fbpx
Політика
Ядерна зброя в обмін на пам’ятну записку: Експерти пояснили заяву британського посла про Будапештський меморандум

Посол Великобританії Джудіт Гоф заявила, що її країна готова як підписант Будапештського меморандуму сісти за стіл переговорів і обговорити виконання угоди. Про те, що може отримати Україна від такої позиції, і чи здатні наші дипломати перетворити цей документ у козир, видання InfoResist запитало в експертів.

Як сказав політолог Андрій Золотарьов, дивлячись на те, як розвиваються події в Європі по відношенню до України, можна втратити віру в наших дипломатів.

“Що стосується позиції Джудіт Гоф, то тут є один ключовий момент. Що б там не говорили про те, що Будапештський меморандум просто папірець, за неї віддали цілком реальну ядерну зброю, один з найбільших ядерних потенціалів, яких був ненабагато менше потенціалу ядерної трійки – США, Британії, Росії. Спочатку, коли виникло питання територіальної цілісності, необхідно було згадати про Будапештський меморандум”, – каже Золотарьов.

Очевидно, що зробити це нашому президентові завадило, на думку політолога, вроджене почуття такту, а крім того, небажання наших партнерів йти на загострення з Росією.

“Мені незрозуміло, чому Україна не скористалася форматом Будапештського меморандуму спочатку”, – підкреслив експерт.

У свою чергу, у директора центру політичних досліджень “Пента” Володимира Фесенка більш скептичне ставлення до заяви Гоф.

“Подібні заяви послів є формою дипломатичної ввічливості і підтвердженню тих гарантій, які ці країни брали на себе, як якусь політичну установку”, – сказав Фесенко.

І додав, що на сьогоднішній момент ніяких переговорів про те, щоб тема Криму або звільнення Донбасу обговорювалося в форматі Будапештського меморандуму. Те ж, що сказала Гоф, знаходиться в рамках дипломатичного етикету.

“Вона просто підтвердила позицію Великої Британії, яка залишається незмінною. Якщо ж раптом керівники країн вирішать, що подібні переговори можливі, то Британія прийме в них участь. Але тема зараз не обговорюється, незважаючи на те, що вона популярна в Україні”, – підкреслив він.

Крім того, не варто також забувати і про те, що Росія, хоч і була одним з гарантом Будапештського меморандуму, порушила його, а її особливо ніхто не покарав.

“Проблема Будапештського меморандуму в тому, що ніяких чітких гарантій в цьому документі не було. Меморандум – це пам’ятна записка, а не договір. Навіть якби це був договір, то жоден міжнародний документ не є гарантією. Якщо позиція Росії не зміниться або не ослабне, будь-який формат переговорів не гарантує результат”, – зазначив експерт.

Разом з тим, як вважає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, в даному питанні є кілька ключових моментів.

«Можна провести консультації або переговори. Але поки незрозуміло, чи допоможе це Україні. З моменту підписання меморандуму ситуація змінилася, тому тут треба все вивчити », – зазначив він.

Читайте також: У Раду внесли закон, який позбавить водійських прав тисячі українців

Джерело.

facebook