fbpx
Політика
Людоцентричний бюджет: 3 мільярди на підкуп і шланги для Ляшко

“Це людоцентричний бюджет”, – такими словами за пару хвилин до голосування прем’єр-міністр України Володимир Гройсман переконував депутатів підтримати проект головного фінансового кошторису країни на 2017 рік. Через кілька хвилин на табло висвітилося – 274 депутата затвердили проект бюджету.

Голосуванню за документ передувало 13-годинне обговорення самого бюджету і бюджетоутворюючих законів, зокрема, змін до Податкового кодексу, на якому будується проект кошторису. Незважаючи на те, що згідно з Конституцією Податковий кодекс не можна міняти менш ніж за півроку до вступу в силу, депутати впоралися з цими змінами за півтора тижні до цього терміну.

Які бонуси отримали парламентарії за підтримку проекту бюджету і що він несе Україні і українцям.

Бюджет під кон’як

Ухвалення бюджету ночами вже стало парламентською традицією. Як одні ходять в баню під Новий рік, або інші дивляться “Іронію долі”, депутати ночами приймають головний фінансовий закон, за яким країні потім доводиться жити цілий рік. “Тут все просто. Це робиться для того, щоб ніхто серйозно не міг прочитати текст”, – парирує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Самі депутати цілу годину доводили спікеру Ради, що в очі не бачили додаткових таблиць до проекту, а тому не можуть голосувати за кота в мішку, але політична доцільність бере своє.

Колишній прем’єр, лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко нарікала: доля країни вирішується не в сесійній залі, а в кулуарах. “У кабінеті у Парубія, де вони п’ють коньяк і домовляються про те, кому які закони прийняти, щоб їх бізнес процвітав”, – говорить вона журналістам.

Та й в сесійній залі багато депутатів ні на мить не відходили від парламентської ложі, де міняли цифри і показники в свою користь.

“Ціна такої ефективності – сфальсифікований проект закону 5368, повне нехтування процедурою прийняття законодавчих актів, просування бізнес-інтересів олігархічних монополій, безкарність менеджменту” Привату “, всеїдність РПЛ. Я не кажу про політичне болото у вигляді ” Волі народу ” і ” Відродження “. .. За фактом сьогодні перемогла базарна клептократия “, – пише після прийняття бюджету депутат Віктор Чумак на своїй сторінці в Facebook.

Мабуть, одне з питань, яке всю ніч хвилювало парламентських журналістів, чому б бюджет не прийняти на денному засіданні в середу.

“Логіка уряду в наступному: вони вважають, що з прийнятим бюджетом у них буде шанс на отримання кредиту МВФ, – пояснила заступник голови фракції” Народного фронту “Вікторія Сюмар. – На Заході різдвяні свята починаються вже в п’ятницю. І якщо бюджет буде прийнятий в четвер, ми не встигаємо отримати рішення МВФ. Якщо це станеться у вівторок, то у нас є середа, четвер і п’ятниця, щоб Україна мала шанс отримати кредит МВФ до Нового року “.

Втім, така логіка кульгає на обидві ноги. Так як і Фонд, і представники українського уряду вже заявили, що кредит ми якщо і отримаємо, то вже в наступному році. Крім того, наша країна не виконала цілий ряд найважливіших рекомендацій, які містяться в меморандумі з Фондом (ринок землі, прослушка для НАБУ, реформа пенсійної системи), а тому точно бюджет навряд чи хоча б якось зможе змінити ставлення МВФ до виділення Україні чергового траншу.

Радикали допомогли на “всякий пожежний”

Якщо з самого початку дві фракції – БПП і Народний фронт – прямо заявили про свою готовність голосувати за бюджет, то інші продовжували торгуватися до переможного кінця. Наприклад, Радикальна партія виторгувала чи 400, чи то 600 млн (фінального тексту проекту досі немає на сайті ВР, – прим.ред.) На закупівлю пожежних машин близьким до лідер партії підприємством на Чернігівщині, запевняє депутат Верховної Ради, “єврооптиміст “Сергій Лещенко.

“За підсумками бюджетної ночі залишилася нерозгаданою загадка, за скільки станцював Ляшко – за 400 або 600 млн грн. У редакції першого читання славнозвісних  ” пожежних машин ” радикалів з Чернігівської області профінансують на 400 млн, але в питанні Владислава Голуба прем’єру Гройсману звучала цифра 600 млн , і той не заперечував “, – написав парламентарій на своїй сторінці в Facebook.

В  минулому році саме виділення фінансування на горезвісні “пожежні машини” схилило Ляшка до голосування, який до того моменту обіцяв, що ні він, ні його фракція не будуть голосувати за бюджет. Нардеп Сергій Каплін голосування “Радикалів” пояснив тим, що “з голосу” в Раді було внесено пропозицію додати рядок в 250 млн гривень на покупку пожежних машин у підприємства, яке підлягає контролю Радикальної партією.

Крім того, сам Олег Ляшко заявив, що Мінфін при підготовці бюджету врахував ще одну частину вимог, висунутих фракцією Радикальної партії. Зокрема, підтримано ініціативу радикалів із земельного податку. “Людям нараховують такі податки, що вони змушені віддати половину від заробленого. Ми заморожуємо сплату земельного податку для промислових і сільськогосподарських підприємств”- розповів Ляшко.

Депутатським групам – гроші на округи

Поступливими виявилися і депутатські групи “Воля народу” і “Відродження”. Саме вони виступили ініціаторами збільшення фінансування на соціально-економічний розвиток регіонів. Це ті самі гроші на мажоритарні округи, за рахунок яких депутати можуть робити дороги або міняти вікна в школах, а заслуги приписувати не держбюджету, а свою підтримку мажоритарного округу. Крім того, значна частина цих коштів просто розкрадається.

Ще до прийняття бюджету парламент підтримав пропозицію народного депутата групи “Відродження” Андрія Шипко про збільшення фінансування соціально-економічного розвитку регіонів на 350 млн. грн на нинішній, 2016 рік.

В ході розгляду законопроекту 5482 Андрій Шипко зазначив, що додаткові кошти місцеві громади зможуть використовувати на ремонт доріг, шкіл, дитячих садів і лікарень, інших комунальних установ.

“Ці чималенькі кошти депутати повинні встигнути” освоїти “до 31.12.2016 р”, – парирує на цей рахунок радник Дніпропетровського губернатора Юрій Голік.

“Навіть якщо повірити в неможливе-фантастичне, що цей Закон підпишеться сьогодні, Постанова Кабміну за цим Законом та її узгодження з Бюджетним Комітетом ВР відбудуться сьогодні ж, то на отримання грошей, будівництво об’єктів і закриття актів виконаних робіт у територій, які ВР зібралася соціально -економічно розвивати, залишиться 5 робочих днів “, – вважає він.

На майбутній рік групповікі вибили куди більш значні цифри. Перед прийняттям бюджету один з високопоставлених співрозмовників в “Відродження” говорив , що буде збільшено соціально-економічний розвиток окремих території.

Під час першого читання проекту бюджету за наполяганням мажоритарників на ці цілі направили 1 мільярд гривень. Тепер же стаття “поважчала” ще на 3 млрд! Трохи більше третини від цієї суми отримають мажоритарники від коаліції, а ось депутатським групам залишиться решта.

Це фактично гроші, витрачені на покупку голосів за бюджет. При цьому, покупка здійснюється за державний кошт.

Коломойському – зниження ренти

З подачі заступник міністра фінансів Євгена Капінуса, і за згодою парламентського комітету з питань податкової і митної політики була значно знижена рента для компаній, що здійснюють видобуток нафти. В даний час 90% нафти в Україні видобуває ПАТ “Укрнафта”, яке знаходиться під контролем групи “Приват” Ігоря Коломойського. Основний годувальник конденсату (60% від загального обсягу видобутку) – державне ПАТ “Укргазвидобування”. Залежно від глибини свердловини ставки раніше становили 45% і 21%, в результаті вони були знижені до 29% і 14%.

Депутат-мажоритарник Юрій Левченко під час обговорення цього питання заявив, що втрати бюджету від зниження ренти для видобувачів нафти складуть 1,7 млрд грн. Втім, парламентарії компенсували цю суму за рахунок збільшення ставок акцизів на тютюнові вироби.

Читайте також: Зайняли нові позиції: Турчинов розповів про успіхи сил АТО на Світлодарській дузі

Джерело.

facebook