fbpx
Події
Приморозки, кажуть метеорологи, можливі навіть у середині червня!

Коли в Україні приморозки спостерігали найпізніше і яким тоді був урожай?

– Справді нищівними були приморозки в Україні у 1999 році, коли загинуло та було пошкоджено близько 1,3 мільйона гектарів посівної прощі озимої пшениці. Це було унікальне явище, описів про щось схоже не знаходимо, — розповідає Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру. – Рослини, які добре перезимували, знищив мороз в останній місяць весни…

Річ у тім, що 3 — 7 травня 1999 року над Україною панував північно-західний потік повітряних мас. Надходження антициклону зі Скандинавії призвело до тривалих приморозків. У семи областях було мінус 1 — 4 градуси. А подекуди температура опустилася до мінус 8 — 11. Того року був дуже теплий квітень, тому рослини швидко розвивалися. Озимина мала вже колосся. Приморозки пошкодили колос, і тому у 1999 році була дуже низька врожайність пшениці.

У 2000 році теж спостерігалося аномальне явище — історично найпізніший приморозок — 0 — мінус 1 градус. Його зафіксували у чотирьох областях 19 червня! Тоді загинули посіви кукурудзи та овочевих. Проте значних втрат не було. Бо приморозки були не дуже інтенсивні й тривалі. Крім того, попередні весняні місяці видалися прохолодними, і рослини не розвинулися до таких фаз, щоб загинути від зниження температури до -1 градуса.

А от iз 23 травня 2001 року приморозки охопили 13 областей і тривали подекуди майже тиждень.

— Чи приморозки, які ми мали тепер, зашкодять рослинам?

– Уже вiдбувся перехiд середньодобових температур через порiг +5 градусiв. А це означає, що у всiх рослин, крiм теплолюбних, почався перiод вегетацiї. Тож цi приморозки класифiкують як небезпечне гiдрометеорологiчне явище. Адже вони шкодять квiтучим деревам, сходам сiльськогосподарських культур. Упродовж останнього тижня приморозки на територiї України спостерiгали скрiзь. Нинi цвiтуть черешнi, вишнi. I через приморозки в повiтрi може не бути врожаю цих кiсточкових. Цвiт не витримує мiнус одного градуса, а зав’язь гине вже при позначцi нуль.

— Якi ще культури опинилися пiд загрозою?

– Загалом є три види приморозкiв: у повiтрi, на грунтi та на висотi два сантиметри над поверхнею грунту. Перший вид найнебезпечнiший для плодових та кiсточкових дерев, кущiв. приморозки на висотi два сантиметри над поверхнею грунту й тi, що на поверхнi грунту, ушкоджують сходи раннiх культур. Загалом, якщо в повiтрi мiнус один градус, то на поверхнi грунту температура становитиме мiнус два градуси, а на висотi два сантиметри над поверхнею грунту — мiнус два-три градуси.

Ушкодження насаджень залежить вiд тривалостi та iнтенсивностi приморозкiв. А ще вiд стiйкостi до приморозкiв сiльськогосподарських культур. Для прикладу, якщо на поверхнi грунту температура знизиться до нуля градусiв лише на годину, то рослинам це не зашкодить. За таких умов змерзнуть хiба що сходи квасолi або ж гречки. Та нинi маємо в полях хiба що сходи ярого ячменю та вiвса. Поки що вони не зазнали ушкодження.

Проте не вiдомо, як наступнi приморозки вплинуть на цi культури.

Богданна МАРТИНИК, Експрес

Читайте також: ЗАСНІЖЕНІ КАРПАТИ: ФОТО, ВІД ЯКИХ СТАЄ МОРОЗНО (ФОТО)

Джерело.