fbpx
Політика
“Майбутнє пишуть угорською мовою”: Угорщина запропонувала нове рішення мовного питання

Керівник проурядової фракції FIDES (Угорський громадянський союз. – Ред.) Гергей Гуляш заявив, що при необхідності уряд Угорщини зможе забезпечити на Закарпатті навчання дітей угорською мовою через приватні школи і приватні університети, повідомляє “Сегодня” із посиланням на Радіо Свобода.

Політик правлячої коаліції позитивно оцінює той факт, що як уряд Угорщини, так і опозиція виступають єдиним фронтом у питаннях національної політики.

У свою чергу депутат Європарламенту від FIDES Дьордь Шепфлін, висловив стурбованість тим фактом, що оскільки Україна не є членом ЄС, новий закон України “Про освіту” не можна розглядати як питання компетенції Європейського союзу.

Крім того, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 30 вересня о румунському Клужі заявив, що “майбутнє пишуть угорською мовою”. Він додав, що національна місія Угорщини – знайти і зберегти всі закордонні угорські громади.

“Наше завдання – домогтися, щоб вони процвітали на землі, де народилися; могли вчити угорську мову і могли жити як угорці”, – підкреслив Орбан.

Як повідомлялося, 25 вересня президент України Петро Порошенко підписав закон “Про освіту”, мовні положення якого (зокрема, ст. 7 щодо мови освіти в Україні) викликали стурбованість низки країн – Польщі, Румунії, Угорщини, Греції, Болгарії.

Порошенко доручив Міністерству закордонних справ і Міністерству освіти і науки провести з приводу цього закону необхідні консультації з європейськими партнерами, в тому числі з Радою Європи.

У свою чергу в Міністерстві освіти і науки запевнили, що мовні положення нового закону (зокрема, ст. 7) не порушують Європейську хартію регіональних мов або мов меншин та Рамкову конвенцію про захист національних меншин.

Новим законом в Україні вводиться 12-річна середня освіта, мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова – українська.

Читайте також: Блокуватимуть всі рішення: Угорщина офіційно виступила проти зближення України з Європою

Відповідно до закону, особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах для здобуття освіти поряд з державною мовою на мові відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою.

Особи, що належать до корінних народів, нацменшин України, які почали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року, до 1 вересня 2020 року продовжують отримувати таку освіту відповідно до правил, що діють до набрання чинності цього закону, з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів , що вивчаються українською мовою.