fbpx
Дозвілля
Вчені відповіли на запитання чому шкіра не промокає

Японські вчені розгледіли клітини шкіри під мікроскопом і зрозуміли, чому шкіра не промокає і чому в ній ніколи не виникають отвори в тих місцях, де нові клітини приходять на зміну відмерлим. Виявилося, справа в складній геометрії, яка захищає від протікань.

Шкіра складається з тонких плівок, утворених клітинами. Плівки укладені шарами. Один з таких шарів, званий зернистим, складається у тому числі з гідрофобних структур, які не дають рідині просочуватися крізь шкіру назовні, всередину тіла. Якщо цілісність шкіри не порушена, між цими структурами не буває отворів.

Навіть коли нові клітини стають на місце старих, в шкірі не буває випадкових дір — адже епітелій оновлюється постійно. Іншими словами, шкіра непроникна для рідин — але чому? Дослідження, опубліковане в журналі eLife, проливає світло на цю загадку.

Відомо, що клітини гідрофобного шару з’єднані між собою білками, утворюють так звані щільні контакти. В нижніх шарах шкіри постійно утворюються нові клітини, які подорожують наверх, щоб стати на місце відмираючих клітин зернистого шару (ороговілі клітини піднімаються ще вище і злущуються з поверхні шкіри).

Група японських біологів досліджувала клітини зернистого шару з допомогою методу, який називається конфокальною мікроскопією. Під мікроскопом вчені побачили, що клітини утворюють складну геометричну фігуру, що нагадує тетракаїдекаедр — 14-гранник з шістьма прямокутними і вісьмома шестикутними гранями. Щільні контакти пов’язують клітини на гранях просторової структури, утвореної спрощеною версією тетракаїдекаедра.

Читайте також: Найпоширеніші захворювання, яких насправді не існує

Джерело.

facebook