fbpx
Політика
Нові пластикові паспорти: чи спростять життя і скільки коштуватимуть

З 1 жовтня 2016 року українці отримують нові внутрішні паспорти – пластикові, з електронним чіпом. Видаватиметься такий документ на 10 років. Перший раз – безкоштовно, потім – доведеться купувати.

Нагадаємо, паспорт громадянина України у формі ID-картки видають в Україні ще з січня 2016 року. Першим етапом було запровадження внутрішніх біометричних паспортів для осіб, яким виповнилося 16 років і котрі отримують паспорт вперше. У жовтні стартував уже другий етап – пластиковий паспорт з 1 жовтня можуть отримати українці, які досягли 14 річного віку. А також – решта громадян України – у випадку втрати паспорта, псування, зміни прізвища або необхідності вклеювання фотокарток при досягненні 25- або 45-річного віку. Тобто примусової заміни старих паперових паспортів на нові пластикові не буде, однак нові паспорти старого зразка більше не видаватимуть.

Особам, що не досягли 18-річного віку, паспорт оформлятиметься на 4 роки, а всім іншим – на 10 років.

Що зі старим паспортом?

Вивчаючи досвід європейських держав, наголошує керівник прес-служби Державної міграційної служби України Сергій Гунько, які більше 10 років тому запровадили ID-картки, очікується, що перехід на електронні документи відбудеться у найближчі 4 роки. Причому абсолютно природнім шляхом. У міграційній службі кажуть: паспорт старого зразка на невизначено довгий термін залишатиметься чинним.

Яка ціна?

Одна з постанов Кабміну, яка зараз перебуває на розгляді, – це, власне, “вартість адміністративної послуги”. За словами Гунько, адміністративний збір включатиме, згідно закону, окрім вартості адміністративної послуги ще вартість бланку. Відтак, пластиковий паспорт орієнтовно коштуватиме до 300 гривень. Але точну вартість назве Кабінет Міністрів згодом.

Чи можна отримати паспорт без електронного чіпа?

Ні. Без електронного чіпа внутрішніх біометричних паспортів не буде. Адже електронний носій – ключовий елемент захисту від підробки документу. Якщо окремим громадянам будуть видавати менш захищені документи, переконує керівник прес-служби Державної міграційної служби України, тоді порушуватимуться права інших громадян. До того ж видача пластикових паспортів без чіпа в світі теж не практикується.

Чи є обладнання для зчитування?

Пластик-картка сама по собі є достатнім документом, яка дозволяє ідентифікувати особу. Тобто виконати функцію паспорта без зчитування чипу. Зчитування необхідне, коли є сумніви в правдивості документу (для цього є обладнання в міграційній та прикордонній службах, які, власне, можуть це робити).

В нових пластикових паспортах не робитимуться відмітки про реєстрацію шлюбу, однак кожному із подружжя видаватимуть свідоцтво про шлюб. Так само у внутрішній біометричний паспорт графічно не вноситимуться дані про місце реєстрації. На вимогу особи разом з паспортом-карткою надаватиметься паперовий витяг з реєстру, якщо документально потрібно буде підтвердити місце реєстрації.

Як покращить життя?

Головний мотив запровадження ID-карток, як у інших країнах світу, так і в Україні – це безпека. Підробити біометричний документ фактично неможливо. Водночас, як показує досвід іноземних держав, після запровадження таких документів, коли є певна кількість пластикових паспортів на руках, стрімко розвиваються інші сервіси. І чим більше електронних документів, тим вища мотивація бізнесу вкладати кошти в створення таких сервісів. І йдеться не лише про державні адміністративні послуги, а й про комерційні, наприклад, банківські.

Читайте також: Тільки 1 з 8 людей може знайти на цій картинці третю фігуру. Завдання не з легких!

Джерело.

 

Related Post