fbpx
Політика
Ще більше гривень! Людина Порошенка в НБУ закликала розпочати масштабний друк грошей

На думку новопризначеного голови ради НБУ Богдана Данилишина, так звана продуктивна емiсiя здатна активiзувати роботу промисловостi. Мовляв, до цього способу часто вдаються iншi країни, щоб вийти з кризи, пише газета “Експрес“.

Запуск друкарського верстата, переконаний екс-мiнiстр економiки, не обов’язково призведе до зростання цiн.

Чи дiйсно додаткова емiсiя гривнi може в теперiшнiй ситуацiї створити передумови для економiчного зростання?

— Немає такого поняття, як продуктивна чи непродуктивна емiсiя, — вважає Андрiй Новак, голова Комiтету економiстiв України.  — Емiсiя — це збiльшення грошової маси в оборотi країни. Її проводять центробанки всiх країн чи об’єднання країн, але вiдсоток, на який збiльшується ця маса, як правило, рiвний вiдсотку зростання ВВП країни.

Якщо емiсiю здiйснювати в бiльших обсягах, то це роблять для здешевлення грошей. Iнколи це може давати позитивний ефект, i така емiсiя дiйсно може стимулювати економiчний розвиток. Але часто це призводить i до рiзкого стрибка iнфляцiї й, вiдповiдно, нового витка зростання цiн на все.

— Пропонується так зване накачування економiки грошима задля створення додаткового попиту, — розповiдає Олег Устенко, виконавчий директор Мiжнародного фонду Блейзера. — Найперше шляхом зменшення облiкової ставки Нацбанку. Але, на мою думку, цей план дуже ризикований.

— Чому?

О. Устенко: — Бо може бути досить великий часовий промiжок мiж проведеною емiсiєю та вiдгуком реального сектору економiки — близько року. В економiцi не все так швидко вiдбувається. А що робити цiлий рiк?! Тобто наповниться економiка грошима й ресурсом, попит буде, а пропозицiя не встигне вiдреагувати. I власне в цей перiод може бути значне пiдвищення рiвня iнфляцiї, з одного боку. З другого — зростатиме iмпорт, а це неминуче призведе до виникнення додаткового девальвацiйного тиску на гривню.

На мiй погляд, монетарними заходами можна стимулювати розвиток економiки лише в короткостроковому перiодi, коли вирiшенi бiльш системнi проблеми, пов’язанi з якiстю бiзнес-клiмату, зниженням рiвня корупцiї, якщо проведенi судова реформа, дерегуляцiя бiзнесу. Коли ж усього цього нема, то нi монетарними засобами, нi фiскальними стимулювати економiку в короткотермiновiй перспективi нашiй країнi не вдасться.

— Чи справдi iншi країни активно використовували емiсiю для стимулювання своєї економiки?

О. Устенко: — Так, i у США, i в Європi за допомогою таких методiв, тобто емiсiї, й нинi вiдбувається стимулювання економiки. Але там економiчнi умови зовсiм iншi.

— Чому саме сьогоднi заговорили про “продуктивну емiсiю”?

А. Новак: — Це пiдготовка суспiльної думки до того, що буде здiйснюватися емiсiя, друк грошей, яких бракує бюджету. Завдяки якiй у тому числi виконуватиметься й раптова “соцiальна iнiцiатива” — мiнiмальна зарплата 3200 гривень. О. Устенко: — Для мене це негативний сигнал. Вiн свiдчить про те, що в НБУ очiкують на пробуксовку структурних реформ.

Читайте також: Кар’єра Кріштіану Роналду під питанням, йому загрожує тюремне ув’язнення

Джерело.

facebook