fbpx
Технології
У безплідних жінок і чоловіків з’явився шанс продовжити свій рід (вчені)

Японські молекулярні біологи вперше змогли перетворити «перепрограмовані» клітини шкіри мишей в повноцінні яйцеклітини, запліднити їх і виростити нормальне потомство, здатне самостійно розмножуватися.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.

У своїй новій статті команда Саїто описує останній логічний крок цієї «трансмутації» — повне повторення всього процесу формування жіночих статевих клітин у пробірці, починаючи з «чистих» стовбурових клітин і закінчуючи повноцінними яйцеклітинами.

Для вирішення цього завдання вченим довелося модернізувати «штучні яєчники» з інших типів зародкових клітин, які вони використовували в попередніх експериментах, і додати в них ті гормональні сигнали, які потрібні для розвитку «заготовок» яйцеклітин в більш «дорослі» типи статевих клітин.

Весь процес зростання і дорослішання яйцеклітин, за словами біологів, триває приблизно місяць.

Найдовше формуються «заготовки» статевих клітин — на це йде близько трьох тижнів, ще 11 днів йде на їх зростання, і один день — на дорослішання.

Продуктом цього процесу є яйцеклітини, які не відрізнити за своїми властивостями від «природних», але які трохи відрізняються від них набором активних генів.

Всі успішно зачаті зародки перетворилися в нормальних мишей, в поведінці і в здоров’ї яких вчені не зафіксували ніяких відмінностей в порівнянні з гризунами, що виросли «природним» чином.

І самки, і самці, що народилися з таких яйцеклітин, змогли залишити потомство самостійно, і не страждали від раку або дегенерації тканин.

Успішне завершення цих експериментів, як відзначають Саїто і його колеги, дає нам нову надію на те, що подібні методики вирощування яйцеклітин можуть дати шанс багатьом безплідним жінкам і чоловікам продовжити свій рід, а також на «воскресіння» ряду вимерлих тварин, чиї зразки заморожених тканин залишилися.

Читайте також: “Драконівські закони” для водіїв вже зовсім скоро можуть стати реальністю

Джерело.

facebook