Економіст Андерс Аслунд переконаний, що Україна має великі шанси отримати п’ятий транш МВФ.

“В уряді і парламенті є велика кількість людей, які розуміють важливість реформ, тому, думаю, у нас є великі шанси перемогти”, – підкреслив він.

А ось відсутність програми МВФ, на думку аналітика, може привести до значної девальвації гривні в Україні.

Читайте також: “Нові правила працевлаштування іноземців у Польщі”: названі плюси для українців

Політолог Руслан Бортник також упевнений, що співпраця з МВФ навряд чи припиниться.

“Українське керівництво погодиться на всі вимоги Фонду. Створений суд перші свої рішення винесе не раніше другої половини 2019 го. Тобто ці рішення не вплинуть на результати виборів”, – вважає Бортник.

Нарешті, експерт по пенсіях Віктор Колбун нагадав, що влада продовжує і пенсреформу:

“Кабмін прийняв рішення підвищити пенсії військовим пенсіонерам, а з 2019 року обіцяють перерахувати пенсії тим, хто багато працював, але мало заробляв”.

“Нацвалюта може впасти нижче 30 грн/долар”. З приводу того, як затримка траншу від МВФ до 2019 року вплине на курс гривні, думки експертів розділилися. Так виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко нагадав, що в цьому році Україна повинна виплатити за зовнішніми боргами 4 млрд доларів.

“Без співпраці з МВФ керівництво країни опиняється перед альтернативою: йти на зниження золотовалютних резервів або серйозно девальвувати гривню. Знижуючи обсяги резервів, ми відкриваємо країну для кризи в кінці 2018 або на початку 2019 року, – говорить Устенко. – А знецінивши гривню до 30 грн/долар і більше, вдасться уникнути сильних негативних наслідків в економіці, але зате до політичного піку в 2019-му влада підійде вкрай ослабленою “.

А президент Украналітцентру Олександр Охріменко впевнений, що НБУ вдасться втримати в цьому році курс і без нових запозичень МВФ:

“З 4 млрд доларів боргів половину цілком можна погасити за рахунок резервів НБУ, ще 2 млрд – зайняти на ринку цінних паперів під нормальний відсоток в 7-8% річних. А ось в 2019 році буде складніше – там виплат за держборгами майже вдвічі більше” .