fbpx
Події
Що таке біткойн і навіщо він потрібен: 10 фактів про популярну криптовалюту

Ми розібралися в тому, що таке цифрові валюти, і простими словами пояснюємо вам, навіщо вони потрібні, пише “Радіо Максимум”.

Що таке біткойн? Біткойн (bitcoin, BTC, БТК) – це криптовалюта (цифрова валюта). Її немає на фізичних носіях – папері або монетах. Вона віртуальна. У біткойнов немає банку, який запускає в обіг грошові знаки. Вони не підкріплена золотом, як офіційна валюта. Емісією (випуском нових грошей) займаються мільйони комп’ютерів по всьому світу, на яких є базова програма-клієнт з відкритим вихідним кодом.

Це децентралізована (на відміну від звичайних валют) платіжна система, де всі учасники мають рівні права. Порівняти її можна з роботою торрентів. Схема схожа: через торрент-клієнти можна передавати один одному файли без посередників і контролерів.

Різниця в тому, що у випадку з біткойнами відбувається не передача файлів, а проведення складної математичної операції, яка підтримує роботу платіжної системи, і нарахування за це віртуальних балів.

Біткойни може отримати той, у кого є така програма? Так. Ви встановлюєте один з варіантів програми-клієнта, заводите свій гаманець і таким чином надаєте свій комп’ютер для генерації нових блоків транзакцій.

І біткойн дістанеться вам просто так? Є різні способи отримання біткойнів. Якщо вам не хочеться морочитися, їх можна купити на біржі криптовалют (цифрових валют). Також існують автоматичні біткойн-обмінники.

А можна спробувати добути біткойн на своєму комп’ютері. Цей процес називається майнінгом (від слова mining – видобуток).

Тобто біткойнів можна добути скільки завгодно? Ні. Кількість біткойнів обмежена: система може видати лише 21 мільйон одиниць цієї цифрової валюти. Зараз згенеровано трохи більше 16 мільйонів. За прогнозами, емісія біткойнів повинна припинитися до 2140 році. Вартість одного біткойна днями перевищила 3 ​​000 доларів, але потім впала на 25%.

Оскільки до програми підключається все більше нових користувачів, добути біткойн стає складніше, це вимагає великих обчислювальних потужностей. Крім того, нагорода за видобуток періодично зменшується.

Автор всій цій затії – Сатоші Накамото (поки що невідомо, чи це псевдонім однієї людини чи групи програмістів) – встановив свої правила. Нагорода за майнінг зменшується в два рази кожні чотири роки. У 2016 році вона становила 12,5 BTC, у 2020 році відбудеться наступне зменшення.

Тобто майнити біткойни сьогодні не варто? Ні, але досить складно, особливо після появи спеціалізованих пристроїв під назвою ASIC (Application-specific Integrated Circuit), які були створені для видобутку біткойнів. Це доволі дороге обладнання.

Але є і хороша новина: біткойн – це не єдина криптовалюта. Зараз існує кілька сотень її видів. Вони, звичайно, поступаються за вартістю біткойнам, але теж мають свою ціну, а добувати їх простіше. Дізнатися, яку саме криптовалюта найвигідніше майнити, можна на спеціалізованих ресурсах.

Однією з найдорожчих криптовалют на сьогодні вважається Ethereum: її вартість складає близько 300 доларів за одиницю.

А як саме відбувається майнінг? Його суть – у генерації блоку (файлів, які періодично записуються в мережі файли, містять інформацію про проведені транзакції). Блок складається з хешу заголовка попереднього блоку, хешу транзакцій і випадкового числа.

Ланцюг, що містить всі транзакції, називається блокчейн. Щоб створити блок, майнер повинен виконати певне завдання (для кожного блоку є кілька рішень, досить знайти лише одне з них). Раніше користувачі могли добувати криптовалюту на домашніх комп’ютерах, використовуючи потужність процесора. Потім майнінг здійснювали за допомогою відеокарт.

Зараз для того, щоб процес був менш енерговитратним і більш ефективним, користувачі об’єднуються в пули (в них можуть входити сотні майнерів). Нагорода в цьому випадку ділиться на всіх.

Також існують майнінгові ферми – комплекси з дорогими комп’ютерами, оснащеними потужними процесорами, відеокартами і системами охолодження.

А який найпростіший спосіб видобутку біткойнів? Біткойн-крани. Це сайти, де видають криптовалюту зареєстрованим користувачам з певною періодичністю. Тобто буквально відкривають і закривають “кран”.

Більшість таких ресурсів працюють за простою схемою: потрібно зареєструватися та виконувати якісь прості дії (перейти на потрібну сторінку, розгадати капчу і так далі). Звичайно, заробити велику суму тут складно: “крани” зазвичай видають сатоші (це неподільна віртуальна монета, названа на честь автора проекту). Один біткойн – це 100 000 000 сатоші.

Невже ця криптовалюта коштує витрачених зусиль? Прихильники цифрових валют називають цілу низку плюсів:

Простота у використанні. Щоб створити гаманець для криптовалюти, треба кілька хвилин.

Відсутність податків, комісій за обслуговування рахунку та інших платежів.

Швидкість. Біткойни в буквальному сенсі долітають до адресата за лічені хвилини.

Анонімність і прозорість. Ви можете створювати біткойни без прив’язки до будь-якої особистої інформації і бути завжди в курсі всіх угод. Незалежність від вартості нафти, політичних та інших подій, на відміну від звичайних валют.

Читайте також: Курс біткоіна вперше в історії перевищив дві тисячі доларів

Захист. Ніхто не закриє, не анулює ваш рахунок і не диктуватиме правила.

Як і на що можна витратити криптовалюту? На що завгодно. Так само, як гривні, долари, євро або іншу валюту.

Чи не ризиковано вкладати гроші в біткойни та іншу криптовалюту? Ризик є завжди. Але криптовалюта сьогодні в тренді. Японська влада визнала біткойн офіційним платіжним засобом. Навіть Нацбанк України вже заявив про бажання випустити національну криптовалюту. Подібні наміри озвучували в Китаї, Німеччині, Канаді, Сінгапурі.

Деякі стартапи випускають власні криптовалюти і практикують краудфандинг на блокчейні (ICO – Initial Coin Offering, початкові криптовалютні вливання).

Один з успішних прикладів – стартап Brave, інтернет-браузер одного з творців Mozilla, американського програміста Брендана Ейха. Автори проекту ввели свою криптовалюту BAT (Basic Attention Token) і оцінили її вартість в ефіріумах. Один ефіріум дорівнював 6 400 BAT. Потім вони виставили максимальну кількість BAT (1,5 мільярда одиниць) на продаж. За 30 секунд стартап зібрав 35 мільйонів доларів.

З великою часткою ймовірності можна припустити, що популярність криптовалюти буде рости, а блокчейн-технології почнуть ще більш активно розвиватися. А ви готові ризикнути?

facebook