fbpx
Історія
Хто насправді жив і якою мовою говорили у “Новоросії” 150 років тому (документ)

У мережі був оприлюднений маловідомий документ, який проливає світло на склад населення півдня України середини XIX століття та вкотре руйнує міф про “споконвічно російську” землю.

Це знімок звіту Одеської статистичної комісії за переписом населення Херсонської губернії та Одеського градоначальства 1851 року. Документ, який зберігається у Одеському історико-краєзнавчому музеї, сфотографував Олег Ровнер, а оприлюднив на своїй сторінці у “Фейсбуці” історик Кирило Галушко.

Як випливає з документу, з приблизно мільйону мешканців краю 700 тисяч становили українці (за тодішньою термінологією – “малоросіяни”). Другою найбільшою групою були молдавани та волохи (румуни) – 75 тисяч. Росіяни, попри заяви прихильників “русского мира”, посідали лише 5 місце за чисельністю – їх нарахували 30 тисяч, тобто десь 3%.

Автори звіту додають, що представники багатьох етносів краю перейняли мову, одяг та звички “малоросіян”.

Довідка. Херсонська губернія в ті часі охоплювала сучасну Херсонську, Миколаївську, частину Одеської і Кіровоградської областей України, а також частину Придністров’я. Одеса згадується у звіті як окрема одиниця, оскільки була градоначальством – чимось на кштал сучасним міст з особливим статусом.

Читайте також: Людей з яким прізвищем в Україні найбільше (інфографіка)

Джерело.

facebook