fbpx
Політика
Нові правила від Кабміну: чи доведеться українцям платити за комуналку сусідів

До того моменту, поки не вступив в силу закон “Про комерційний облік комунальних послуг”, платіжки будуть розраховувати за затвердженою минулого тижня методикою. Сайт “Сегодня” з’ясував, на кого і як вплине нова постанова уряду.

У минулому році рекордна в Києві платіжка за опалення досягла більше 10 тисяч гривень. Як виявилося, в будинку на вул. Княжий Затон частина квартир встановили квартирні теплолічильники, інші платили за показаннями загальнобудинкового лічильника. 17 квартир показники своїх лічильників не повідомили, і платити за тепло не стали. Використане ними тепло перерозподілили між сусідами без квартирних лічильників. В результаті суми в платіжках виросли до рекордних позначок. Минулого тижня Кабінет міністрів прийняв постанову, яка визначить, як рахуватимуть суми в платіжках в подібних ситуаціях.

Рахувати будуть по-новому

“Дисциплінованим споживачам не доведеться “платити за сусіда”, – прокоментував рішення Кабміну віце-прем’єр Геннадій Зубко. Так, якщо квартира відмовляється надавати показники квартирного лічильника на гарячу, холодну воду або тепло, платити доведеться за нормативом. А в містах, де більшість будинків встановили теплові лічильники – за усередненим показником споживання в місті.
При цьому діючі зараз нормативи, впевнена координатор житлових програм “Опори” Тетяна Бойко – завищені. Насправді українці в середньому витрачають менше, ніж передбачено нормою.

Якщо в багатоповерхівці встановлено, наприклад, будинковий лічильник на тепло, його показники ділять між усіма квартирами виходячи з площі житла. Якщо ж у частині квартир є власні лічильники на тепло, вони мають право платити тільки за те, що намотав їх лічильник + за обігрів загальної площі (під’їзду).

Однак в законі існувала лазівка. Квартири з індивідуальними лічильниками не подавали показники і не платили, але будинковий лічильник все одно враховував використані ними Гкал. Тому платити за несумлінних сусідів доводилося власникам квартир, які встановили лічильники. Цього року ситуацію, заявляють в уряді, вдалося виправити.

Тепер якщо виявиться, що в квартирі зірвана пломба на лічильнику або ж власник відмовляється подавати показники, платити доведеться за середнім споживанням. До слова, “Київенерго” ще в минулому році звернулися до Кабінету міністрів з проханням врегулювати методику розрахунку сум у платіжках для тих, хто відмовляється подавати показники квартирного лічильника.

“Ми навели порядок в системі розрахунків для тих випадків, коли багатоповерховий будинок має вузол обліку тепла, а в самому будинку все або частину квартир обладнані квартирними лічильниками. У минулому році в місті Києві виникали ситуації, коли власник з квартирним лічильником не надавав показники постачальнику послуг ЖКГ, тому його платіж розподілявся на всіх інших мешканців будинку. Ми врегулювали це питання”, – пояснив Геннадій Зубко.

Паралельно з цим уряд прийняв рішення в черговий раз скоротити нормативи. Таке рішення дозволить менше витрачати на субсидії. Знижки покривають комунальні послуги тільки в межах соціальних норм, за решту потрібно платити самостійно і повну вартість.

Як зміняться норми в жовтні цього року

На опалення:

  • З 5.5 до 5 кубів газу на квадратний метр
  • З 65 до 51 кВт*год електроенергії (якщо електричне опалення)
  • З 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла (якщо центральне опалення, стосується тільки пільгової категорії населення)

На газ (якщо є тільки газова плита):

  • З 4.4 до 3,3 кубів газу на людину
    Якщо є газова плита, і немає гарячої води
  • З 7,1 до 5,4 кубометрів на людину
    Якщо є і газова плита і газовий водонагрівач
  • З 14 до 10,5 кубометра на людину

Новий закон про лічильники: міністерство повинно розробити ще одну методику

Кілька тижнів тому президент підписав закон “Про комерційний облік комунальних послуг”. На даний момент “центральний орган влади” – профільне міністерство – розробляє методику, як розраховувати платіжки і хто буде платити за втрати комунальних послуг в будинках. До того моменту, поки методику не створили, рахувати будуть за нормативом споживання.

Відповідно до закону “Про комерційний облік ..,”, у всіх багатоповерхівках повинні встановити будинкові лічильники на гарячу, холодну воду і опалення. Якщо виявиться, що показники будинкового лічильника відрізняються від суми всіх показників квартирних лічильників, “втрачені” кубометри або гігакалорії розділять між всіма квартирами. Якщо, наприклад, будинковий лічильник намотав 500 кубів холодної води, але в кожній квартирі є свій прилад обліку та їх показники в сумі набрали всього 480 кубометрів, за “зайві” 20 кубів доведеться платити всім квартирам.

Як відзначають в КМДА, якщо в частині квартир немає лічильників, саме вони оплатять різницю між показниками будинкового та поквартирних лічильників. Однак, остаточну методику все ще не розробили.

“Ми ще півроку тому говорили, що споживачів потрібно контролювати. Люди, і в законі так написано, повинні давати доступ до лічильників. Тоді це викликало великий ажіотаж. Всі були проти. Якщо самі люди проти того, щоб виконавці послуг заходили і звіряли, перевіряли, що ви все правильно робите, то які можуть бути ще пропозиції, яким чином контролювати?”, – розповідає радник заступника голови КМДА Юлія Грамотна.