fbpx
Політика
Смоленська катастрофа: у Польщі розсекретили документ щодо співпраці з РФ

У розсекреченому документі МЗС Польщі, підготовленому Східним департаментом відомства 12 квітня 2010 року, зазначається, що візит тодішнього прем’єр-міністра РП Дональда Туска 7 квітня до Смоленська і катастрофа президентського літака 10 квітня створили “простір доброзичливості” у польсько-російських відносинах.

Документ оприлюднили напередодні в ефірі телеканалу TVP INFO, повідомляє “Укрінформ”.

“Зустріч прем’єрів Польщі і Росії 7 квітня у Катині, а також трагічна загибель польської делегації в авіакатастрофі у Смоленську 10 квітня створили особливий клімат у двосторонніх відносинах, який значно розширює простір до діалогу, співпраці і примирення”, – цитує телеканал витяг з документа зовнішньополітичного відомства.

У листі пропонується ряд дій, які мала б виконати Польща. Зокрема, йшлося про полюбовне вирішення питання стосовно позовів громадян РП проти Росії в Європейському суді з прав людини у Страсбурзі щодо польських жертв Катині за умови розсекречення Москвою матеріалів тієї справи. Крім того, в 90-річчя польсько-більшовицької війни 1920 року пропонувалося згадати про трагічну долю червоноармійців у польському полоні. В МЗС Польщі також пропонували реалізувати декілька спільних з Росією ініціатив на рівні ООН.

У коментарі з цього приводу чинний глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що за цю справу має взятися прокуратура.

Читайте також: Слідство щодо авіакатастрофи під Смоленськом оголосило сенсаційні результати

“Якщо нас попросять про експертизу, то ми зможемо оцінити, чи це була покірливість, чи підпорядкованість. Натомість я хотів би, аби цією справою зайнявся суд і прокуратура”,- підкреслив глава польської дипломатії.

Політики правлячої партії “Право і Справедливість” (PiS) вже назвали документ “скандальним”. На їхню думку, він свідчить про те, що в попередньому уряді “Громадянської платформи” (РО) були люди, “які думали по-російськи, а не по-польськи”. Натомість у РО підкреслюють, що після катастрофи усі говорили про примирення з росіянами, на чому навіть наголошував упродовж певного часу чинний лідер PiS Ярослав Качинський.

Це вже другий оприлюднений останнім часом у Польщі документ МЗС РП щодо польсько-російських відносин, підготовлений у перші роки правління РО.

Зокрема, у січні МЗС Польщі оприлюднило документ “Тези про політику РП щодо Росії й України”, підготовлений 4 березня 2008 року у Східному департаменті зовнішньополітичного відомства Польщі для тогочасного глави МЗС Радослава Сікорського, який він рекомендував прем’єр-міністру. У документі польському уряду пропонувалося “пожвавити” діалог з Росією з огляду на економічні інтереси і спільність культурних та інтелектуальних інтересів Варшави і Москви, що є “великою політичною цінністю для Польщі”. У документі зазначалося, що для Заходу Росія є важливим союзником у боротьбі з ісламським тероризмом, а також “великим сховищем ресурсів, які можуть значно економічно підтримати західний світ”. У документі також пропонувалося використовувати “реалістичний” і “дружньо-критичний” підхід щодо України.

Читайте також: Смоленська трагедія: стало відомо, чиє тіло поховали у чужій могилі – ЗМІ

Публікацією цих документів правляча коаліція PiS намагається продемонструвати громадськості, що попередня влада йшла на необгрунтовані поступки Росії, зокрема й у контексті розслідуванні Смоленської катастрофи, передавши слідство виключно в руки росіян і не вимагаючи від самого початку передачі Варшаві уламків розбитого літака президента Лєха Качинського.