fbpx
Політика
Чорногорія в НАТО: що зміниться на Балканах?

Росія зацікавлена у формуванні так званого поясу нейтральних держав зі збереженням свого впливу — вважає Олег Чабала

Чорногорія офіційно стала 29-м членом НАТО. Висновки та прогнози щодо інших балканських країн, а також України висловили експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олег Чабала та директор Інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень Сергій Толстов, який долучився до розмови телефоном, повідомляє “Громадське Радіо”.

«Російська Федерація після вступу Чорногорії в НАТО почала чинити на неї суттєвий тиск. Схожа ситуація вже відбувається і в Македонії: російські спецслужби намагаються дестабілізувати ситуацію та не допустити, щоб Македонія стала наступницею Чорногорії», — зазначає Олег Чабала.

Читайте також: Макрон “попустив” Трампа на саміті НАТО: з’явилось курйозне відео

Експерт переконаний, що Росія зацікавлена у формуванні так званого поясу нейтральних держав зі збереженням свого впливу: не тільки в Сербії, а й у Болгарії, а також в Угорщині.

Якщо навіть ці держави не будуть безпосередньо під її впливом, то Росія намагатиметься створювати там кризи, які б заважали процесу євроатлантичної інтеграції. Україна в цьому контексті — не виняток. Олег Чабала проводить певну аналогію між Чорногорією та Україною: у питаннях мови, релігії, в економічних моментах.

«Для НАТО Чорногорія не має критичного значення. Більше значення вона має для Росії, яка суттєво впливає на сусідні держави», — вважає експерт.

Долучившись до розмови, Сергій Толстов зазначає: «Нема абсолютної необхідності, щоб Македонія чи Сербія ставали членами НАТО. Та й Сербія навряд чи стане членом НАТО, оскільки там закріплено нейтральний статус на законодавчому рівні. А в Македонії це залежить як від внутрішньої ситуації, так і від позиції Греції, яка вимагає зміни назви країни. Значною мірою позиція балканських країн щодо членства в НАТО визначається внутрішньополітичною ситуацією. Зміна уряду може призвести до зміни цієї позиції».

«Важливо було закрити Середземне море для російського флоту, — пояснює експерт. — Для військово-морського флоту є дві градації: допоміжні судна прибережного радіусу та океанський флот. Але членство Чорногорії в НАТО повністю цю проблему не знімає. Тому що в Росії є ще Сирія, є і Єгипет із лояльною позицією. Крім того, можливість дозаправки і послуги тимчасового ремонтного обслуговування російському флоту надає Іспанія, за що її критикують в НАТО».

Сергій Толстов не вважає, що питання членства Сербії в НАТО має політичну перспективу. «Але й суттєво впливати на сербську політику Москва наразі не може, — зауважує він. — Сербія дотримується такого курсу, щоб не дратувати ЄС, оскільки вже почала переговори про членство.

Натомість у Македонії ситуація складніша: уряд хотів членства в НАТО, але останнім часом в них багато внутрішньополітичних проблем, треба досягти стабілізації, перш ніж планувати долучитися до НАТО. І знову-таки, головний інтерес цієї країни — членство в ЄС».

Читайте також: Соцмережі скипіли через огидний вчинок Трампа в НАТО (відео)

Насамкінець Олег Чабала робить проноз щодо поведінки Росії: «Вона буде діяти і на Балканах, і на Сході України — досить агресивно і непередбачувано. Росія не зацікавлена у розв’язанні конфлікту. Є ймовірність схожих подій і в Македонії. Навряд чи Росія послабить свій вплив на Схід України після розширення Альянсу, вона зацікавлена у формуванні зони нестабільності, зокрема і в межах ЄС».