fbpx
Події
Як прожити Страсний тиждень: коли не можна пекти паски і чому не пізно почати поститися

Великдень, розповідає протоієрей Володимир Косточка, не найкращий день для щедрих застіль і алкоголю.

Тиждень до Великодня православні називають пристрасною седмицею. Кожен день має своє значення. Священики рекомендує провести цей час в молитві і, навіть якщо не дотримувалися Великого посту, за тиждень до Пасхи не пізно почати поститися, сповідатися і причаститися. Сайт “Сегодня” з’ясував, як, згідно з вченням Церкви, правильно прожити Страсний тиждень, пише segodnya

Тиждень суворого посту

“Найважливіша частина Великого посту це седмиця (тиждень) до Великодня, її називає пристрасною седмицею. Перший тиждень Великого посту – дуже сувора, жагуча седмиця також має означати піст, велику зосередженість в молитві”, – розповідає настоятель храму Миколи Чудотворця в Києві протоієрей Володимир Косточка.

“Найважливіша частина Великого посту це седмиця (тиждень) до Великодня, її називає пристрасною седмицею. Перший тиждень Великого посту – дуже сувора, жагуча седмиця також має означати піст, велику зосередженість в молитві”, – розповідає протоієрей Володимир Косточка.

Православні, які з якоїсь причини не дотримувалися Великого посту, останнього тижня до Великодня ще мають можливість почати поститися і піти до храму.

“Якщо людина в цей тиждень щиро помолиться, причаститься, прийде до храму, то це вже буде добре. Можна дізнатися, коли йдуть служби в храмі, поговорити зі священиком, хоча б три дні поститися”, – розповідає протоієрей.

Великий понеділок. Цього дня згадується патріарх Йосип, якого продали братися, і розповідь про безплідну смоковницю. Прийнято читатися Псалтир і 21-шу главу Євангелія від Матвія.

Великий вівторок. Пригадуються притчі Спасителя в Єрусалимському Храмі, про Його друге пришестя, облічиї Ісусом фарисеїв, а також про Страшний суд і кінець світу. Прийнято читати псалтир і Євангеліє від Матвія.

Велика середа. Саме в середу Юда зрадив Ісуса за 30 срібників. На згадку про цю православні постять щосереди. За перші три дні Страсної седмиці потрібно прочитати Псалтир.

Великий четвер. Цього дня православні згадують про Таїнства Євхаристії Встановлення. Протоієрей Володимир Косточка радить саме в четвер, не чекаючи Великодня, прийти до храму, сповідатися і причаститися.

Увечері в храмах відбувається служба з читанням “Дванадцяти Євангелій”. “Читаються Євангельські уривки з тлумаченням про те, як Господь страждав” – пояснює священик. Цей день також називають “чистий четвер”.

Велика п’ятниця. Це день суворого посту. Не можна пекти паски, варити яйця і розважатися. “У п’ятницю вранці служаться Царські години, де читаються Євангельські уривки, старозавітне читання. В давнину навіть царі приходили на такі служби. Увечері, в нашому храмі о 18:00, буде богослужіння, Поховання Плащаниці”, – розповідає протоієрей.

Велика субота. Це останній день, коли можна причаститися і сповідатися перед Великоднем на ранковій службі. Увечері в храмах освячують Пасхи, готуються до свята, а ближче до ночі (до 23:00-23:30) в храмах починається нічна служба.

Як провести Великдень

В ніч з суботи на неділю служби відбудуться у всіх православних храмах. За словами отця Володимира, не має значення, до якого храму піти на Великдень – до невеликої церкви біля будинку, чи до кафедрального собору.

“Літургія, Євхаристія – одні для всіх храмів. Це одне Тіло і одна Кров Господня. Дуже важливо, щоб не було сумніву, канонічний це храм чи ні. Головне прийти до канонічного храму, щоб це не було сектою. Якщо людина відкриється душею, Господь дасть радість і тому, хто причащається в самому скромному храмі і тому, хто здійснює таїнство в кафедральному соборі”, – зазначає служитель Церкви.

Вранці і протягом усього дня в храмах освячуватимуть їжу. Після цього прийнято повернутися додому і почати трапезу з варених яєць. А ось переїдати або напиватися священик не радить.

“Не заборонено випивати цього дня, але краще відкласти це. Перший тиждень після Великодня називається Світлою седмицею. Люди намагалися в цей час не втрачати світло благодаті, щодня бути на службі, незалежно від того, що втомилися після Великого посту, нічної служби. Але люди не позбавляли себе Радості від Великого дива. Людина об’їстися і напитися завжди встигне. Це те, що від нас не піде. а що в душі? Радість потрібно берегти, її зараз мало, а їжі, незважаючи ні на що, багато. Наші Святі батьки так говорили: піст тілесний закінчився, а піст духовний повинен тривати”, – зазначає отець Володимир.

“Людина об’їстися і напитися завжди встигне. Це те, що від нас не піде. А що в душі? Радість потрібно берегти, її зараз мало, а їжі, незважаючи ні на що, багато”, – пояснює священик.

Найчастіше на Великдень причащаються тільки постійні парафіяни. Тим, хто приходить до церкви не часто, краще сповідатися і причаститися напередодні.

“Краще не відкладати причащання на Великдень. Є традиція, на Великдень причащаються місцеві парафіяни, які знають священика. Навіть іноді причащаються без сповіді. Великдень – торжество торжеств, важливішої події немає. Люди намагаються напередодні сповідатися і причаститися”, – зазначає протоієрей Володимир.

Читайте також:ЧОМУ ХОРОНЯТЬ НА 3 ДЕНЬ ПІСЛЯ СМЕРТІ: ВАЖЛИВЕ ЗНАЧЕННЯ ТРЕТЬОГО, 9 І 40 ДН