fbpx
Політика
Що буде з гривнею після відставки голови НБУ і чим запам’ятається Гонтарева

Аналітики “Альпарі” впевнені: гривня зміцнюватиметься, незважаючи на відставку Валерії Гонтаревої, повідомляє “Сегодня”.

Голова Національного банку України (НБУ) Валерія Гонтарева підтвердила свою заяву про відставку. Вже 10 травня в центробанку може з’явитися новий керівник. Щоправда, заяву голови НБУ повинен підписати президент, а після документ повинен затвердити парламент. Старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб впевнений: незважаючи на кадрові зміни в НБУ, курс гривні на цьому тижні продовжить тенденцію до зміцнення.

Що буде з курсом долара? “Ринок практично не відреагував як на кредит МВФ, так і на відставку Гонтаревої, що говорить насамперед про те, що обидві новини були очікуваними, і не принесли ринкам якоїсь нової інформації. Співвідношення попиту і пропозиції під впливом фундаментальних факторів збереглося в вигляді незначного перевищення пропозиції іноземної валюти, що і викликало продовження “повзучого” зміцнення гривні”, – розповідає Вадим Іосуб.

За минулий тиждень офіційний курс знизився з 27,02 до 26,97 гривні, або на 0,2%. Середньозважений курс долара на міжбанку, за даними регулятора, за цей же час спустився з 27,02 до 26,95 гривні, або на 0,3%.
Аналітики “Альпарі” прогнозують: плавне кріплення гривні на цьому тижні збережеться. Офіційний курс долара НБУ і долар на міжбанку знизяться ближче до 26,9 гривні. Готівковий долар в банках котируватиметься по 26,7/27,0 гривні.

Чим запам’ятається голова НБУ Гонтарева? “Одні і ті ж факти, що стосуються монетарної політики і змін в банківській системі останніх трьох років, отримують з боку різних спостерігачів і експертів прямо протилежні оцінки”, – зазначає експерт.

Наприклад, одні називають трикратну девальвацію гривні провалом, інші ж упевнені, що це дозволило перейти до інфляційного таргетування і плаваючого курсоутворення, які дозволять економіці гнучко реагувати на мінливі зовнішні умови.

“Хтось ставить в провину Гонтаревій те, що при ній позбулися ліцензій (по суті, лопнули) близько 90 банків, але ці ж процеси можна назвати розчищенням авгієвих стаєнь – банківської системи – від раніше накопичених проблем”, – додає експерт.

Читайте також: Чорний список Гонтаревої. Які банки найбільше заборгували НБУ

Введення адміністративних обмежень на валютному ринку 2014 року, з одного боку, дозволило уникнути колапсу фінансової системи під час фактичної війни, з іншого – стимулювало сірий і чорний валютний ринок. Разом з тим останнім часом ми спостерігаємо послідовне скасування цих обмежень.

“Як безумовну заслугу НБУ можна відзначити якість взаємодії з МВФ за програмою розширеного фінансування. МВФ періодично пред’являв претензії різним органам державної влади з приводу темпів узгоджених реформ, а то і їх саботування, але ніколи адресатом таких претензій не був Нацбанк. У цілому період керівництва Валерії Гонтаревої ми оцінюємо позитивно, а більшість претензій до неї виглядають політично заангажованими і бездоказовими”, – розповідає Вадим Іосуб.