fbpx
Дозвілля
Велика субота: традиції, звичаї та обряди останнього дня перед Великоднем

Як підготуватися до Великої суботи, що слід робити, а також про традиції, звичаї та прикмети у цей день.

Велика, Тиха або Фарбувальна субота: традиції дня. У Страсну суботу є кілька назв. Її також називають Тихою суботою, оскільки в цей день не прийнято веселитися. А ось інша її назва – Фарбувальна субота – пов’язана з тим, що в цей день фарбують яйця і малюють писанки.

Служба у храмі у Велику суботу. Страсна субота – це день скорботи про Ісуса Христа, якого розіпнули в п’ятницю. Богослужіння у Велика Субота  в храмах починається з самого ранку, триває весь день і переходить в Пасхальну заутреню. Опівночі починається хресний хід, після якого знову триває служба.

Великодній кошик традиційно збирається у Велику суботу. Кладуть в неї Паску, крашанки, м’ясні та молочні продукти.

Ті, хто відстояв у храмі служба, рано вранці в неділю повертаються додому і пробують Паску. Після – лягають спати. Самі святкування починаються вже пізнім ранком у неділю.

Як харчуватися у Велику суботу. У Страсну суботу піст ще триває, тому заборонено їсти продукти, які готуються на великодній стіл. З їжі дозволені хліб, вода, сирі овочі і фрукти.

Також не бажано в цей день займатися важкою фізичною роботою, а також прибиранням і городом. Традиційно не можна шити і різати в цей день.

Якщо на Суботу випадає день народження, краще перенести святкування на інший день, оскільки, згідно з церковним переданням, веселитися в цей день не прийнято. Найкраще Велику суботу провести в молитві та покаянні, попросити вибачення у близьких і рідних за образи і засмучення, а також пробачити себе самого.

Великим гріхом в цей день вважається лихословити і лаятися. У цей день можна відвідувати кладовище, але от поминки по покійним не бажано влаштовувати.

Страсна субота: ніч без сну. Згідно з  традиціям, в ніч з Великої суботи на Великдень прийнято пильнувати. І навіть якщо не вдалося потрапити на службу, вдома перед іконою Ісуса Христа слід запалити свічку і помолитися.

Читайте також: ЯК ПРОЖИТИ СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ: КОЛИ НЕ МОЖНА ПЕКТИ ПАСКИ І ЧОМУ НЕ ПІЗНО ПОЧАТИ ПОСТИТИСЯ

Джерело.