fbpx

50 тисяч у руки: чим обернуться нові обмеження на операції з готівкою

Національний банк почав 2017 рік з чергового посилення. 4 січня регулятор повідомив про зниження втричі граничної суми розрахунків готівкою до 50 тис. гривень в день. Дана норма закріплена в постанові НБУ №210. Це означає, що відтепер проводити операції з житлом, землею і автомобілями, передавши гроші з рук у руки, практично неможливо. Це ж стосується і дорогих покупок в магазинах, бутіках і турагентствах. Які наслідки рішення НБУ буде мати для українців – у матеріалі РБК-Україна.

Січневий сюрприз.

Попереднє обмеження для готівкових операцій, яке становило 150 тис. гривень, було введено в дію у вересні 2013 року. При цьому Нацбанк неодноразово погрожував знизити цю планку, що в підсумку і сталося.

Але, незважаючи на зменшення граничної суми кеш-платежів, сам характер обмежень істотно не змінився. Як і раніше, для операцій між фізособами денний ліміт у 50 тис. гривень встановлюється тільки на розрахунки за договорами купівлі-продажу, що підлягає нотаріальному посвідченню. Як правило, це операції з нерухомістю, землею, транспортними засобами.

Аналогічне обмеження діє і у випадках, коли фізособа сплачує за товари або послуги юридичній особі або підприємцеві. Наприклад, набуває в магазині дорогу побутову техніку або меблі. Якщо сума покупки перевищує 50 тис. гривень – розрахунок буде лише безготівковим. Наприклад, шляхом перерахування суми на поточний рахунок або оплати банківською картою.

“Причому, якщо раніше під обмеження (між фіз – і юрособами, – ред.) потрапляли лише операції, пов’язані з придбанням товарів, робіт і послуг, то в нинішній редакції постанови НБУ обмеження стосується будь-яких виплат, включаючи, наприклад, розрахунки за договорами оренди, борговими зобов’язаннями, оплату штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов’язань і навіть виплату компенсації шкоди”, – пояснив РБК-Україна старший юрист юридичної фірми “Місечко та Партнери” Антон Діденко.

Разом з тим, максимальна сума готівкових розрахунків між підприємствами і підприємцями між собою протягом одного дня залишається незмінною і становить 10 тис. гривень.

Слідом за Європою

У Національному банку вважають, що нові обмеження не вплинуть на щоденні витрати українців. В НБУ навіть підготували інфографіку, яка пояснює переваги скорочення готівкової грошової маси, до чого, власне, і прагне Нацбанк.

Зокрема, йдеться про зменшення частки тіньової економіки, про легалізацію доходів населення, про додаткові ресурси для кредитування, скорочення витрат на обслуговування банкнот і монет. “На сьогодні в Україні співвідношення готівки в обігу і ВВП складає понад 18%, що є самим високим показником серед країн Центральної Європи. Зокрема, це в 2,5 рази вище аналогічного показника в Польщі”, – розповів начальник департаменту мережі дистрибуції роздрібного бізнесу Укрсоцбанку Ігор Гифес.

Також НБУ приводить в приклад європейські країни, де діють аналогічні обмеження. В Іспанії, наприклад, ліміт становить 2,5 тис. євро в день, в Греції – 1,5 тис. євро, у Франції і Португалії – 1 тис. євро, в Італії – 3 тис. євро.

Тим не менш, оптимізм Нацбанку поділяють далеко не всі. “Щоб скоротити обсяг готівкових грошей в економіці одного зниження ліміту на покупки за готівку буде мало. Бізнес біжить адже зовсім не від НБУ або банків, які пропонують прості і дешеві рішення, а від податків”, – вважає член виконавчого комітету Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.

Під ретельним контролем

Населення теж не відчуває особливої радості з приводу посилення вимог до операцій з готівкою. Адже українці будуть змушені все частіше “світити” свої доходи, привертаючи увагу не тільки НБУ, але і податкових органів. Особливо це стосується тих громадян, які витрачають великі суми на коштовності, дизайнерський одяг, закордонні поїздки.

“Частка готівкових витрат і покупок громадянами в Україні становить понад 90%, а частка безготівкових операцій з використанням платіжних карток тільки переступила 35%. За цими показниками Україна все ще істотно відстає від США і Європи і більш схожа на країни Латинської Америки”, – наводить приклад Ігор Гифес.

Так і кажучи про європейський досвід, Нацбанк лукавить. Далеко не у всіх країн він успішний. Влада Італії, які в 2011 році встановили ліміт готівкових розрахунків на рівні 1000 євро для боротьби з ухиленням від податків і відмиванням грошей, з 2016 року збільшили його втричі. Уряд мотивував свій крок тим, що колишнє обмеження було надміру радикальним, і не пішло італійській економіці на користь.

Зайти з тилу

Юристи вважають, що анонсовані Нацбанком обмеження – не вирок, і існують цілком легальні способи, які дозволяють їх вирішити. “Одним із способів є розбивка одного великого платежу на кілька по одному в день в межах суми обмеження”, – зазначив директор міжнародної юридичної компанії “КОДЕКС” Станіслав Клімов.

Тобто, при покупці товару, вартість якого перевищує 50 тис. гривень, укладається договір купівлі-продажу в розстрочку, а оплата за товар здійснюється кількома частинами, кожна з яких не перевищує встановлені Нацбанком кордону.

“Обмеження кількості контрагентів, з якими протягом дня можуть проводитися готівкові розрахунки, відсутня”, – зазначив керуючий партнер ЮФ “Неоклеус і Довбенко” Андрій Довбенко. Це означає, що якщо покупка здійснюється у різних продавців, то з кожним з них готівку може досягати 50 тис. гривень. І таких продавців може бути кілька. Два, три або п’ять, наприклад.

При операціях з нерухомістю може застосовуватися схема поділу об’єкта продажу. “Зокрема, при продажу об’єкта нерухомості та земельної ділянки, можливе укладення окремих договорів. Якщо об’єкт нерухомості перебуває у спільній власності декількох осіб, оформляються окремі договори з кожним із власників”, – розповів Антон Діденко.

Приводять юристи ще один приклад. За їх словами, якщо угода перевищує 50 тис. гривень, покупець передає продавцю суму застави, що покриває різницю між ціною договору та сумою 50 тис гривень. Після цього продавець не повертає заставу, посилаючись на порушення покупцем умов договору. В результаті він отримує повну суму за товар або надану послугу. І хоча цей спосіб більш складний у реалізації, але і він дає право законно вийти за ліміт НБУ.

Уникнути обмежень теоретично можна і за рахунок штучного заниження ціни товару або суми угоди. При цьому решту суми покупець буде доплачувати продавцю “мимо каси”. “Але, у разі розірвання договору або визнання його недійсним, покупець має право розраховувати на стягнення тільки тієї вартості, яка вказана офіційно. Довести оплату в більшому розмірі він навряд чи зможе”, – попереджає Станіслав Клімов.

Читайте також: Обмовка по-Фрейду Сергія Пашинського, розсмішила всю Україну (відео)

Джерело.

You cannot copy content of this page