fbpx
Політика
Ізоляція Катару: всі подробиці, світова реакція, оцінка наслідків

Сім країн заявили про розрив дипломатичних відносин з Катаром, в країні почалася паніка, а експерти прогнозують зростання цін на нафту.

На Близькому Сході розпалюється дипломатичний конфлікт. Уже сім країн оголосили, що розривають дипломатичні відносини з Катаром.

Першими про таке рішення заявили Саудівська Аравія, Королівство Бахрейн, Єгипет і Об’єднані Арабські Емірати. Пізніше до них приєдналися Ємен, Лівія і Мальдівська Республіка.

Як зазначається, Саудівська Аравія, ОАЕ і Бахрейн не тільки перервали дипломатичні відносини, а й закрили кордони і заборонили своїм підданим відвідувати Катар, а катарцям наказали протягом двох тижнів покинути території своїх держав.

Саудівська Аравія, яка очолює арабську коаліцію з боротьби з єменським повстанцями-хyситами, також заявила, що Катар буде виведений зі складу цієї коаліції.

Основною причиною таких рішень вказується втручання Катару у внутрішні справи арабських країн і підтримка катарською владою турщристичної діяльності “Aль-Кaїди” та IДIЛ.

У той же час ряд ЗМІ відзначають, що справжньою причиною послужило те, що в ході минулотижневого  саміту країн Перської затоки катарське новинне агентство розповсюдило промову еміра Катару, який заявив про підтримку нормальних відносин з Іраном, що викликало хвилю критики на саміті.

Катар, в свою чергу, відкинув звинувачення. “Держава Катар є дійсним членом Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ), дотримується його статуту, поважає суверенітет інших держав і не втручається в їх внутрішні справи, а також виконує свої зобов’язання по боротьбі з турoризмом і eкcтремізмом”, – йдеться в заяві МЗС Катару.

Експерти рішення арабських країн пов’язують з тим, що Катар став прихистком для різних опозиційних угруповань.

“Рішення про розрив дипломатичних відносин та запровадження транспортної блокади Катару було прийнято у зв’язку з тим, що ця країна стала притулком для опозиційних угруповань і рухів в країнах арабського світу, особливо угруповань політичного ісламу. Крім того, цим рухам надавалася трибуна в ЗМІ”, – пояснює єгипетський політолог, колишній помічник глави МЗС Єгипту з питань взаємовідносин з арабським світом Хусейн Харіді.

Наслідки. Разом з тим, рішення країн розірвати відносини з Катаром вже почали приносити перші результати. За інформацією ЗМІ, шість арабських авіакомпаній призупинили польоти в Катар. Так, рейси до столиці Катару Дохи скасували Emirates і Etihad Airways (ОАЕ), Saudia (Саудівська Аравія), Gulf Air (Бахрейн) і Egypt Air (Єгипет). Як уточнює Reuters, таке ж рішення прийняв і Flydubai з ОАЕ.

Через інформацію про розрив дипвідносин в ході торгів на 8,21 відсотка впав індекс фондового ринку Катару QE All Share. Найзначніше впали акції катарського національного банку QNA – на 10 відсотків.

Також зазначається, що на тлі дипломатичного конфлікту на Близькому Сході і тeрaктy в Лондоні основні європейські фондові біржі також продемонстрували негативну динаміку.

За інформацією ЗМІ, жителі Катару спішно скуповують продукти харчування і питну воду.

“Жителі кинулися в усі довколишні бакалійні лавки і супермаркети, скуповують молоко, воду, рис, яйця. З магазинів продукти вивозять цілими машинами, полиці моментально порожніють після новин про закриття кордонів з Саудівською Аравією, через яку йшов великий потік продовольства”, – повідомили очевидці.

Експерти ж вважають, що ситуація навколо Катару може спровокувати зростання цін на нафту. “Поява ще одного вогнища напруженості, на мою думку, це досить серйозний фактор, який буде підтримувати або штовхати ціни вгору. Будь-яке загострення ситуації на Близькому Сході веде до спекулятивного зростання цін на нафту”, – сказав аналітик Валерій Нестеров.

Міжнародна реакція. Держсекретар США Рекс Тіллерсон вважає, що дипломатичний конфлікт між країнами Перської затоки “не зробить істотного впливу на єдність у боротьбі з тeрoризмом в регіоні і в усьому світі”.

“Наскільки я розумію, роздратування між країнами-членами Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) наростало вже давно і зараз досягло такого рівня, коли вони вирішили діяти, щоб таким чином вирішити свої суперечності”, – сказав держсекретар США, відповідаючи на прохання прокоментувати розрив низкою країн РСАДПЗ дипломатичних відносин з Катаром.

Читайте також: “Зелені чоловічки” повертаються: Кремль видав бойовикам новий наказ

“Ми закликаємо всі сторони сісти за стіл переговорів і вирішити свої розбіжності. Якщо США здатні допомогти їм в цьому, то ми готові допомогти. ми вважаємо важливим збереження єдності РСАДПЗ “.

У Кремлі, в свою чергу, висловили надію, що ситуація навколо Катару не вплине на боротьбу з тeрoризмoм, актуальність якої підтверджується, в тому числі, недавніми трaгiчними подіями в Лондоні.

“Росія як активний учасник загального процесу боротьби з міжнародним тeрoризмoм сподівається, що ця ситуація жодним чином не вплине на загальний настрій і рішучість у справі боротьби з тeрoризмoм, актуальність, терміновість і безальтернативність якого демонструють трaгічні події, в тому числі недавні події, які відбулися в Лондоні”, – заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Джерело.