fbpx
Історія
Оприлюднено архіви про депортацію кримських татар

Історики оприлюднили архіви НКВД щодо подій в Криму у травні 1944 року.

Центр досліджень визвольного руху оприлюднив документи про депортацію кримських татар, а також вірмен, болгар і греків з території Криму. З архівом можна ознайомитися за посиланням.

Зазначається, що опубліковані документи перебували в будівлі СБУ в Сімферополі.

“Це 38 документів, більшість з яких – із захопленого архіву СБУ в Криму. Серед них – повідомлення про причини арештів жителів Сімферополя органами НКВД, про проведених оперативних робіт в Джанкойському, Євпаторійському, Севастопольському районах, плани проведення операції з переселення кримських татар, а також вірмен, болгар і греків”, – йдеться в повідомленні.

Серед оприлюднених документів є унікальні матеріали про плани насильницького виселення протягом двох днів кримськотатарського народу з рідних домівок у віддалені регіони СРСР. Йдеться про доповідні записки вищому партійному керівництву, плани і звіти про хід депортації, документи про перебування кримськотатарського народу на засланні, а також початок автономістських рухів серед татар.

Водночас значну частину колекції складають документи щодо репатріантів – військовополонених і цивільних, які повернулися з Австрії, Німеччини та інших країн Західної Європи до Криму.


З 18 по 20 травня 1944 Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР за рішенням Державного комітету оборони виселив кримських татар в Узбекистан і прилеглі райони Казахстану і Таджикистану. Радянська влада обґрунтовувала своє рішення тим, що кримські татари нібито виступали на боці нацистської Німеччини в роки Великої Вітчизняної війни.

У 1989 році депортація кримських татар була засуджена і визнана незаконною.

Джерело.