fbpx
Технології
Криптовалютна лихоманка уже в Україні

В Україні вже три тижні не вистачає відеокарт , материнських плат і блоків живлення. Причому з дефіцитом зіткнулася не тільки наша країна. У всьому світі зараз попит перевищує пропозицію в десятки, якщо не в сотні разів, кажуть експерти.

«У багатьох вендорів передзамовлення на 2 місяці вперед», – розповів нам провідний маркетолог City.com Олексій Тихонов. UBR.ua вирішив з’ясувати, що відбувається.

Виявляється, в дефіциті винні так звані майнери. Майнінг – це видобуток криптовалюти учасниками системи. Він базується на використанні обчислювальної потужності графічного процесора (GPU) відеокарти.

Суть заробітку полягає в тому, що комп’ютер учасника вирішує математичні задачі паралельно з іншими. Хто зробить це першим – отримує нагороду. І чим потужніша в учасника обчислювальна система (яка, в свою чергу, визначається продуктивністю чіпів відеокарти) для майнінгу, тим більше він «видобуває» віртуальної валюти.

Курс же криптовалют в останні місяці рекордно зростає, що лише розпалює апетити майнерів . Так, з кінця березня цього року Bitcoin подорожчав майже на 200%, і сьогодні коштує $ 2680. Ethereum, в свою чергу, подорожчав на 600% ($ 325 за станом на 23.06,17).

Читайте також: ТУРЧИНОВ ВКАЗАВ, ХТО СТОЇТЬ ЗА ХАКЕРСЬКОЮ АТАКОЮ НА УКРАЇНУ

«За нашими підрахунками, вартість відеокарти при видобутку Ethereum можна« відбити »приблизно за півроку», – розповів UBR.ua менеджер по роботі з корпоративними клієнтами компанії Skywell Стас Берестовський.

Не дивно, що багато підприємців загорілися швидким заробітком на такому бізнесі. Але з кожним місяцем заробляти стає складніше, та й тарифи на електроенергію в Україні не радують.

Наприклад, в Китаї існують вже ферми, які працюють на сонячній електроенергії і з одним працівником. Така структура дозволяє заробляти значно більше . «Досить 3-4 місяців щоб окупилася ферма для майнінгу», – зазначив Тихонов.

Але спокушатися не варто – якщо в поточному році криптовалюти показують кількаразове зростання, то в минулому, наприклад, Bitcoin досягав позначки вище $ 1000 і потім падав до $ 200.

Біржа криптовалюта нагадує Forex, тому є песимістичні й оптимістичні сценарії, спекулятивна складова і багато інших чинників.

«Не можна сказати, що всі виробники і продавці задоволені поточною ситуацією, тому що не виключають: рано чи пізно мильна бульбашка лопне », – зауважив UBR.ua керуючий відділом комп’ютерних комплектуючих та мережевого обладнання компанії MTI Ільхом Сангінов.

Використання технології блокчейн призвело до появи безлічі різних криптовалют, які працюють за різними алгоритмами.

Сплеск ринку криптовалют в 2017 р, який почався в 1-му кварталі і триває досі, викликаний новим підвищеним інтересом інвесторів, мільярдними інвестиціями декількох великих американських компаній, і підігрівається зростанням біржових котирувань, визнанням їх Японією і можливістю конвертації в реальні валюти.

Читайте також: ЩО ТАКЕ БІТКОЙН І НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН: 10 ФАКТІВ ПРО ПОПУЛЯРНУ КРИПТОВАЛЮТУ

Активно підключаються до заробітку віртуальних грошей і наші співвітчизники.

«Українці почали активно «майнити» криптовалюти на своїх комп’ютерах. Для цього процесу як-раз і потрібні відеокарти і потужні блоки живлення. Попит на ці комплектуючі перевищив пропозицію. Через це відеокарти з березня подорожчали пошти в два, а деякі види – і в 3 рази. Купити їх дуже складно», – зауважив у розмові з UBR.ua Стас Берестовський.

Варто відзначити, що обчислювальної потужності однієї потужної відеокарти для видобутку криптовалюти недостатньо, а окупність таких інвестицій залишається спірним питанням. Проте, «золота лихоманка» залишається однією з причин зростання акцій NVIDIA.

«Значним попитом користуються відеокарти« топового »рівня, ціна яких починається від $ 650. Найбільш затребуваними залишаються відеокарти NVIDIA і AMD », – зауважив UBR.ua CVO & Founder бізнес-мережі Hubber Олексій Лужковий.

Для видобутку криптовалют часто збираються системи(«майнінгові ферми») з декількома (до 6-8) відеокартами. Кількість підтримуваних відеокарт обмежена можливостями материнської плати, найбільше для створення ферм підходять материнські плати з 6-8 роз’ємами PCI-E для відеокарт (але є розроблені спеціально для цих цілей материнські плати, що підтримують до 13 відеокарт).

Для підтримки електроживлення таких систем потрібні блоки живлення великої потужності, до 1200 ВТ і більше, або ж комбінація двох блоків живлення.

«Для майнінгу використовуються, перш за все потужні відеокарти: на сьогоднішній день, це чіпи AMD серії RX 560,570,580 і чіпи Nvidia серії GTX 1060, 1070, 1080 блоки живлення потужності вище 600-1200 Вт», – розповів UBR.ua Ільхом Сангінов.

Як розповіли нам в українських магазинах електроніки, дефіцит відчувається як на нові високопродуктивні відеокарти Nvidia GTX1080 і GTX1080ti, GTX1070, GTX1060 (найпопулярніша серед «майнерів»), так і на середні рішення (серед новинок – GTX1050ti).

Теж саме з відеокартами на AMD чіпах. RX460, RX470 і RX480, RX560, RX570, RX580 відлітають як гарячі пиріжки. Виріс попит на блоки живлення від 600W і вище. Майнери також беруть SSD-накопичувачі найменших обсягів на 64Гб. Звичайні покупці шукають SSD від 240Гб.

«З початку цього роки ми відзначали зростання попиту на відеокарти. В першу чергу це пов’язано не з геймерами, а майнерами криптовалют. Вони будують свої «ферми» в гаражах, складах, офісах і на балконах. Купують відеокарти відразу по 3-6 штук », – розповів нам керуючий партнер інтернет-магазину F.ua Дмитро Покотило.

Читайте також: СПІНЕР: ЩО ЦЕ ТАКЕ, ЯК ВІН ПРАЦЮЄ І ЧИ Є ЦЯ ІГРАШКА НЕБЕЗПЕЧНОЮ ДЛЯ ДІТЕЙ

Але кожен сплеск попиту спочатку призводить до заробітку продавців і різкого зростання продажів, а потім – до настільки ж різкого обвалу ринку.

«У 2013 році, після великого сплеску, був провал, і ринок приходив до тями півроку», – каже Ільхом Сангінов.

Вже зараз деякі виробники відвантажують товар комплектами (відеокарта + материнська плата), щоб задовольнити попит з боку геймерів, які найбільше постраждали від несподіваного дефіциту серій, призначених для них. Незабаром продавці і зовсім можуть ввести обмеження на продаж товару в одні руки, так як нестача відеокарт впливає і на ринок інших комплектуючих – спостерігається зростання цін на всі компоненти, що відносяться до майнінгу, будь то материнська плата або блок живлення.

«Найближчим часом дана проблема буде обговорюватися з дистриб’юторами, після чого буде прийнято рішення», – зазначив у розмові з UBR.ua менеджер по напрямку відеокарт представництва ASUS в Україні Євген Невтира.

За словами експертів, такі відеокарти «вбиваються» за півроку. Тому, не виключено, що скоро в Україні з’явиться маса розібраних б/у систем за демпінговими цінами.

Статистика повернень майнінгових відеокарт в сервісний центр після цілодобової експлуатації становить до 60% (при звичайному використанні рівень повернення всього 1-2%), так як експлуатація йде в важкому для відеокарт режимі, система охолодження сильно зношується і виходять з ладу інші компоненти.

Поки неясно, що буде і з гарантійними зобов’язаннями виробників по відеокартах. Адже компанії заявляють до 3 років гарантії на свій товар. Але, по суті, ігрові рішення не заточені під роботу 24/7 на високих навантаженнях.

Найближчим часом в Україні почнуть надходити рішення, заточені під майнінг -Відеокарта без цифрових виходів, і з урізаною гарантією.

Зараз же відеокарти для майнінгу вартістю $ 300-500 при цілодобовій експлуатації в розігнаному режимі за кілька місяців виходять з ладу і повертаються по гарантії, і виробникові доводиться компенсувати їх вартість.

Скільки триватиме ажіотаж навколо відеокарт і інших майнерскіх комплектуючих експерти не говорять.

«Все буде залежати від того, як довго триватиме майнерська лихоманка , пов’язана з високим курсом криптовалют», – каже Євген Невтира.

Читайте також: КІЛЬКІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ КОРИСТУВАЧІВ FACEBOOK ПРОДОВЖУЄ ЗРОСТАТИ ФАНТАСТИЧНИМИ ТЕМПАМИ

facebook