fbpx
Політика
“Довга і морозна зима”: експерти розповіли які фактори можуть вивести курс долара далеко за 30

Якщо цього року буде довга і морозна зима, долар легко перескочить позначку 31.

Курс гривні весь вересень повільно, але впевнено йде вниз. Йдеться не про стрімке падіння – процес дуже плавний і має цілком природні причини. Проте можна констатувати, що зростання доллара – це не гойдалки на валютному ринку, а тенденція, пише “espreso“.

Сьогодні Нацбанк знизив офіційний курс гривні до долара на 5 копійок і встановив його на рівні 26,52 гривні за долар. Якщо підбивати валютний підсумок вересня, то найкращою характеристикою ситуації буде лаконічне – найвищим курс гривні був 1 вересня. Далі поступово опускався.

У принципі, причин для паніки поки немає. Традиційно літо стає періодом зміцнення гривні і дефляції, а восени долар росте. Зароблені влітку на сезонному ринку гривні українці переводять у долари, плюс компанії з імпортними контрактами запасаються валютою під осінні контракти.

Бізнес оживає після літнього періоду відпусток і це впливає на курс. Так чи інакше, але ключове питання не “скільки коштуватиме долар сьогодні чи завтра”, а прогноз на середньострокову перспективу. Тобто півроку-рік. Для цього варто розібратись у причинах падіння гривні та їх вагомості.

У Нацбанку заявляють, що проблеми з черговим траншем МВФ (у НБУ їх м’яко називають “зміщенням графіка”) на курс жодним чином не впливають. Про це розповів заступник голови Національного банку України (НБУ) Олег Чурій.

За його словами, на ринок швидше вплинули обсяги надходжень від експорту та психологічні чинники. Що не так з експортом незрозуміло – ціни на світових сировинних ринках для нас поки сприятливі, урожай зібрали хороший. Правда, зростання зарплат в Україні призвело до зростання покупки імпортних товарів, що злегка перекосило зовнішньоторговельний баланс.

Наступною причиною падіння гривні Чурій називає “спекуляції у ЗМІ щодо очікуваної девальвації гривні”. Звинувачувати в усіх бідах панікерів-журналістів і довірливе населення, звісно, найпростіше. Ліки від усіх економічних хвороб. От лише, як показує досвід, абсолютно неефективні.

Читайте також: “Руссо туристо – обліко моралі”: історія рociянки яка повернулася з відпустки в Туреччині підкорила інтернет

Курс впевнено тримався на рівні 25 гривень за долар з невеликими коливаннями все літо, тож причин для паніки не було. І істеричних публікацій у виданнях, що заслуговують на довіру, не спостерігалося. Тож ця причина свідчить швидше про особисті проблеми заступника глави НБУ, ніж про об’єктивну реальність.

Взагалі-то нічого хорошого в зміщенні графіка траншів МВФ немає. Тому що графік наших виплат залишається без змін. До кінця року Україна мусить віддати МВФ трохи більше мільярда доларів. А найбільше грошей доведеться віддати наступного року, і найважчими стануть лютий, травень, серпень і листопад. У цілому ж Україна до 2021 року віддасть фонду $7,9 млрд.

Цього року сума з обслуговування зовнішнього боргу на 32% перевищує суму основних виплат за боргами перед МВФ. Чи будуть ці виплати тиснути на курс гривні? Безумовно.

Правда, у нас доволі хороша ситуація з золотовалютними резервами, але виплата без траншу – завжди стрес. Проте ці розрахунки далеко не головна загроза курсу української валюти.

Ключовим фактором, що визначить курс гривні до весни є ціни на світових ринках. Ціни на те, що ми продаємо і на те, що ми купуємо. Головною статтею витрат валюти для України є закупівля імпортних енергоносіїв. Газ, нафта, нафтопродукти, а тепер ще й вугілля у немалих обсягах.

Якщо зима буде теплою, то ми купимо менше, та й не тільки ми. Тобто на ринку буде надлишок пропозиції. У разі затяжних морозів ціна поповзе вгору разом з необхідними обсягами.

Другий момент – ціни на сировину, яку ми експортуємо. Якщо попит залишатиметься на нинішньому рівні або покаже невелике зростання, гривня не впаде, а може навіть знову зміцнитися.

У протилежному випадку курс 29,3 здасться нам дуже гарним сценарієм. А якщо до цього додасться довга і морозна зима – легко підемо за 30-31. На жаль, це типові ризики для сировинних експортерів.

Таким чином, очевидно, що відповідь ми отримаємо взимку, а результат не забариться до березня. А поки вихід курсу на позначку 27-28 гривень за долар до кінця року, це цілком нормальна цифра. Яку, в принципі, і було закладено в проекті державного бюджету.

Середньорічний курс гривні, закладений у держбюджет Мінфіном, становить 29,3 грн/долар. Нацбанк прогнозує зниження курсу гривні до 30,1 гривень за долар на кінець 2018 року. Тож усе за графіком – на 28 входимо в 2018 рік, фінішуємо на 30,1 в середньому отримуємо шукані 29,3 гривні за долар. Усе плавно й безболісно. Якщо не форс-мажор, про який я писав вище.

Правда, днями прем’єр Гройсман заявив, що ці 29,3 гривні за долар – просто технічна цифра. Курс плаватиме залежно від роботи економіки, ситуації на ринках і успішного проведення реформ. Глава уряду вважає, що насправді навряд чи відбудеться таке падіння національної валюти. Гройсман має рацію.

Курс у нас плаваючий, від фіксованого ми відмовилися. Тож закладені в бюджетний законопроект цифри і оцінки Нацбанку – це декларація про наміри. Підкріплена, щоправда, прогнозами і ресурсами. А також надіями і вірою в краще. Але плаваючий курс в результаті поставить остаточну оцінку. Не факт, що приємну, але безумовно заслужену. Загалом, весна покаже.