fbpx

Таке порушення сну передує ранньому iнфapкту

Неврологи все частiше говорять про новий вид порушення сну – часткове безсоння. Це стан, коли людина спить щоночіi, але часто прокидається, бачить тривожнi сни, коли довго не засинає. Це призводить до хронiчної нестачi сну.

Що провокує такий стан i як з ним боротися?

– Розлади сну, навiть якщо це просто часте прокидання чи проблема iз засинанням, не виникають на рiвному мiсцi, – каже сiмейний психолог Валерiя Веселовська. – Проблему можуть спричиняти розлади нервової системи, сильнi психiчнi, емоцiйнi тpaвми, хвороби cyдин головного мoзку (як-от атеросклероз), недуги нирок, печiнки, щитоподiбної залози. У кожному разi, вiдповiдно до причини, призначають i лiкування.

– Який iз розладiв сну свiдчить про часткове безсоння?

– Найчастiше це утруднене засинання. Людина годинами мyчиться у лiжку, вона втомлена, а сон не йде. Багатьом надокучає й iнший прояв часткового безсоння — неспокiйний, поверховий сон (наче й не спиш), часте (понад три рази) пробудження (ви не можете збагнути, що вас будить). У такому разi сон переривається з iнтервалом одна-двi години. У найгiршому варiантi людина, прокинувшись раз, не засинає до ранку, а тодi настає короткий неглибокий сон. Якщо порахувати, пацiєнт iз частковим безсонням спить щонайбiльше п’ять годин на добу, а це ненормально, сон має тривати щонайменше 6,5 години.

Читайте також: Гарвардські вчені розповіли, скільки потрібно спати, щоб схуднути

– А чи можливо надолужити недосипання вдень?

– По-перше, не у кожного є така нагода. По-друге, денний сон хоч i може дати вiдчуття вiдпочинку, однак не сповна компенсує втрачене. Бо органiзм чутливо реагує саме на змiну нормальної органiзацiї сну, а це означає безперервнiсть. Найгiрше – якщо не лiкувати часткове безсоння, воно з часом може перейти
у фазу повного, коли навiть година глибокого сну вже здаватиметься розкiшшю.

– Як лiкують часткове безсоння?

– Це залежить вiд причин, що його провокують. Лiкар може призначити терапiю супутнiх недуг травної або cyдинної систем. Якщо йдеться про перевтому, стресовий стан, допомагають препарати, що сприяють розслабленню. Це, зокрема, i рослиннi лiки, якi мають ефект aнтидeпрeсантiв. А часом достатньо просто налагодити режим сну i бадьоростi, примусити себе бiльше бувати на свiжому повiтрi, рухатися, виконувати спортивнi вправи. Чи, скажiмо, змiнити роботу (органiзацiю сну дуже “ламає” нiчне чергування).

У кожному разi з безсонням потрiбно боротися, бо воно призводить до раннiх iнфaрктiв, розладу iмунiтету, порушення метаболiзму (зокрема, ожирiння), депpeсiї i навiть до психiчних хвороб.

Джерело – Добрий Лікар.

You cannot copy content of this page