fbpx
Події
Професій та посад, які дають право достроково вийти на пенсію, суттєво поменшало

На урядовому сайті нарешті з’явилася урядова постанова №461, якою затверджено нову редакцію списків виробництв, робіт, професій, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, пише газета “Експрес”.

Списки №1 та №2 помітно “схудли”.

Докладніше про це розпитуємо експерта “Реанімаційного пакету реформ” з питань пенсійної системи Галину Третякову, аналітика із соціальних питань Андрія Павловського та голову Конфедерації вільних профспілок України Михайла Волинця.

— Наскільки скоротилися списки №1 та №2?

М. Волинець: — Якщо попередні списки були розміщені на 192 сторінках, то нові — на 62. Досі право на пільгову пенсію розповсюджувалося на 1 млн. 100 тисяч людей. Внаслідок чистки списків, за нашими підрахунками, постраждає більше як 700 тисяч осіб, які втратять право достроково вийти на пенсію.

У вугільній галузі випали зі списків, скажімо, підземні електрослюсарі, які зайняті на роботах по обслуговуванню шахтних стовбурів, шурфів. Це робота складна, відповідальна та дуже небезпечна.

Читайте також: У ДФС роз’яснили, які пенсії звільнили від податку з 1 липня

А. Павловський: — Так, з кожної галузі вилучено ті чи інші професії, представники яких за умови досягнення певного віку та набуття спеціального стажу могли виходити на пенсію достроково й отримувати її в повному обсязі. До речі, балерин видалили із цього списку, тож тепер виходить, що вони мають танцювати не до 35, а до 50 років.

— Чому Кабмін переглянув списки?

Г. Третякова: — На мою думку, це давно треба було зробити, бо у них було багато робочих місць, які є не настільки загрозливими для здоров’я, що можна виходити швидше на пенсію. Наприклад, одна справа, коли людина працює у гарячому металургійному цеху чи в шахті, а інша — менеджером на меткомбінаті, але також належить до “шкідливих” професій.

Крім того, у попередньому списку були професії, які стали достатньо безпечними, адже прогрес не стоїть на місці, роботодавці теж вкладають гроші в безпеку. Якщо, припустимо є шум на підприємстві, то людей забезпечують навушниками, спеціальними кабінками. В Америці навіть авіаційні диспетчери, на яких навантаження дуже велике й від яких залежить життя багатьох людей, виходять на пенсію в 67 років. Бо створюються відповідні умови для праці, розвантажують таких фахівців. У нас же середній вік виходу чоловіків на пенсію — 49 років.

Прибрали зі списків й рідкісні професії, які відійшли в минуле, наприклад, кочегар паровоза. Шкідливість умов праці, що дає право на пільгову пенсію, встановлюється винятково атестацією робочих місць. Але проблема в тому, що цю атестацію на багатьох підприємствах давно не проводили.

— Які ще зміни передбачає урядова постанова?

А. Павловський: — Люди, які пропрацювали менше як 10 років на шкідливому виробництві, після вилучення їхніх професій із цих списків, втрачають право на отримання спеціальної пенсії чи право дострокового виходу на пенсію. Ті, що мають понад 10 років спеціального стажу, ще матимуть можливість скористатися пільгами.

Читайте також: Пенсіонерка покінчила з життям, дізнавшись про смертельний діагноз

Автор: Леся ЯСИНЧУК

Джерело.