fbpx
Історія
УПА “поранила” радянський режим: у секретній доповіді ЦРУ вказали на унікальну роль українців

УПА “поранила” більшовицький режим і стала однією з найпотужніших армій опору. Таку думку висловив автор секретного рапорту ЦРУ, передає ВВС-Україна.

Аналітичний звіт “Історія, розвиток і організація українського руху опору, що включав ОУН, УПА та УГВР”, вказує на помилку країн Антанти, які підтримали білих генералів, а не Директорію.

У висновках рапорту – цитата зі щоденника британського консула в Німеччині Едгара Вінсента про те, що саме сильна незалежна Україна, а не велика імперія, здатна поліпшити безпеку в Чорному морі, контролювати політичну ситуацію і спростити торгівлю.

Автор наголошує, що керівництво Організації українських націоналістів зробило велику ставку на Німеччину, але в жодному разі не на партію націонал-соціалістів. Оунівці ніколи не вступали в переговори з нацистами, а документи західних союзників підтверджували: сторони завжди вороже ставилися один до одного.

Коли почалася німецько-радянська війна, керівництво ОУН на чолі зі Степаном Бандерою, згідно зі звітом, не розраховувало на Німеччину.

ОУН стала єдиною українською нелегальною партією. Вона діяла без натяків на тоталітаризм чи будь-яку ідеологічну систему, боролася за звільнення і незалежність України, “за свободу друку, слова, думки, переконань, віри й світогляду. Проти офіційного насадження світоглядних доктрин і догм”.

Незважаючи на відсутність військових кадрів і досвіду, підтримки з боку західних союзників, яку мали інші народи, в українців виникла “одна з найпотужніших армій опору в Європі, яку навряд чи хтось міг перевершити”, робить висновок співробітник ЦРУ.

У боротьбі проти червоного терору і за національну самостійність склалася політична, економічна, соціальна і культурна програма, яка позначила українські демократичні традиції.

Автор аналітики звертає увагу на те, що УПА воювали не тільки за незалежність України, а й за свободу загноблених народів. Вище командування повстанців формувало окремі автономні підрозділи з представників різних національностей, які тільки узгоджували свої тактичні і оперативні дії з УПА.

На території східної Волині підпільники організували конференцію поневолених народів Східної Європи та Азії. Видавали листівки на різних мовах і агітували проти більшовицького імперіалізму.

Автор доповіді міркує, що це не могло істотно вплинути на ситуацію, але одночасно нагадувало сніжний ком, який міг перетворитися на лавину: “Радянську диктатуру поранили в її ахіллесову п’яту – невирішені національні проблеми і соціальні протиріччя”.

За даними представника ЦРУ, більшовицький режим створив Радянський Союз і врятував від розпаду Російської імперії, але не зміг в перспективі протистояти національній ідеї. Йому не допомогли ні терор, ні інші методи.

Читайте також: “Україна чи Малоросія?” – дискусія, через яку застрелився Хвильовий

Джерело.

facebook