fbpx
Політика
Мобілізація 2023: правила та особливості

На Ставці верховного головнокомандувача ухвалено нове рішення про мобілізаційний процес в Україні.

Збройним силам України зараз потрібні фахівці як на нові зразки озброєння, так і для поповнення втрат.

Про це повідомив начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач, інформує Military Media Center.

Не підлягають мобілізації наступні категорії громадян:

визнані непридатними до служби за рішенням медкомісії;

чоловіки і жінки, які були на період військових дій заброньовані за органами державної влади;

батьки трьох і більше дітей;

батьки-одинаки і матері-одиначки;

батьки дитини з інвалідністю;

опікуни дитини-сироти;

народні депутати;

опікуни недієздатних осіб.

Загальна мобілізація 2023: вік призовників
Загальній мобілізації підлягають військовозобов’язані особи віком від 18 до 60 років. Однак в першу чергу мобілізують людей з досвідом у військовій справі.

Чоловіків у віці від 18 до 27 років в першу чергу призвуть в армію. Чоловіки від 27 до 45 років потраплять в штаб, а старше 45 працюватимуть з документами.

Які є хвилі мобілізації
Закон Верховної Ради “Про мобілізацію” визначає чотири хвилі мобілізації.

Перша хвиля – призвали оперативний резерв – колишніх військовослужбовців, які мали бойовий досвід або служили за контрактом.

Друга хвиля (проходить зараз) – призиваються військовослужбовці, які в період з 2014 року проходили строкову службу або служили за контрактом.

Третя хвиля – будуть призвані офіцери запасу – військовозобов’язані, які закінчили військові кафедри вузів.

Четверта хвиля – всі жителі країни, які не мають обмежень за віком і станом здоров’я.

Чи будуть військовослужбовці відправлені на передову
Резервісти, які вже проходили військову службу раніше, будуть відразу направлені у військові частини без підготовки. Громадяни України, які не проходили військову службу, спочатку будуть мобілізовані на навчання до центрів ЗСУ. Навчання в залежності від спеціальності займе 7-20 днів.

Якщо вас відправили на передову без підготовки, про це можна повідомити на гарячі лінії 0-800-500-410, 0-800-500-442, 044-454-44-99.

Особливості мобілізації у 2023 році
В 2023 році в Україні затвердили нові правила військового обліку. Введено кілька змін:

на військовий облік почнуть брати із 16 років (раніше було з 17);

військовозобов’язані можуть передавати дані військкоматам через “Дію” (але повістки через додаток поки що розсилати не планують);

приймати військовозобов’язаного на роботу чи навчання зможуть лише після надання військового квитка або після постановки на військовий облік;

центри зайнятості передаватимуть військкоматам інформацію про безробітних військовозобов’язаних;
співробітники військкоматів за наявності дозволів зможуть робити подомовий обхід;

дипломатичні відомства сприятимуть поверненню в Україну військовозобов’язаних, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року;

військовий облік поділили на загальний та спеціальний. До першого відносяться військовозобов’язані, які не мають броні, до спеціального – ті, у яких є бронь.

Чи будуть мобілізовані жінки
Поки жодна жінка без згоди не була призвана на військову службу. Жінки можуть бути призвані, якщо вони перебувають на військовому обліку і якщо спостерігається дефіцит певних спеціальностей у ЗСУ. Поки що такої необхідності немає.

Також у Міноборони розповіли, коли стане обов’язковою мобілізація для жінок-медиків. Українки з медичною спеціальністю не підлягатимуть обов’язковій мобілізації до 2026 року. Поки що жінки можуть служити у ЗСУ як добровольці – нині на фронті воює близько 5 тисяч українок.

Військовий облік для переселенців
Всі чоловіки у віці від 18 до 60 років повинні стати на військовий облік при переїзді з рідного міста за місцем фактичного проживання. Після цього вони можуть бути мобілізовані і надалі направлені в навчальні центри або військові частини.

Чи буде проводиться строкова військова служба на період мобілізації
Строкова військова служба на період загальної мобілізації проводитиметься не буде. Військовослужбовці строкової служби зараз проходять службу в частинах забезпечення і тилових частинах.

Роботодавці отримують розпорядження від військкомату

Якщо роботодавець отримує розпорядження від військкомату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки) щодо оповіщення військовозобов’язаного про виклик, він зобов’язаний видати наказ про таке оповіщення та під підпис довести його до відома визначених осіб. А також вручити повістку про явку за викликом до військкомату.

Штраф за порушення сягає 8,5 тисячі гривень

За порушення зобов’язань роботодавці несуть адміністративну відповідальність, що визначена статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В разі порушення під час особливого періоду, зокрема воєнного стану, передбачений штраф від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100–8 500 гривень). Рішення про накладання штрафу ухвалює керівник військкомату.

Як ще роботодавці мають комунікувати з військкоматом
Насамперед керівники мають інформувати військовозобов’язаних. Так, на видному місці в приміщеннях підприємств вивішують роздруковані правила військового обліку.

Крім цього, роботодавці:

перевіряють військово-облікові документи під час прийняття на роботу, а також під підпис інформують про правила ведення військового обліку. Роботодавець не має права брати на роботу тих, хто не стоїть на обліку у військкоматі, за винятком виключених з обліку;

беруть військовозобов’язаних на персональний військовий облік протягом п’яти днів після працевлаштування;

протягом 7 днів повідомляють військкомат про прийняття на роботу чи звільнення військовозобов’язаного, а також подають на вимогу відомості про нього, надсилають оновлені облікові дані;

періодично звіряють облікові дані, зокрема під підпис збирають військово-облікові документи та передають їх до військкомату;

щороку до 1 грудня подають списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, до військкомату;

повідомляють працівників про виклики до військкомату, а також забезпечують своєчасне прибуття;
інформують військкомат про порушників військового обліку тощо.

You cannot copy content of this page