fbpx

“Безвіз” зовсім близько: що потрібно знати про перетин кордону

Власники закордонних біометричних паспортів з 11 червня зможуть потрапити в 30 країн шенгенської зони без візи, пише “Сегодня”

Сьогодні в Страсбурзі відбулося підписання документа, який відкриває для українців кордон з ЄС. Останнім політичним рішенням на шляху до безвізового режиму було голосування Ради ЄС, яке відбулося 11 травня. Публікація закону запланована на 22 травня, а початок безвізових поїздок – на 11 червня 2017 року.

Що потрібно пам’ятати для легкого перетину кордону і про плюси вільних подорожей. Які документи брати з собою? Їздити в ЄС без віз зможуть лише українці з закордонним біометричним паспортом. Біометричний паспорт можна оформити в підрозділах Державної міграційної служби (ДМС), незалежно від того, де ви прописані. Українці в інших країнах можуть звернутися до дипломатичних установ. “Біометрика” обійдеться від 557 до 810 гривень в залежності від терміну оформлення. Також оформленням займається мережа центрів “Паспортний сервіс”. До стандартної суми додасться ще 400 грн за послуги підприємства (ціна складе від 957 до 1210 грн відповідно).

Співробітники прикордонної служби мають право поцікавитися метою поїздки, тому візьміть з собою запрошення у вільній формі, якщо їдете в гості до друзів або родичів, і зворотний квиток. Також на паспортному контролі часто перевіряють інформацію про місце перебування (наприклад, бронь готелю), фінансові кошти (досить мати з собою банківську картку або готівку) і медичну страховку.

Як буде проходити перевірка? У Державній прикордонній службі України розповіли, що біометричний закордонний паспорт дозволить уникнути черг під час проходження контролю в аеропорту. Так, у багатьох міжнародних аеропортах працюють “електронні ворота” – автоматичні пункти паспортного контролю. Власники “біометрії” можуть самі пройти контроль – потрібно всього лише піднести документ до автомата, який зчитує інформацію. В аеропорту Бориспіль, наприклад, “електронні ворота” відкрили в січні минулого року. Нагадаємо, спочатку пасажири авіалінії отримують посадкові талони, в яких зазначено місце в літаку, а після здають багаж і пред’являють до огляду ручну поклажу. Паспортний контроль проходить в останню чергу.

Українцям, які перетинають кордон на машині, доведеться пройти: паспортний контроль (перевірка документів, в тому числі посвідчення водія, заповнення митної декларації, в якій потрібно вказати всі предмети), огляд машини (також потрібно показати свідоцтво про реєстрацію транспорту) і митний огляд.
У поїзді і паспортний і митний огляд проходить одночасно. Правоохоронці перевірять документи, ознайомляться із заповненою митною декларацією та оглянуть багаж.

Читайте також: Митні правила, які варто знати, перетинаючи кордон з ЄС

В Україні працює 51 міжнародний пункт пропуску для автомобільного транспорту, 32 пункту для залізничного і 20 – для морського транспорту. На кожному пункті є прикордонники і митна служба. Правила на всіх пунктах однакові. З собою потрібно мати внутрішній і закордонний паспорт, не можна перевозити збрoю, нaркoтичнi засоби, товари, які можуть завдати шкоди здоров’ю, матеріали для дорослих і т.д.

Як їздять наші сусіди? “Коли Молдова отримала право безвізового в’їзду в країни шенгенської зони, це здавалося чимось немислимим: так не може бути, щоб без довгих черг до посольства, величезної кількості довідок і документів, неодноразового відвідування консульського відділу… але чудеса трапляються”, – розповідає медіаексперт і журналістка з Молдови Наталія Скуртул, яка користується “безвізом” з 2014 року.

Наталя підтверджує – хоча всі документи, крім біометричного паспорта, є рекомендованими, краще взяти їх з собою. “По-перше, необхідно оформляти медичну страховку на весь період перебування в Європі. Хоч страхування і носить рекомендаційний характер, але в будь-якому прикордонному пункті Вас можуть про неї запитати – і її відсутність не додасть прихильності до Вас стражів кордону. По-друге, краще мати на руках підтвердження про те, що Ви повернетеся в країну проживання в вигляді зворотного квитка. Іноді прикордонник може запитати: де Ви будете жити під час подорожі. Із цього приводу краще мати заготовлений варіант відповіді: “у друзів в такому-то місті (можна назвати і імена друзів)”, “В такому-то готелі”. Часто запитують про мету візиту”, – говорить журналістка.

Читайте також: Документи на біометричний паспорт: повний список

При цьому Наталія Скуртул зазначає – зазвичай процедура контролю проходить швидко і безперешкодно: “Неодноразове відвідування Європи переконало мене в тому, що нам там раді, приймають гостинно і доброзичливо. Подорожуйте на здоров’я!”.

З нею згодна молдавська журналістка Світлана Татару, яка також є суддею з армрестлінгу, тому часто їздить в ЄС. “Зараз я в Мюнхені – днями приїхала до Німеччини. В аеропорту навіть про страховку не запитали. Просто показала квиток, розповіла про мету поїздки, коли повертаюся – і готово. Але страховку я б порадила зробити. А головний помічник – це досвід. Частіше подорожуйте – якщо купувати квитки заздалегідь, це зовсім не дорого. Зате ви отримаєте нові враження, обзаведетеся новими друзями і поринете в інший культурний простір”, – радить Світлана.

You cannot copy content of this page