fbpx
Дозвілля
“Кожна українка – відьма за національністю!”: Лада Лузіна розповіла про таємні традиції Покрови

14 жовтня в Україні відзначається свято Покрови Пресвятої Богородиці, який традиційно вважається “жіночим”.

Напередодні Покрови журналісти розпитали Ладу Лузіну – письменницю, автора унікальних екскурсій столицею, господиню київських чудес – про магічну сторону свята, секретні заклинання і ритуали, Велику Абетку київських чудес і чарівні книжки-крихти, які зовсім скоро побачать світ.

– Яке значення для жінок має свято Покрова? У чому тут магія?

– Осінь і весна, так само як північ або перехрестя, – це час переходу, народження чогось нового, тому це апріорі жіночий час. Раніше це був період древньої київської богині Макош, в спадок від неї нам залишилася ціла розсип жіночих свят: Перша Пречиста 28 серпня, бабине літо, Друга Пречиста, друге бабине літо, Покрова, а попереду ще Параскева П’ятниця – найсильніший жіночий день.

Чим менше світла і коротше день – тим сильніше магія. На Параскеву жінка може змінити свою долю … А ось на Покрову – мова не про долю в цілому, а виключно про жінку та чоловіка.

– Розкажіть про прикмети і віруваннях Покрову.

– Їх безліч. Наприклад, якщо мати хоче, щоб улюблена дочка скоріше вийшла заміж, на Покрову вона повинна відкрити вхідні двері, взяти рушник, постелити його від порога і сказати: “Стелися, доріженько щаслива, для молодих і старостів”.

А дівчина, яка мріє скоріше зустріти судженого і вступити з ним у шлюб, повинна 14-го жовтня встати на світанку, піти до церкви і повісити на ікону Покрови свій рушник – в ідеалі вишитий власноруч. Або поставити в церкві свічку перед кожною іконою Богоматері. Говорили, що швидше і вдаліше всіх заміж вийде та, що підніметься вранці раніше інших і перша поставить свічку.

Є й інші – таємні традиції … але про них я розповім вже 14-го числа на моїй екскурсії “Містика Києва. Святкуємо Покрову”.

Між іншим, кожна українка, а особливо киянка, – відьма за національністю. Адже Столицею Відьом в дореволюційний час Київ називали не дарма.

– Ви пишете книги і ведете екскурсії. Ці ваші улюблені заняття якось пов’язані між собою?

– Я написала вже 5 оригінальних екскурсій, і деякі з них самі собою перетворюються в книги. Так, на підставі власної екскурсії “Чарівний Київ Михайла Булгакова” я написала ряд статей, які самі собою складаються в однойменну книгу. А завдяки екскурсії “Таємниці Софії київської” – розгадала загадку Покрови … Адже мало хто в курсі, що це свято є унікальним – його святкують лише на Русі і засноване воно не де-небудь, а саме в Києві. До того, як покровителем Києва став архангел Михаїл, головною захисницею вважалася Богоматір.

Також мало хто знає, що найдавніша східнослов’янська святиня – тисячолітня Богоматір Оранта в Софійському соборі – це чудотворна ікона. І саме у цієї найстарішої ікони Києва та України вам і варто просити на Покрову жіночих благ.

– Як склалася доля героїнь “Київських відьом”? Ця серія книг вже закінчена?

– Серія буде продовжена. Але зараз я працюю над “Великою Абеткою київських чудес”. А поки велика книга тільки готується, до дня мого народження 21 жовтня і Хеллоуїну мої читачі отримають авансом невеликий, але дуже цікавий сюрприз. Три міні-книжки крихти (кожна поміститься на долоньку) про всі дива улюбленого Києва, від Лисих гір і магічних жіночих днів до чудотворних ікон і джерел. Одна книжка буде присвячена святим чудесам міста, друга – знаменитим київським відьмам, а третя – “Чарівний Київ” – назва говорить сама за себе. Можна сказати, що це “Велика Азбука київських чудес” в максимально короткому переказі.

Під час написання Абетки чудес я постійно приходила в здивування від того, як багато ми вже забули … Під нашими ногами чарівна земля, чудовий Київ – Столиця відьом і чотирьох Лисих гір і одночасно Столиця віри, де хрещена була Русь. Прийшов саме час згадати все, воскресити все минуле країни, починаючи з Київської Русі.

– Поділіться, будь ласка, особливим заклинанням для жіночого щастя.

– До помаху чарівної палички можна ставитися по-різному. Але є один важливий закон, за допомогою якого в Україні завжди відрізняли темних відьом від білих: біла ніколи не стане брати чуже! І тому є одне дуже просте, але дуже сильне заклинання, яке я рекомендую повторювати (тричі) в ті складні моменти, коли не знаєш, що вибрати, куди йти, як приборкати бажання, подолати спокуси, зрозуміти, хто твій чоловік, а хто ні … “Все що моє – нехай буде моїм, а чужого мені не треба!” Дійсно допомагає.

Читайте також: Покрова Пресвятої Богородиці: Традиції, звичаї і заборони

За матеріалами obozrevatel.com

Джерело.

facebook