fbpx
Дозвілля
Українські назви місяців такі милозвучно-поетичні, зрозумілі й прозорі. Квітень, травень, липень, серпень… Чому ж вересень назвали вереснем?

Назва дев’ятого місяця року пов’язана з вересом — вічнозеленою рослиною, широко розповсюдженою на Поліссі. Пахучі суцвіття вересу розпускаються в серпні й цвітуть аж до кінця жовтня. Проте найпишніше рожево-бузкові квіти вкривають піщані пагорби, торф’яники та соснові бори саме у вересні.

Існує легенда, що верес — єдина рослина, яка на прохання Бога погодилась рости на пустельних скелястих схилах. За це Господь дарував рослині невибагливість, чудовий аромат і неперевершене цвітіння.

Вересок, верест, вереск, вересінь, підбрусничник, багно, горобина гречуха — все це назви однієї рослини, про яку я і розповім сьогодні. Зазвичай ми називаємо її верес звичайний, або просто верес.

Верес звичайний (Caltunavulgaris) — вічнозелений низькорослий чагарник родини вересових і єдиний її представник. Рослина висотою може досягати до 1 м.

Дрібненькі квіти об’єднуються у гроноподібні суцвіття і виглядають дуже гарно. Відтінки вересових квітів варіюються від ніжно-білого до пурпурово-фіолетового.

Зацвітає верес у серпні і продовжує цвісти аж до жовтня. До речі, саме тому, що рослина цвіте на початку осені, один із місяців в українській мові назвали на честь вересу — вересень.

Читайте також: Ось кого із знаків зодіаку чекає фінансовий добробут в 2019 році

Верес — рослина невибаглива, тому однаково добре росте як на скелястих пагорбах та гірських масивах, так і на рівнинах, у соснових лісах і на торфових болотах. Вересові зарості називають верещатником, вересовим пустищем. Поширений верес на території Європи, Північної Африки, Гренландії, Атлантичного узбережжя Північної Америки, Східного та Західного Сибіру. З європейських країн лише Італія не може похвалитися вересовим килимом.

Лікарські властивості вересу

Верес звичайний відомий своїми лікарськими властивостями. Настої з вересу використовують при лікуванні запальних процесів. Смачний вересовий мед буде чудовим засобом проти застуди. Також дуже корисними є чаї, настої та сиропи із квітів вересу. Компрес із вересового настою допоможе заспокоїти подразнення шкіри і сприятиме швидкому загоєнню paн.

Застосування вересу в кулінарії

В кулінарії використовують вересовий мед. Зазвичай у нас надають перевагу іншим видам меду, оскільки вересовий має дещо гіркуватий смак. Проте в європейських країнах, скажімо, у Франції, мед із вересу є справжнім делікатесом. Також із вересових квітів та меду готують смачні напої, чаї, сиропи.

Як ще застосовують верес?

Як приємно у дощову осінню пору загорнутись у теплий картатий пледик! А чи знаєте ви, що виникли такі пледи у Шотландії, і фарбували їх барвником, виготовленим із листя вересу? Також цим барвником фарбували тканину, з якої шили традиційний шотландський одяг.

І до сьогодні верес займає почесне місце у шотландській культурі. Ця квітка навіть прикрашає герб одного із шотландських кланів.

Ґрунт, де росте верес, використовують у садівництві як добриво, оскільки він збагачений різними мінералами і поживними речовинами.

Джерело.