fbpx
Політика
Уряд хоче оподатковувати не тільки доходи, але й витрати українців

Уряд Володимира Гройсмана прийняв “Середньостроковий план пріоритетних дій уряду до 2020 року”. Документ великий, у ньому багато різних цілей і пріоритетів, але заслуговує на увагу одна з обіцянок уряду Гройсмана. До 2020 р. планується запуск загального декларування доходів і витрат фізичних осіб та податкового контролю з використанням непрямих методів за відповідністю доходів і витрат громадян. На практиці це означає, що кожен українець повинен буде за підсумками календарного року подавати декларацію про свої доходи та витрати. При цьому передбачається, що всі покупки товарів на суму понад 50 тис. грн буде в обов’язковому порядку включено у витрати кожного українця. Ці декларації перевірятиме ДФС, і якщо сума витрат за рік перевищить суму доходів громадянина, він повинен дати пояснення про джерела походження грошей. Якщо це були доходи попередніх періодів, які було задокументовано і за ними були сплачені податки, то до таких доходів немає питань. Якщо ж українець не зможе пояснити, де він взяв гроші на купівлю дорогих товарів, в цьому випадку він буде зобов’язаний сплатити штраф за ухилення від сплати податків і заплатити податок з витрат, на суму податку, що утримується з доходів. Іншими словами, якщо українець не зможе пояснити, де він взяв гроші на купівлю товару на суму 50 тис. грн, то він повинен буде заплатити ще 19,5% податку.

Ця ідея уряду Гройсмана наводить на суперечливі думки. З одного боку, загальне декларування доходів і витрат є європейською практикою. Будь-який житель ЄС знає, що купівля будь-якої дорогої речі під контролем податкових органів, і потрібно бути готовим до того, що доведеться пояснювати перевіряльникам походження коштів. Тому в ЄС хабарі готівкою непопулярні. Там дуже часто судді, чиновники та працівники фіскальних органів беруть хабарі шляхом отримання безготівкових грошей на їхній рахунок від “легалізованого хабара”. В ЄС і США існує досить розвинена система “вибілення брудних грошей”, де задіяно багато адвокатів, фінансових консультантів та брокерів фондового ринку, які таким чином “вибілюють” мільярди, якщо не трильйони доларів щороку. Таку ж систему пропонують ввести в Україні консультанти з США та ЄС. Вважається, що такого роду отримання хабарів є більш цивілізованим, і це називається не корупцією, а гарним словом “лобіювання”. Хоча в цьому випадку розмір хабара росте на суми “вибілення”. Але всі хочуть заробити. Чи потрібно це Україні, це ще питання.

У тому ж ЄС існує величезна сфера послуг для фізосіб, що працює на те, щоб “довести джерело походження грошей”. Найчастіше використовують “псевдокредитування”. Це коли купівля автомобіля, будинку, або будь-якої дорогої речі на суму понад тисячу євро оформляється як покупка в кредит. У цьому випадку фіскальним органам показують кредитний договір і пояснюють, що все це куплено в кредит. Не дивно, що жителі ЄС “в боргах, як у шовках”. Частка кредитів населення в ЄС перевищує 80% і постійно зростає. Жити в борг жителі ЄС змушені не тому, що вони цього хочуть, а тому, що по-іншому не можна обдурити податкову. Як результат, вартість всіх товарів для європейців виростає на вартість кредиту. В Україні це зараз реалізувати можна, але складно. Одна справа платити 1-2% за кредитом в ЄС, і інше – 20-30% за кредитом в Україні. Тому українцям дійсно доведеться значно більше платити за свої товари, ніж європейцям. Зате будемо всі жити в борг, як в ЄС.

Загальне декларування має суттєво зменшити розмір заробітної плати в “конверті”. Українцям просто буде невигідно отримувати зарплату в “конверті”, позаяк у цьому випадку все одно доведеться платити податки при купівлі товарів. Тож, за задумом розробників ідеї, це теж можна назвати європейською нормою життя. Хоча не варто забувати, що якщо бізнес буде платити зарплату”по-білому”, то це призведе до зменшення самої заробітної плати на розмір сплаченого податку. Може бути інший шлях: бізнес може не зменшувати зарплату, але тоді всі додаткові податки він включить в ціну товару, і ціни на все різко зростуть. І не тільки податки на зарплату, але й ПДВ. Ці податки завжди поруч. І знову стоятиме питання, що потрібно підвищувати зарплату, позаяк ціни зросли. Замкнуте коло виходить.

Ідея із загальним декларуванням доходів і витрат в Україні є цікавою й потрібною, але було б добре, щоб спочатку наші міністри і народні депутати показали приклад і пояснили, де вони взяли мільярди гривень, які вони вказали в деклараціях, і за які гроші купили будинки та автомобілі. Саме цього вони не хочуть робити. При цьому хочуть, щоб прості українці так робили і ще платили штрафи та податки на свої витрати.

Якщо виходити з логіки уряду Гройсмана, то найкращим жителем України є людина-жебрак, що живе від зарплати до зарплати, не має ані будинку, ані автомобіля, для нього купівля дорогих речей не по грошах. Ось ці люди і є еталоном українця, саме заради цих українців уряд Гройсмана і робить реформи. Вони на це заслуговують. Це вони прагнуть жити, як в ЄС.

Олександр Охрименко

Читайте також:  У Києві три кавказці та українець зґвалтували та пограбували дівчину

Джерело.

facebook