fbpx
Політика
Нацбанк рекомендує бізнесу перейти з доларів на розрахунки в євро

Заступник голови Національного банку Катерина Рожкова виступила із несподіваною пропозицією для підприємців – перейти на європейську валюту. Пояснила це тим, що в Україні активно впроваджують євродирективи.

“Ми вже внесли багато змін в нормативно-правову базу, багато змін ще готуємо, у тому числі щодо комплаенсу, – сказала Катерина Рожкова. – Як тільки імплементуємо все заплановане, нам буде простіше працювати з банками єврозони”.

– У принципі, ця порада відповідає тренду, бо Україна інтегрується в Європу, – пояснює Олексій Кущ, радник президента Асоціації українських банків. – Вимальовується певна суперечність. З одного боку, Європейський Союз – найбільший торговельний партнер України у зовнішній торгівлі, укладено зону вільної торгівлі з Європою, ми інтегруємося в європейський економічний простір. З другого – більшість розрахунків в Україні чомусь проводять у доларах. Тому Нацбанк і рекомендує переходити на євро.

– Чи полегшить перехід на євро розрахунки з європейськими банками, компаніями?

– Не полегшить, а лише гармонізує. При цьому залишається дуже велика частина країн, з якими Україна розраховується й буде розраховуватися в доларах (країни Азії, Китай, країни Америки). ЄС посідає перше місце серед наших торговельних партнерів, та якщо взяти партнерів за регіональною ознакою, то Азія, країни СНД, Африка становлять майже 60% у нашому зовнішьоторговельному балансі. Тому ситуація доволі дивна.

Ми доволі повільно використовуємо переваги зони вільної торгівлі з ЄС. І жодні рекомендації бізнесу не допоможуть. Він керується вигодою.

– Можливо, бізнес бодай частково перейде на євро?

– НБУ озвучив лише рекомендацію. Думаю, що практично нічого не зміниться. По-перше, наш зовнішньоторговельний баланс буде змінюватися – частка Європейського Союзу зростатиме, але дуже повільними темпами, оскільки в нас не проводяться реальні реформи в економіці, які б могли дати позитивний меседж європейцям.

Тому потужного прориву України на європейському напрямі не буде. По-друге, Україна переважно торгує на сировинних ринках, а сировину продають переважно за долари. По-третє, тіньова економіка функціонує в доларах, тому що фінансовий моніторинг у Європі дуже посилився. Корупційний сектор в Україні, який оцінюють у мільярд доларів, проводить операції саме в американській валюті. У плані боротьби з корупцією та відмиванням коштів євро небезпечніше для корупціонерів.

Читайте також: Як розбагатіють українці в цьому році: зарплати, пенсії і виплати

– Чи може перехід на розрахунки в євро позитивно вплинути на бізнес, коли курс коливається?

– Думаю, що вплив буде неістотним, тому що коливання євро щодо долара залежать насамперед від внутрішньополітичної ситуації у США, від того, чи буде президент США рухатися в бік можливого імпічменту. Тобто на курс впливає багато як об’єктивних, так і суб’єктивних факторів, які неможливо передбачити.

– На вашу думку, Нацбанк має право давати рекомендації такого характеру?

– Такі заяви керіництва Нацбанку дивують, тому що регулятор має опікуватися національною валютою — гривнею, зокрема, її стабільністю та привабливістю. А давати рекомендації бізнесу, в якій валюті проводити зовнішньоекономічні розрахунки – євро, доларах чи юанях, – це абсурд. Це не функція Нацбанку.

Джерело.