fbpx

Які стародавні традиції та звичаї потрібно дотримуватись у день осіннього рівнодення 23 вересня 2023 року

Які стародавні традиції та звичаї потрібно дотримуватись у день осіннього рівнодення 23 вересня 2023 року

День осіннього рівнодення не закріплений за конкретною датою, і може зміщуватись на один-два дні. Проте саме з моменту його наступу починається справжня астрономічна, а не календарна осінь.

Наші предки святкували рівнодення, як велику і значущу подію, прощаючись із літом та завдяки Сонцю за те, що допомогло виростити врожай. Які ж традиції та звичаї потрібно дотримуватись 23 вересня 2023 року?

День осіннього рівнодення 23 вересня

Цієї доби тривалість дня і ночі приблизно зрівняється — вона триватиме близько 12 години.

Практично в усьому світі і за всіх часів так чи інакше було прийнято зустрічати це свято весело та вдячно. З дня осіннього рівнодення наше світило переходить екватор піднебіння і починає «господарювати» у південній півкулі.

Таким чином, північне залишається здебільшого в тіні, що і викликає похолодання, що призводить до зміни пір року. День зменшуватиметься аж до дня зимового сонцестояння, коли настане найкоротший день на рік.

Потім світлий час доби знову почне поступово збільшуватись.

У 2023 році точний час початку осіннього рівнодення – 08:50. Цей період магічний, багато людей відчувають дивовижне єднання з природою та тиху радість, яка часто супроводжує настрій осінніх днів.

Традиції та звичаї, яких потрібно дотримуватися

Стародавні слов’яни вірили, що осіннє рівнодення – це важливий етап переходу від літа до осені, тому намагалися провести святкування згідно з усіма канонами.

Обов’язково почитали бога Весела, який правив у цей особливий місяць, що звався Радогощ, або Таусень.

Гуляння тривали довго, іноді до двох тижнів. Сакральний сенс набувала вода як з водойм, так і з колодязя.

Сьогодні дотримуватися деяких приписів ще простіше. Ми можемо набрати воду з джерела або навіть із крана, щоб зарядити її та регулярно вмиватися. Це важливо для краси та здоров’я на майбутній сезон.

Зібраний на той час урожай забезпечував благополуччя на весь рік, тому обов’язково підносили подяку язичницьким богам, матінці-землі, сонцю, а згодом і християнським святим.

Для сучасної людини в день осіннього рівнодення теж існує важлива традиція, якої потрібно дотримуватися: підбити підсумки літа, зробити висновки про удачі і помилки, сказати спасибі за пройдені уроки і подумати про плани на найближче майбутнє.

Так як Осеніни у наших предків ніколи не обходилися без народних гулянь з великою кількістю страв, у день осіннього рівнодення варто зібратися з рідними та друзями вдома за великим столом або на природі. Для залучення достатку, згідно з давнім звичаєм, потрібно обсипати один одного зерном.

Свята дня осіннього рівнодення

23 вересня у східних слов’ян традиційно наступало свято Рябінкіни іменини. Ягідки на цьому дереві вже повністю дозрівали і їх можна було збирати для різних цілей. Горобину поважали, бо вона, будучи досить мініатюрним деревом, не ламається від поривів вітру, здатна перенести будь-які морози. Народні прикмети свідчать:

настій з горобини може повернути до життя людини, що сильно занедужала;

горобина захищає будинок від злих духів, перегороджуючи їм шлях;

береже спокій у будинку, а пари – від розлуки.

У день осіннього рівнодення будуть доречними страви з додаванням цих ягід, а також прикраса будинку її гілками.

У цю дату святкується день святителів Петра і Павла Рябинників. Прикмети свідчать, що сонце відтепер «лягати спати» до весни, теплі дні остаточно йдуть, поступаючись місцем нічним заморозкам. За традицією в день Петра та Павла потрібно збирати ягоди горобини, які вже набули солодкуватий смак.

You cannot copy content of this page