fbpx
Історія
Знайшли стародавню ікону, якій молився Олекса Довбуш

За свою 350-річну історію церква Різдва Пресвятої Богородиці, що в селі Криворівня Івано-Франківської області, нарешті вперше дочекалася ремонту. І яким же було здивування місцевих жителів і реставраторів, коли під час робіт за церковним вівтарем виявили ікону з ликом Ісуса Христа, написану невідомим автором в 1730-1740-х роках.

– Це приблизний час створення ікони, – розповів настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці отець Іван Рибарук. – Святиня так щільно прилягала до стіни за іконостасом, що її не можна було побачити. Помітили лише під час ремонту, після того як зняли іконостас. Ікона подвійна, в пастельних тонах. На одній частині зображений Ісус Христос з царською короною на голові, як первосвященик в ризах, що тримає в руках скрижалі. Правою ногою він настає на голову диявола. до речі, сатана на іконі лисий, з рогами. Парафіяни жартують, що якщо прибрати роги, запросто зійшов би за депутата з Верховної Ради. Друга частина ікони не так добре збереглася, видно лише лик апостола Петра.

Швидше за все, ікону сховали близько 200 років тому – стільки років вівтарю і іконостасу. За словами священика, в XVIII столітті такі парні ікони були дуже популярні. На жаль, автор сакральної знахідки невідомий, в храмі не збереглося ніяких записів про ті часи. Настоятель церкви впевнений, що ікону спеціально ніхто не ховав. Виявляється, з роками змінювалася і церковна мода. І в якийсь момент парну ікону Христа і апостола Петра, яка прикрашала східну стіну храму, завісили оздобленням іконостасу, що біля вівтаря.

– Для нас знахідка дуже важлива, адже цю ікону точно бачив і молився біля неї ватажок українських опришків Олекса Довбуш, – каже отець Іван. – Історики стверджують, що в Криворівні він частенько бував. І в храмі зустрів свою любов, Дзвінку Дзвінчуковую. Ця любов привела його до загибелі в 1745 році.

Фрагмент легендарної ікони вирішили законсервувати і залишити на тому ж місці. Іконостас вже відсунули, щоб всі бажаючі змогли побачити сакральну картину – сучасницю Олекси Довбуша.

Читайте також: У Болівії статуя Діви Марії заплакала кривавими сльозами (відео)

Джерело.

facebook