fbpx

Доларовий ажіотаж. Економісти прогнозують, що тиск на гривню триватиме до лютого

Наразі вартість американської валюти в обмінниках перевищує 28 грн, й експерти обіцяють, що вона досягне 30 грн.

Після новорічних та різдвяних свят гривня різко впала.

10 січня долар на міжбанку додав 74 копійки, піднявшись до позначки 27,02 грн. Наступного дня долар коштував ще дорожче – 27,18 грн. 12 січня американська валюта трохи подешевшала – на 7 копійок, проте у п’ятницю, 13 січня, знову зросла – до 27,25 грн.

Водночас у банках та обмінниках вартість валюти вища на гривню-півтори. На тепер долар коштує понад 28 грн, євро – більше 30 грн.

І це відбувається попри закладений у бюджеті на 2017 рік курс долара на рівні 27,2 грн.

У Нацбанку запевнили, що падіння гривні – тимчасове. За словами заступника голови НБУ Олега Чурія, це сталося через обмежену пропозицію валюти. Причини називають традиційні – свята та зниження експортної виручки.

“Нижчу, ніж в попередні місяці, пропозицію валюти зумовлює традиційний для перших місяців року сезонний спад ділової активності, що зокрема полягає у дещо меншому надходженні виручки від експорту врожаю агрокультур, які були основним джерелом іноземної валюти в осінні місяці”, – йдеться в офіційному коментарі заступника Гонтаревої, опублікованому на Facebook.

Регулятор планує впливати на ситуацію за допомогою валютних інтервенцій. Зокрема, за даними Чурія, НБУ вже продав на аукціонах $ 14,6 млн з початку 2017 року, а 13 січня і взагалі оголосив аукціон на на суму $ 100 млн.

Крім того, на 17 січня заплановано засідання Ради НБУ, на якому правління НБУ має доповісти про стан валютного ринку та внести пропозиції щодо його стабілізації.

Економічні експерти мають різні думки щодо того, що зараз відбувається на валютному ринку. Одні кажуть, що ситуація є звичною для початку року, інші називають девальвацію штучною та критикують дії Нацбанку.

Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України:

– Сьогоднішній девальваційний тиск – це наслідок накопичення гривні в системі впродовж новорічних свят та вихідних днів. Оскільки міжбанківський ринок і банки не працювали на початку тижня, імпортери не мали можливість купувати валюту для своїх потреб, а експортери не заводили валютну виручку в Україну. Відтак наявна сьогодні пропозиція валюти не може задовільнити попит, що штовхає курс долара догори. Національний банк вже оголосив, що проведе у п’ятницю валютний аукціон на $ 100 млн, щоб збалансувати курс і не допустити паніку серед населення.

Також на курс продовжує тиснути гривня, яка була отримана через бюджетні розрахунки наприкінці минулого року. Це звичайна ситуація для України, яка повторюється практично щорічно. Точний обсяг видатків ще не відомий, але за нашими оцінками він склав біля 140 млрд грн, що на 84% більше, ніж в листопаді та понад вдвічі більше, ніж в середньому за місяць у 2016 році. Думаю, тиск на гривню буде продовжуватись впродовж усього січня та навіть початку лютого.

Така ж ситуація відбувалася на початку минулого року, коли менш ніж за місць курс зріс на понад 2 грн – до 27,5 грн наприкінці січня. Починаючи з березня і впродовж усього літа гривня зміцніла до 24,25. Цілком імовірно, що цього року ми спостерігатимемо щось подібне на валютному ринку країни.

Олег Устенко, директор Міжнародного фонду Блейзера:

– Національний банк періодично робить тактичні помилки. Наприклад, минулого тижня вони спочатку виходили на міжбанківський ринок, купували валюту, фактично самі піднімаючи курс. У п’ятницю, 6 січня, вони не вийшли на ринок, хоча очікування там було.

Проблема НБУ полягає у тому, що вони не дають чіткі сигнали для ринку – що відбуватиметься, що збирається робити Національний банк в той чи інший період часу. І хоча ринок потребує дуже чіткого сигналізування, НБУ цього не робить – або через недостатній рівень професіоналізму, або в принципі не вважає за потрібне це робити.

Принципових проблем з курсом через свята, як зараз пояснюють в НБУ, бути не може. У критичні місяці, відчуваючи, що щось погане відбувається, українці могли масово скуповувати валюту. Зараз же українці за весь 2016 рік продали доларів на 2,5 мільярда більше, ніж купили. Тому населення не є гравцем на цьому ринку. Воно занадто сильно збідніло для того, щоб якимось чином впливати. Тому це пояснення НБУ – не пояснення.

Що стосується середньострокової перспективи, то у Нацбанку є всі можливості витримувати курс до кінця цього року на рівні близько 30 гривень за долар плюс-мінус 5%. Питання в тому, якими способами НБУ буде це робити.

Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру ім. Разумкова:

– Немає нічого особливого у тому, що в січні – на початку лютого відбувається девальвація гривні. Якщо ми подивимося на динаміку минулого року, то там також у січні почалася і десь до середини лютого відбувалася девальвація, причому не менш стрімка, ніж сьогодні. Тоді курс з 23-24 грн/дол дійшов до 27-ми, а потім трохи відкотився назад. Тож сезонний фактор, який діє зараз, є певним чином автоматичним.

Інший фактор пов’язаний з тим, що залишається невизначеною економічна динаміка. Були сподівання на бюджет, де мали бути представлені заходи економічного прискорення. На жаль, цього не відбулося.

А якщо врахувати те, що в січні Україна має виплачувати досить значні кошти по зовнішніх зобов’язаннях, в тому числі Міжнародному валютному фонду, що призведе до певних вилучень з валютних резервів і підвищить ризик меншої доступності валютних ресурсів, то економічні агенти намагаються зараз певним чином підстрахуватися.

На готівковому ринку грає роль підвищення виплат заробітних плат і пенсій, а також очікування того, що різкі підвищення мінімальної заробітної плати без забезпечення належної економічної діяльності може призвести до емісійного забезпечення платоспроможності. Звичайно, все це посилює ризики і створює певний ажіотаж відносно твердої валюти.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України: – Девальвація, яка зараз відбувається, – штучна. Її мета одна – досягнути інфляційного ефекту, за рахунок якого йде наповнення як державного, так і місцевих бюджетів. Поза тим, паралельно задовольняються апетити знаменитих експортерів – вони ж головні фінансово-промислові групи, вони ж власники чинних парламентських політичних сил і “покровителі” тих політиків, які перебувають на вершині влади.

Прогнозувати курс наразі неможливо, бо в нас немає бази прогнозування, а саме курсової стратегії. Все відбувається в ручному режимі. Єдиний орієнтир – це прогноз курсу, закладений в бюджеті, який складає 27,2 гривні за долар. Однак він дуже умовний. По-перше, ми бачимо, що курс на роздрібному ринку вже далеко не такий. По-друге, подібний орієнтир був і у бюджеті 2016 року, встановлений у межах 24,1-24,4 гривні за долар. Однак в реальності він був зовсім іншим. Тому навіть курс, закладений у бюджеті, не може бути базою прогнозування. А передбачати наслідки ручного режиму, в якому працює як Нацбанк, так і уряд, нереально. Всі прогнози будуть лише фантазіями.

Читайте також: Восьмирічна українка з Кіпру перемогла на пісенному фестивалі «Eurokids» в Італії (відео)

Джерело.

You cannot copy content of this page